terug  begin  verder

[IX.] Verslag van de commissie voor de uitgaaf van geschriften

IX. 22 October 1947 heeft de Commissie vergaderd. Aanwezig waren de leden Sevensma (voorz.) Kossmann en Lieftinck (secr.). De heren Zijderveld en Michels waren verhinderd. De commissie assumeerde als lid de heer Kloeke, als vertegenwoordiger van de Kon. Ned. Akademie van Wetenschappen. De Akademie behoefde een vertegenwoordiger in de Commissie, omdat zij zich inmiddels opnieuw verbonden heeft tot een subsidie voor de Coornhert-uitgave voor het jaar 1948, ditmaal van ƒ 400.-.

De kosten der uitgave van de Comedies van Coornhert, te verzorgen door Dr P. van der Meulen, zijn door de fa. Brill geraamd op ƒ 4450.-. In overleg met de uitgever werd besloten het werk in 2 delen te doen verschijnen en de Commissie zou willen adviseren om voor een eerste deel op deze condities in te gaan. Vallen de kosten van drukken enz.

[p. 223]

in de loop der jaren mede, dan zou men voor een tweede deel wellicht gunstiger condities kunnen verkrijgen. De fondsen der Commissie bedragen op het ogenblik ƒ 4120.34. Zij beschikt over een subsidiebedrag van ƒ 545.-, ontvangen en toegezegd in de jaren 1940-'48.

Indien na verloop van tijd het benodigde bedrag door aanwas van het kapitaal en een gecontinueerde subsidie eindelijk bij elkaar zou zijn gebracht, dan zouden de fondsen voor de uitgave der geschriften daarmede uitgeput zijn. Het is duidelijk, dat naar andere wegen dient gezocht te worden om tot een uitgave te geraken.

Met de heer Van Rijnbach is een contract gesloten voor een herdruk van artikelen van wijlen Dr. Boekenoogen, voorafgegaan door diens levensbericht, dat indertijd in het Jaarboek verschenen is. Deze uitgave kost aan de Maatschappij een bijdrage van ƒ 250.- terwijl 25 exx. gratis geleverd worden aan de Bibliotheek der Maatschappij als ruilmateriaal.

Bij de Commissie kwam een verzoek in van Dr. K. Helm uit Marburg am Lahn om de uitgave te bevorderen van een fragment van 6000 regels van een onbekende Mnl. vertaling van de roman van Lancelot, gevonden in het Staatsarchief aldaar door Dr Friedrich Meuser. Secretaris heeft geantwoord, dat de Commissie in principe gaarne bereid is deze uitgave op zich te nemen, doch op zijn verzoek om een photographie ter kennismaking heeft zij geen antwoord ontvangen.

Aan Mevr. Riemens-Reurslag, die een subsidie gevraagd heeft voor de uitgave van vier volksboeken in verkorte vorm als kinderlectuur, is geantwoord, dat de Commissie vermoedelijk afwijzend beschikken zal, aangezien haar taak is de uitgaven der Maatschappij te bevorderen en steun van andere uitgaven niet op haar weg ligt.

Voorts overweegt de Commissie een uitgave van de Const van Rhetorijken van Mathijs de Castelein en een editio princeps van spelen van Abraham de Conninck naar het hs., dat berust in de Koninklijke Bibliotheek te Den Haag.

De Commissie behoeft dringend reorganisatie. Aan de beurt van aftreden is de heer Sevensma, terwijl de heer Zijderveld volgens het rooster reeds afgetreden is in 1947. Secretaris verzoekt gedechargeerd te worden en geeft in overweging een opvolger te benoemen, die in de uitgeverswereld goed bekend is en die over connecties en capaciteiten beschikt, nodig om een groot project als de Coornhert-editie ten uitvoer te brengen.

terug  begin  verder