terug  begin  verderprepost

Reynaert, Reynaert, Reynaert

Maar Reynaert is in Sint-Niklaas nog niet uitgeteld. In het Reinaertpark (een flatgebouwencomplex nabij het Koopcentrum, richting Brussel) een knap beeld van de Wase ‘Reynaertbeeldhouwer’ Albert de Smedt. Pelgrim Reynaert in pij en met grijnzende bek gezwind op stap naar een voorgewend Rome. Langs de Dendermondse Steenweg tref je zowaar een Reynaert-drinkdiscount aan met tegen de wand een Poelsachtig beeldje van weeral de vos (opnieuw De Smedt). Eenzelfde versie van dit beeld vind je

[p. 125]



illustratie

ook tegen de gevel van een apotheek in de Knaptandstraat. Het is maar dat je weet dat Sint-Niklaas in ware Reynaert-explosie leeft. Na die eventuele Reynaert-omzwervingen kan je bij een of andere meesterbanketbakker (toch uitkijken of het gegeerde produkt voorhanden is) een heerlijk stukje Reynaertgebak of een Reynaertbonbon degusteren, een lekkernij op basis van amandelen, marsepein, ananas en Grand Marnier. Na deze exquise versnapering nog even naar lucht happen voor een laatste Reynaertreeks.

Want nog op menig andere wijze roert ‘den fellen’ zijn staart in de hoofdstad van het ‘soete lant’. Heel wat ingezetenen lijken geïnspireerd door de Wase rabauw; hij leende zijn naam niet alleen aan de reeds voornoemde taart, je eet ook knappende frietjes in de Frituur Reinaert (Kapelstraat), pralines en andere zoetigheden kunnen worden aangeschaft in een Reynaertwinkel ‘gelegen ende gestaan’ in het Koopcentrum (Kapelstraat), waar je in 't Wase Vosje eveneens iets kan eten, en er is het restaurant Reinaert waar we straks voorbijkomen (Heidebaan), terwijl je in 't Voske de dorstige keel laven kunt. Op de Grote Markt kan je winkelen in de Reinaertgalerij. En wel nog in de commerciële sfeer, maar niet meer om de inwendige mens te versterken: Reynaertstickers, vlaggetjes met Reynaertmotief, potonderzetters waarin de vos gebakken werd alsmede figuratieve kant met dartele vosjes als motief (Cipierage, VVV-kantoor). Ook Canteclaer en Malpertuus inspireerden, zegge het Gemengd koor Canteclaer, gasthof Malpertuus (Beeldstraat), kinderdagverblijf Hermelijn en Huize Kriekeputte in de, jawel, Voskenslaan, nabij het Fabiolapark. De jongeren van KSA Reinaert gaven hun heem in de Mispelstraat de naam Kriekeputte.

In 1991 ten slotte werd op het stadhuis dit boek voorgesteld. Daags nadien vertrokken hier 160 Reynaertpelgrims die de nieuwe route inreden.

[p. 126]


illustratie
Inwijding Reynaertbank Kriekeputte. (p. 191)

prepostterug  begin  verder