Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
Biekorf. Jaargang 84 (1984)

Informatie terzijde

Titelpagina van Biekorf. Jaargang 84
Afbeelding van Biekorf. Jaargang 84Toon afbeelding van titelpagina van Biekorf. Jaargang 84

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave



Genre

non-fictie

Subgenre

tijdschrift / jaarboek


In samenwerking met:

(opent in nieuw venster)

© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

Biekorf. Jaargang 84

(1984)– [tijdschrift] Biekorf–rechtenstatus Auteursrechtelijk beschermd

Vorige Volgende
[pagina 319]
[p. 319]

Vraagwinkel

De vroegste Westvlaamse stoommachines

In de 19de eeuw was de stoommachine het teken bij uitstek van de ontluikende industrialisering.

In november 1830 waren in onze Belgische provincies volgende stoommachines aan het werk: Luik 171, Henegouwen 118, Oost-Vlaanderen 77 (de Gentse katoenindustrie!), Brabant 36, Namen 11, Antwerpen 9 en Limburg 4. West-Vlaanderen bengelt aan de staart met amper 2 exemplaren!

Waar stonden die twee stoommachines opgesteld en hoe komt het dat wij zó ver ten achteren stonden, ja zelfs nog na Limburg?

 

A.B.

Onderwijs aan doofstommen in 1805

Rommelaere, un pasteur d'une des églises de Bruges, was in 1805 teruggekeerd van son séjour à l'école fondée à Paris par le Gouvernement waar hij een opleiding had genoten om doofstommen op te voeden.

De prefect van het Leiedepartement vroeg in een circulaire aan de gemeentebesuren of de maires de namen van hun doofstomme onderhorigen wilden mededelen (22 brumaire jaar 14), want pastoor Rommelaere wilde zich in het Leiedepartement vestigen en doofstommen opleiden.

Is over deze doofstommenpedagoog, die zich nog heel wat vroeger dan Kan. Carton met het probleem inliet, iets meer geweten?

 

L.V.A.

Westvlaamse biersoorten

De laatste jaren bloeien en floreren de lokale (meestal kleinschalige) biersoorten weer dat het een lust is om zien (en proeven). In Esen wordt oerbier gebrouwen, elders wordt Duvel verkocht, Roeselare kent zijn Rodenbach, enz.

Welke lokale biersoorten bestaan er bij ons? En waar wordt nu bij die renaissance van biersoorten terug aangeknoopt bij namen en soorten die vroeger al bekend waren en een eigen naam droegen?

D.E.

Armenklok in Meulebeke

Naar het schijnt hangt er in de kerktoren van Meulebeke een klok, die alleen geluid wordt bij de kleinste begrafenissen, de zogeheten armenklok. Ze zou geschonken zijn door een rijke juffrouw die speciaal de begrafenissen der armen wilde opluisteren.

Zijn er bij ons nog armenklokken in de kerken en wat wordt er zoal verteld over hun oorsprong?

R.V.

[pagina 320]
[p. 320]

Handschrift De la Tombe uit Ieper

Bij de familie de Spot (Veurne) bevond zich destijds een soort memoriaal of kroniek van gebeurtenissen voorgevallen te Ieper in de 18de eeuw. De auteur was Guilielmus De la Tombe, schepen en weesheer in Ieper, Biekorf publiceerde in 1970 en 1971 een paar uittreksels uit dit dagboek.

Weet iemand waar dit handschrift thans zou berusten? In totaal zouden er zeven schriften zijn; het eerste (van 1715 tot 1742) is in kopie bewaard, maar van de andere zes schrijfboeken is momenteel geen spoor te vinden.

L.V.A.

Pullepinnen

Een oud volksspel dat nu nog in Roesbrugge-Haringe zou bestaan is het zogenaamde pullepinnen of werpen met oude geldstukken.

Pullepinnen staat niet bij De Bo of in Loquela. Is pullepinnen misschien hetzelfde als kolleschieten (werpen met ronde loden schijven)? Is over het pullepinnen ooit al iets verschenen en waar komt het woord nog voor?

A.B.

Vijver voor drinkwater in Zonnebeke

In 1637-38 trof de stad Ieper voorbereidselen om ook een vijver voor drinkwater in Zonnebeke aan te leggen, die eigendom zou zijn van de stad, net zoals de vijvers van Dikkebus en Zillebeke, die al van in de middeleeuwen Ieper van drinkwater voorzagen.

Plans en opmetingsstaten bevonden zich voor 1914 in het stadsarchief van Ieper (E. de Sagher, Notice sur les archives d'Ypres, 1898, blz. 333).

Is daar ooit iets van terecht gekomen?

A.B.

Bond voor dubbele zondagsmissen

Voor de oorlog 14-18 bestond er in Geluwe een bond of genootschap waarvan de leden zich verplicht hadden iedere zondag niet één maar twee missen in de kerk bij te wonen, de ene mis om zoals iedereen hun zondagsplicht te vervullen, de andere om de missen te repareren van de misverzuimers.

Komen dergelijke zondagsmisbonden nog elders voor?

L.V.A.

Venetië van het Noorden

Brugge is het Venetië van het Noorden.

Wie gebruikte deze uitdrukking voor het eerst en waar ergens staat dat geschreven of gedrukt?

K.M.


Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken