De Nederlandse en Vlaamse auteurs


auteur: G.J. van Bork en P.J. Verkruijsse


bron: G.J. van Bork & P.J. Verkruijsse (red.), De Nederlandse en Vlaamse auteurs van middeleeuwen tot heden met inbegrip van de Friese auteurs. De Haan, Weesp 1985


verantwoording

inhoudsopgave

doorzoek de hele tekst


downloads



DBNL vignet

Pyramus en Thisbe

Spel van sinnen, overgeleverd in een versie uit ca 1515, toegeschreven aan Matthijs de Castelein, overgeleverd in verschillende drukken, en een versie uit ca 1518, in een hs. van de Haarlemse rederijkerskamer De Pelicaan, uit ca 1600. In de twee versies ligt het zwaartepunt nogal verschillend. In het spel in druk is de aardse liefde uitgangspunt om een geestelijke moraal te demonstreren, in het spel in het Haarlemse hs. Een spel van sinnen van de historie van Piramus en Thisbe genaempt de Sinnelijcke genegentheyt wordt de aardse liefde beschouwd als een gevaar voor de ware liefde van de mens tot God.

Zie ook Castelein, Matthijs de.

Uitgave:

G.A. van Es, Pyramus en Thisbe. Twee rederijkersspelen uit de zestiende eeuw (1965).

Literatuur:

D. Kuyper, `Pyramus ende Thisbe', in Leuvense Bijdr., 55 (1966); E. Heupers, `Babiloontje vol van verstande', in Neerlands Volksleven, 26 (1976).

 

[F. van Thijn]