Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
De Belgische Illustratie. Jaargang 6 (1873-1874)

Informatie terzijde

Titelpagina van De Belgische Illustratie. Jaargang 6
Afbeelding van De Belgische Illustratie. Jaargang 6Toon afbeelding van titelpagina van De Belgische Illustratie. Jaargang 6

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (36.54 MB)

Scans (1480.51 MB)

ebook (33.39 MB)

XML (2.03 MB)

tekstbestand






Genre

proza
poëzie
non-fictie

Subgenre

tijdschrift / jaarboek


© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

De Belgische Illustratie. Jaargang 6

(1873-1874)– [tijdschrift] Belgische Illustratie, De–rechtenstatus Auteursrechtvrij

Vorige Volgende
[pagina 402]
[p. 402]

De wapensmid.

Ze zijn inderdaad ontelbaar de tafereelen uit de dagen der wapensmeden, welke door onze kunstenaars geleverd worden! Er gaat, tot op onze dagen, geene tentoonstelling van eenigen omvang voorbij, of men vindt er nog een of twee van die kenmerkende onderwerpen, in welke nooit de min of meer kunstrijke opstapeling, van al wat het atelier bezit, vergeten wordt.

In de middeleeuwen was de rol van den wapensmid hoogst belangrijk en hij, die de beste blanke wapenen leverde, kreeg in de ridderwereld eene groote vermaardheid. De toepassing van het schietpoeier, in den oorlog, bracht eene aanzienlijke verandering in dit ambacht te weeg, en in onze dagen zijn de wapensmeden, zoo als zij in de middeleeuwen bestonden, gansch verdwenen en door onmeetlijke en gansch ondichterlijke wapenfabrieken vervangen.

In de 14e eeuw splitste zich dit ambacht in twee; de ‘arquebusier’ maakte kleine vuurwapens, musketten, pistolen en wat dies meer; de eigenlijke wapensmid hield zich, zoo als wij hooger zegden, bij de blanke wapens, vooral degens, daggen, lansen, alsook helmen, kurassen, arm- en beenscheenen en wat dies meer.

Hoe het zij, de wapensmid zal voor den schilder en den romanschrijver nog menig belangwekkend, en voor het publiek aantrekkelijk, onderwerp opleveren. Het tafereel, waarvan wij hier eene gravure meêdeelen, is voorzeker een der meest kenmerkende, welke wij sedert lang mochten zien.


Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken