Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
De Belgische Illustratie. Jaargang 2 (1869-1870)

Informatie terzijde

Titelpagina van De Belgische Illustratie. Jaargang 2
Afbeelding van De Belgische Illustratie. Jaargang 2Toon afbeelding van titelpagina van De Belgische Illustratie. Jaargang 2

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (28.22 MB)

Scans (1589.07 MB)

ebook (27.84 MB)

XML (2.74 MB)

tekstbestand






Genre

proza
poëzie
non-fictie

Subgenre

tijdschrift / jaarboek


© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

De Belgische Illustratie. Jaargang 2

(1869-1870)– [tijdschrift] Belgische Illustratie, De–rechtenstatus Auteursrechtvrij

Vorige Volgende
[pagina 321]
[p. 321]

[Nummer 41]



illustratie
DE VIOOLSPELER.


[pagina 322]
[p. 322]

De vioolspeler.

Is de vioolspeler der nevenstaande gravure de type des kunstenaars, die door de afwisseling der melodiën zulk een reeks van gewaarwordingen, herinneringen, wenschen en verlangens in de zielen kan wekken? Wij beweren dit niet. Toch zijn de Paganini's, gelijk Oberländer er ons eenen in dit beeld heeft geschetst, in onze dagen niet zeldzaam.

De tijd is voorbij, die zich den toonkunstenaar niet anders wist voor te stellen dan in het beeld van den edelen, bloeienden jongeling, die, omringd van de musen en gratiën, in zijne hand de cither droeg, op wiens goudkleurig, golvend haar een krans prijkte van laurieren en die, als de verheven god des lichts en der toonkunst, door zijn dubbelen glans aller harten tot verrukking vervoerde. Geheel anders ziet er dikwerf de speelman der werkelijkheid uit.

't Is niet juist, om de geheele schepping aan zijne tonen te doen gehoorzamen, dat onze virtuoos strijkstok en vedel ter hand heeft genomen; niet zoo gemakkelijk ‘als de vogel zingt, die in de takken woont,’ brengt zijne viool hare tonen voort. Wie telt de kruisen van den jongen musicus, toen hij voor 't eerst de gamme leerde en kruisen van bémols moest onderscheiden? Wie weet hoeveel oorvegen hij van zijn vader, die ook musicus was, ontving, alvorens zijn gehoor de noodige ontwikkeling had bekomen? En, wat de behoorlijke positie aangaat, de juiste houding van de viool onder de kin valt hem nog zwaar.

Van lieverlede intusschen is hij het regeeren van den strijkstok genoegzaam meester geworden, de toppen zijner vingers zijn vereeld en hij is afgericht, om, zoo eene snaar op zijn viool mocht gesprongen zijn, dezelfde tonen nagenoeg uit een andere te halen. Met zooveel talenten uitgerust waagt hij zich vrij op de planken, om voor zijn obligaat onder deemoedige buigingen de toejuiching van het publiek in te zamelen; hij werkt krachtig meê in de danszaal, op koncerten van den derden rang en gedurende de kermissen, en maakt een onmisbaar deel uit in 't accompagnement van een oude, afgerammelde piano en eene nog sterker ontstemde zangeres, tot diep in den nacht de vermoeidheid zijne oogen dreigt te sluiten.

Slechts de nieuwsgierige en gretige blik, dien hij op het centenbakje werpt, waarmeê eene der prima donna's van het gezelschap is rondgeweest, bewijst dat hij nog niet geheel in het rijk der droomen is afgedwaald. Zoo er een medelijdende dilettant is, die hem een glas beiersch aanbiedt, dan keert hij geheel tot de werkelijkheid terug; hij wordt onuitputtelijk in den lof der toonkunst en verdedigt vooral de klassieke muziek, doch verzuimt zeker hierbij niet zijnen gullen gastheer het bewijs te leveren, dat een muziekant een dorstig hart en een leege beurs heeft.


Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken