Kroniek van de 20ste eeuw [tot en met 1940]


auteur: Carin Bouwmeester, Ton Mantoua, Anne Nippel, Katja Rotte, Sylvia Sassenus en Ed Delwel


bron: Carin Bouwmeester, Ed Delwel, Ton Mantoua, Anne Nippel, Katja Rotte en Sylvia Sassenus (red.): Kroniek van de 20e eeuw [tot en met 1940]. Elsevier, Amsterdam/Brussel 1985


verantwoording

inhoudsopgave

doorzoek de hele tekst


downloads



DBNL vignet


 i.s.m. 

President van Polen doodgeschoten

WARSCHAU, 16 december - Vandaag, tijdens de opening van een schilderijententoonstelling, is de eerste president van Polen, Gabriel Narutowicz, doodgeschoten door een rechtse fanaticus. Deze aanslag volgt op een hevige strijd in het Poolse politieke leven tussen de links-populistische en progressieve partijen en de partijen van rechts. De moord op de Poolse president heeft bittere reacties in Polen opgeroepen: links verwijt rechts de anti-Narutowicz-hysterie en -stemmingmakerij terwijl rechts aandringt op machtsovername en de moord op Narutowicz in de schoenen van de Oekraïense nationalisten wil schuiven. Enkele Oekraïense voormannen zijn gearresteerd.

Het Poolse parlement kiest op 20 december als volgende president S. Wojcieckowski, een man die even behoudend-progressief is als de vermoorde Narutowicz. Bij de volgende verkiezingen ontstaan machtsverschuivingen, die het rechts mogelijk maken om een regering te vormen. De teleurgestelde Pilsudski houdt een in Polen beroemde rede over de ‘nietsnutten in het parlement’ en trekt zich vervolgens terug uit z'n functie van opperbevelhebber en uit de politiek.