Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
De Belgische Illustratie. Jaargang 13 (1880-1881)

Informatie terzijde

Titelpagina van De Belgische Illustratie. Jaargang 13
Afbeelding van De Belgische Illustratie. Jaargang 13Toon afbeelding van titelpagina van De Belgische Illustratie. Jaargang 13

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (38.24 MB)

Scans (1396.84 MB)

ebook (31.83 MB)

XML (3.01 MB)

tekstbestand






Genre

proza
poëzie
non-fictie

Subgenre

tijdschrift / jaarboek


© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

De Belgische Illustratie. Jaargang 13

(1880-1881)– [tijdschrift] Belgische Illustratie, De–rechtenstatus Auteursrechtvrij

Vorige Volgende

Nuttige wenken en opmerkingen over land- en tuinbouw.

Bloementeelt.

Knol-Beejonia's. II In miju vorig artikel over dit onderwerp deelde ik het een en ander meê dat betrekking had op de trapsgewijze verbeteringen, welke het geslacht der knol-Begonia's in betrekkelijk korten tijd had ondergaan. Nu wil ik eenige wenken ten beste geven over de cultuur dezer prachtige bloemensoort, die, op een perkje geplant, volgens mijne meening in schoonheid alleen door een perkje met tulpen bezet wordt overtroffen, Ik hoop dat menig bloemen vriend zich, door het lezen van mijne artikels over knul-Begonia's, aangespoord moge gevoelen om die bloemsoort eens van een bloemist te ontbieden; ik ben er zeker van dat hij zich de kosten van aankoop der knollen der Begonia's en de zorgen voor het opkweeken tot planten niet beklagen zai en zich er misschien wel later toe ge roepen acht om mede te werken tot het onderzoek in hoeverre het mogelijk is het geslacht der knol-Begonia's nog verder te verbeteren en te volmaken.

Op het oogenblik dat ik dit artikel schrijf. zijn we in 't begin van maart; volgens mijn ondervinding dus juist in den tijd, waarop we met de aankweeking van knol-Begonia's het beste kunnen beginnen, wijl ze het liefst hare knollen in maart ten gronde zien gebracht. Bestel dus nu dadelijk bij uw bloemist of bloemzaad-handelaar eenige knollen van knol-Begonia's. Het is natuurlijk voor mij, waarde lezer, niet mogelijk te zeggen hoeveel knollen gij bestellen moet, wijl dit afhangt van de grootte van het perkje, waarop gij de Begonia's in bloei wilt zien en niet minder van den staat uwer geldbeurs. Toch kan ik u, met het oog op beide punten, wel eenige inlichtingen geven, welke het aanschaffen der genoemde bloemensoort zullen vergemakkelijken. Vooreerst zeg ik u dan, koop niet te weinig knollen: de schoonste bloemen zag ik dikwerf een schraal en armoedig gezicht opleveren, omdat ze te ver van elkander waren geplaatst en het perk dus onvoldoende vulden. Zoo is het ook met de knol-Begonia's; ook zij moeten zoo dicht bijeen geplant worden dat zij, zonder elkander in den groei te hinderen, als zij volwassen zijn, het perk geheel vullen. Bij volkomen ontwikkeling wordt deze bloemensoort, als zij in vollen bloei staat, ongeveer 3 dM. hoog. Ik raad hierom aan om ze altijd een ouderlingen afstand te geven van 2 ½ dM; deze afstand zal het beste in overeenstemming zijn met hare hoogte. Voor een perk van eenigen omvang zal men derhalve lichtelijk een 25 stuks knollen noodig hebben.

Wat nu het tweede punt aangaat - de toestand uwer geldbeurs - ineen ik u over 't algemeen te moeten aanraden, om te beginnen met goedkoope variëteiten; gij zijt dan later meer bekend met de kweekwijze der knol-Begonia's om, zoo uwe beurs dit toelaat, nieuwere maar dan ook duurder verscheidenheden aan te schaffen. Denk nu echter niet dat die goedkooper variëteiten niet schoon zijn; neen: ik geloof integendeel dat gij al zeer tevreden zult wezen met die andere verscheidenheden en nooit misschien verlangen zult naar die prachtiger soorten van dezen tijd of het moest zijn dat uwe liefhebberij voor bloemen zich volstrekt niet te sloren had aan den toestand uwer beurs. Ik raad u nogmaals aan, als beginnend liefhebber dezer bloemensoort, minder kostbare knollen te koopen. In de volgende nummers ontvangt ge dan de verdere wenken, welke gij bij de kweeking van knol-Begonia's noodig hebt.

Fruitteelt.

Iets over frambozenteelt I. Toen ik in augustus van het vorige jaar eene kweekerij te Boskoop, in Holland bezocht, wees mijn vriendelijke geleider mij op eene partij frambozenstruiken, welke zich, oppervlakkig gezien, door niets bijzonders van de gewone soort onderscheidden. Op mijne vraag of we voor iets nieuws stonden, kreeg ik ten antwoord dat dit Hornetframbozen waren en dat deze soort zich kenmerkte door volkomen gemis van alle ongedierte op en in de vruchten. Eenige frambozen, welke hier en daar nog aan de struiken bengelden, bewezen de woorden van mijn geleider: geen enkel diertje was op of in de holten te vinden en alle waren gaaf en van meer dan gewone grootte. Mijn geleider verzekerde mij ook, dat de Hornet-framboos even vruchtbaar is als welke andere soort en dat in den frambozentijd, toen alle struiken vol vruchten hingen, er zoo min diertjes op te vinden waren als nu in augustus, nu de frambozentijd voorbij was.



illustratie
de godin friga.




illustratie
de afgod seater.


Ik zal het u thans niet hoeven te vragen, lezers, hoe ellendig gij het reeds dikwijls gevonden hebt, als uwe frambozen steeds bezet waren met microscopisch kleine beestjes, welke zich zelfs na herhaalde wasschingen niet lieten verwijderen. Gij begrijpt thans waarom ik u aanraad ook eenige Hornet-frambozenstruiken te koopen. Ze zijn bovendien goedkoop.

Ik behandel in een volgend nummer de teelwijze van frambozen.


Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken