Biographisch woordenboek der Noord- en Zuidnederlandsche letterkunde


auteur: J.G. Frederiks en F. Jos. van den Branden


bron: J.G. Frederiks en F. Jos. van den Branden, Biographisch woordenboek der Noord- en Zuidnederlandsche letterkunde. L.J. Veen, Amsterdam 1888-1891  


verantwoording

inhoudsopgave

doorzoek de hele tekst


downloads



DBNL vignet

U

[Cornelis Hendriksz. Udemans]

Udemans (Cornelis Hendriksz.) werd geb. te Bergen-op-Zoom in 1598.

Evenals dns. Godefridus Cornelisz. was hij bevriend met Cats, die hem een gedicht vereerde ‘gedicteert ende geteekent uyt mijn bedde, Sorch-vliet, 1660’. In dien tijd was Cornelis te Vere woonachtig, en noemt zich een [goud-en-zilver?] smit; zijn gelijkn. zoon werd er notaris, 1665; misschien was de predikant te Vere, Isaac Udemans, 1694-1721, ook een zoon van hem.

Schr.: De waeckende oogh op de onsekerheyt des menschen levens, 's-Grav. 1643; Oraenjens roumantel over het overl. van Wilhelmus II, Midd. 1650; Nederlants tragen-comedie, vertoonende het gevoel der voorl. en tegenwoordige oorlogen van de Vereenigde Nederl., 1652; Het grove pack-kleed afgetrocken van het lastigh pack des werelts, (betreft het nederleggen zijner ambten door Cats), Midd. 1658; Het geestelyck gebouw met sinnebeelden versiert, ald. 1659, (met zijn portret, aet. 61); Afbeeldinge van de verkeerde werelt, ald. 1660, 2e dr. 1661. De gravures in zijne boeken zijn meest van zijn zoon Hendrik; de prent van De Verkeerde Werelt heeft tot onderschrift: ‘Autor huius libri fecit; die vóór 't Waekende oogh is van C. Queborn.