Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
De Belgische Illustratie. Jaargang 10 (1877-1878)

Informatie terzijde

Titelpagina van De Belgische Illustratie. Jaargang 10
Afbeelding van De Belgische Illustratie. Jaargang 10Toon afbeelding van titelpagina van De Belgische Illustratie. Jaargang 10

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (28.92 MB)

Scans (1279.35 MB)

ebook (29.24 MB)

XML (3.08 MB)

tekstbestand






Genre

proza
poëzie
non-fictie

Subgenre

tijdschrift / jaarboek


© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

De Belgische Illustratie. Jaargang 10

(1877-1878)– [tijdschrift] Belgische Illustratie, De–rechtenstatus Auteursrechtvrij

Vorige Volgende

Mozaïek.

De baromotor van Bozérian.

- De baromotor van Bozérian heeft ten doel, om kleine werktuigen in beweging te brengen zonder aanwending van stoomkracht, welke voor zulke werktuigen veel te kostbaar is. Het toestel wordt, als de naaimachine, of de draaibank, met de voeten bewogen. Het bestaat uit twee voettreden, die met een drietal hefboomen in verbinding staan en deze in beweging brengen. Van de hefboomen wordt de beweging overgeplant op een stang, die zich heen en weêr beweegt en een vliegwiel en een klein rad doet draaien, waarover men een riem kan laten loopen, die het verlangde werktuig in beweging zet.



illustratie
DE BAROMOTOR VAN BOZÉRIAN.


Bedelscholen in Londen.

- Een der zonderlingste instituten te Londen is de school, gehouden door een oud wijf, dat de kinderen onderwijst in de onuitputtelijke kunst van bedelen. Londen verschaft dagelijks den kost aan vijftien duizend straatbedelaars en daaronder zijn er, die men schat op een inkomen van dertig shillings of achttien gulden per dag. Velen van deze schavuiten vereenigen zich tot groepen in kroegen of koffiehuizen, waar des avonds heel deftig whist en boston wordt gespeeld, terwijl de bedeljongens lustig drinken en dansen. Een bedelwijf, dat weet te speculeeren, betaalt voor een kind, als het er echt ellendig, gebrekkelijk en ziek uitziet, met het grootste genoegen twee shillings en meer aan daghuur. Een blindeman is duurder; hij doet het voor niet minder dan drie shillings daags en de prijs stijgt naarmate hij magerder is en leelijker gezichten kan trekken. De meest gezochte artikelen zijn jongens, die door het kunstmatig verdraaien hunner ledematen zich in allerhande soort van kreupelen kunnen veranderen, en daarbij links en rechts scheel zien. De bedelaars houden echter de kinderen niet bij zich, maar brengen ze naar de bedelschool, waar zij nog wat leeren kunnen. Behalve de bedelschool zijn er nog bijzondere magazijnen, waar de kinderen 's morgens afgehaald en 's avonds weêr teruggebracht worden. 't Spreekt van zelf dat de bedelaar of bedelares, die zulk een toonbeeld van ellende huurt, bij den eigenaar van die rariteitenverzameling een borgtocht of onderpand moet achterlaten.

Porseleinen violen.

- Porseleinen violen zijn niet zulke groote zeldzaamheden als men wel zou denken. Tegen het einde der 17 eeuw werden o.a. te Delft drie zulke violen gemaakt door een bekenden pottenbakker. Een daarvan bevindt zich in een museum in Frankrijk, een tweede behoort aan den heer John Loudon in Den Haag, terwijl de derde het eigendom is van een Brusselschen particulier.

De petroleum-handel.

- De amerikaansche petroleum-handel heeft een ontzettenden omvang bereikt; er is geen deel van de beschaafde wereld, waarheen niet van daar petroleum verscheept wordt. Voor het tegenwoordige worden in de havens van New-York, Philadelphia en Baltimore te samen niet minder dan 200 schepen er mede bevracht. Men schat het aantal petroleum - bronnen in Pensylvanië en West-Virginië op 20,000, met eene opbrengst van 88 millioen barrels of vaatjes, ter waarde van 300 milioen dollars op de plaats van herkomst.

Straat-locomotieven.

- Het groote beletsel, dat tot heden het practisch gebruik der straatlocomotieven in den weg stond, het ontsnappen van stoom, cokes, asch en vonken schijnt opgeheven te zijn. Dezer dagen lazen wij, dat de heer Titken Mention te Luik een middel heeft uitgevonden, om deze bezwaren te voorkomen. Het is een toestel, dat zijn stoom ontleedt in zijne beide bestanddeelen, zuurstof en waterstof, terwijl tevens de trek en de verbranding worden bevorderd. Dit toestel wordt aangewend op een verticalen ketel, zoodat men den haard aan alle kanten kan openen en de conducteur, tevens stoker en machinist, zich voor en achter de machine kan plaatsen. De uitvinding kan ook op locomotieven, stoombooten, enz. worden toegepast.

Kinderspeelgoed.

- Waar komt het kinderspeelgoed vandaan? vroeg onlangs een tijdschrift, en gaf er het volgende antwoord op: Straatsburg voorziet ons van wagentjes en kleine karren, Metz van het vragen- en antwoordenspel, Amiens en Villers van poppen, fluitjes zijn de glorie van Saint-Cloud en Oyonnaq, alle springende kikvorschen komen uit Tyrol, de looden soldaten worden door Piëmont geleverd, de fijnere soorten van soldaten en poppen komen uit Neurenberg, Saksen zendt de bekleede dieren, het Schwartzwald stallen, arken en withouten beesten, Parijs heeft het monopolie van houten sabels, geweren, kanonnen, tooneelen, militaire uitrustingen, mirlitons, enz.

De kuchhoest.

- Deze hoest behoort, zooals men weet, tot de aanstekelijke ziekten. Even als bij velen dezer heeft men in den lateren tijd de eigenlijke aanstekingsstof waargenomen in den vorm van kleine, voor 't bloote oog onzichtbare schimmelplanten. Dr. Tschamer heeft nu bemerkt, dat deze schimmel zich ook op aangestoken sinaas' en gewone appelen bevindt. Op de oneffen in duizenden vlakjes verdeelde schild van den oranjeappel, ziet men in de kleine putkes zwarte en donkerbruine stipkes, die zich gemakkelijk als een poeierachtige massa laten verwijderen. Na een microscopisch onderzoek bleek deze massa te bestaan uit een opeenhooping van dergelijke schimmelplanten. Om zich van de identiteit dezer beide schimmels te overtuigen, nam Dr. Tschamer 2 zwarte stipkes van een oranjeappel en bracht ze door een diepe ademhaling in de long. Na eenige dagen bemerkte hij een gekittel, en na acht dagen een krampachtig hoesten. Bij onderzoek bleek, dat bij hem dezelfde verschijnselen waren waar te nemen als bij verkouden kinderen. Is de ontdekking juist, dan dient men beide genoemde vruchten goed te reinigen voor men die met de schil nuttigt.


Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken