terug  begin  verderprepost

Bles, Dop

Adolf Bles, Nederlands dichter en (toneel)schrijver (Rotterdam 8.9.1883 - Den Haag 16.1.1940). Leerling van de dichter J.H. Leopold. Werd boekhandelaar en schreef onder allerlei pseudoniemen kritieken en scheppend proza: A. Dolfers, J.Th. Ring en R. Buci. Onder de naam Ronselaar Brevier publiceerde hij een reeks stijlparodieën onder de titel Schrijven zoals (1915). Eerder debuteerde hij onder het pseudoniem Ina de Wilde met de roman Mijn dagboek (1905).

Met zijn poëzie behoorde Bles tot de humanitair-expressionisten. Hij was bevriend met de schilder Mondriaan die hem in contact bracht met De Stijl. Voor De Stem schreef hij toneelkritieken. Hij heeft ook zelf toneel geschreven: Levensdrang (1916) en Narcose (1921). Tijdens een verblijf in Parijs schreef hij modernistische gedichten, gebundeld in Parijsche verzen (1923).

 

Literatuur: Oosthoek; WP-lexicon; J. Welders, ‘Dop Bles’, in: De Stem 20 (1940) 2, p. 131-133; J. Goedegebuure, [H. Marsman over Parijsche verzen], in: Op zoek naar een bezield verband (dl2, 1981), p. 294-295.

 

G.J. van Bork
[nieuw, februari 2002]

prepostterug  begin  verder