Nederlandse spreekwoorden, spreekwijzen, uitdrukkingen en gezegden (4de druk)


auteur: F.A. Stoett


bron: F.A. Stoett, Nederlandsche spreekwoorden, spreekwijzen, uitdrukkingen en gezegden. W.J. Thieme & Cie, Zutphen 1923-1925 (vierde druk).  


verantwoording

inhoudsopgave

doorzoek de hele tekst


downloads



DBNL vignet

1155. Als de kippen er bij zijn,1155

d.i. zeer vlug, dadelijk er bij zijn, evenals de kippen, wanneer men hun voedsel geeft (vgl. op een kippendraf, sukkeldraf; Gunnink, 147; Boekenoogen, 434 en kippedrift, driftige haast (Boekenoogen, 434). Verg. Gew. Weeuw. I, 20: Jy bent' er by als de kippen; Harrebomée I, 408: Hij is er als de kippen (of de vinken) bij; Het Volk, 14 Nov. 1913, p. 5 k. 3: Als de kippen is Sientje er bij om nog even dezen kleinen dienst aan haar vader te bewijzen; Nkr. VI, 14 Dec. p. 4; III, 3 Oct. p. 4: De Hollandsche Spoorweg-Maatschappij, hoera! die was er ook als de kippen bij, o ja! Menschenw. 29: Dà' ware sullie bai aa's kippe hee? Het Volk, 2 April 1914, p. 5 k. 4: Juist waar wij onderling meeningsverschil hebben, zijn wij er niet als de kippetjes bij om te vragen: is deze uiting geheel en al voor rekening van de bond te nemen; 3 Juni 1914, p. 2 k. 3: Nu er wat te halen is, nu zijn ze er als de kippen bij; De Arbeid, 11 April 1914, p. 3 k. 1; De Maandagcourant, 27 April 1914, p. 2 k. 2:

[p. 456]

De Vos is er als de kippen bij, om met een onhoudbaar schot den bal in het net te schieten; fri. Hy is der by as de kjippen, vlug er bij, vooral als er iets valt te halen of te verdienen; Molema, 200: hy is 'r kiepig bie. Syn. Hij is er bij als de bok op de haverkist.