Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
Biekorf. Jaargang 96 (1996)

Informatie terzijde

Titelpagina van Biekorf. Jaargang 96
Afbeelding van Biekorf. Jaargang 96Toon afbeelding van titelpagina van Biekorf. Jaargang 96

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave



Genre

non-fictie

Subgenre

tijdschrift / jaarboek


In samenwerking met:

(opent in nieuw venster)

© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

Biekorf. Jaargang 96

(1996)– [tijdschrift] Biekorf–rechtenstatus Auteursrechtelijk beschermd

Vorige Volgende
[pagina 287]
[p. 287]

Vraagwinkel

Handschrift van Pater Pille

Wie kan ons zeggen waar thans het handschrift berust van ‘pater Pille, discals van Ieper, die in de jaren 70 van de vorige eeuw naar Rome reisde’? Zo staat het in Rond den Heerd, dl. IX (1874), blz. 33. De jaren 70 zullen dus de jaren 1770 zijn.

A.B.

Handel met Spanje vanuit Oostende

Jacques François Standaert, amper 17 jaar oud, zoon van Pieter en van Isabella Vanden Bussche, wonend te Oostende, vroeg op 10 thermidor IV een paspoort aan voor Cadix in Spanje, voor se perfectionner dans le commerce où il est déjà assuré d'un bureau (Rijksarchief Brugge, Frans Archief, nr. 1159).

Op 5 messidor IV vroeg François Trossé, 39 jaar oud, negociant uit Oostende, eveneens een paspoort voor 6 maanden aan voor Cadix (Ibid., nr. 1158).

Is er iets meer bekend van handel en zakenrelaties tussen Oostende en Spanje, speciaal in de Franse Tijd?

A.B.

Suvée en Picqué

Op een kunstveiling te Brussel in de Galerie Saint-Luc op 9 december 1897 (successie Edmond Oppenheim) werd als lot 5 geveild: ‘Picqué. - Portrait du peintre Suvée occupé à dessiner sur une toile. (Toile 84 × 65)’.

Dit roept enkele vragen op. Toen de Deinse kunstschilder Ch. L. Picqué (1799-1869) omstreeks 1835 (via kanunnik De Foere) voor Brugse opdrachtgevers begon te werken, was Suvée (laureaat Romeprijs 1771) al een kwarteeuw overleden (+ 1807). Een echt live-portret kan het dus niet geweest zijn, misschien eerder een soort ‘historiestuk’ of een historiserende evocatie naar een bestaand portret? Waar zou dat Suvée-portret (door Picqué) zich nu kunnen bevinden? Is daarover iets te vinden in de bestaande Suvée-literatuur? Was die Edmond Oppenheim, die 100 jaar geleden het Suvée-portret bezat, ook een Bruggeling? Wie weet hierover iets meer?

P.H.

Westvlaams archief in Duitse handen

In de oorlog 1914-18 gebeurde het meer dan eens dat Duitse soldaten, die rondkeken in het puin van gemeentehuizen, pastorieën, kerken of zelfs van gewone burgershuizen, archiefstukken vonden en deze als ‘oorlogssouvenir’ mee naar Duitsland namen. Vaak viel dit zelfs voor met kunstwerken (schilderijen, beeldjes, enz.).

Na de oorlog hebben enkele van die Duitse militairen of hun erfgenamen zulke stukken terugbezorgd aan de eigenaars. Maar er is ook veel voorgoed verloren gegaan. Bestaat daar een overzicht van?

L.V.A.

[pagina 288]
[p. 288]

Visvangst met aalscholvers

L. Gilliodts-van Severen schrijft in zijn Coutume du Bourg de Bruges, dl. I, (1883), blz. 405 iets over de visvangst. ‘En Flandre, on employait les oiseaux de proie à la pèche du poisson; on dressait, à cet effet, des cormorans. Ce spectacle fut procuré à la cour de Louis XIII par un Flamand’.

Un cormoran is een aalscholver en Lodewijk XIII regeerde in Frankrijk van 1610 tot 1643.

Wie mag deze Vlaming geweest zijn?

A.B.

Fabriek van speelkaarten te Brugge

Op 26 september 1761 verwierf ene Pierre Caulmier een octrooi om een fabriek van speelkaarten op te richten te Brugge (H. Van Houtte, Histoire économique de la Belgique à la fin de l'ancien régime, blz. 547).

Werd deze fabriek ooit in gang gestoken en wat is er van haar producten bekend?

A.B.

Drukkerij Smaelen in Ieper

In de eerste decennia der vorige eeuw was er in Ieper een drukkerij eigendom van ene Smaelen (later de weduwe Smaelen). Diegerick heeft de drukwerken van Smaelen niet opgenomen in zijn onvolprezen Bibliographie Yproise.

Kan er iemand inlichtingen bezorgen over deze weinig bekende Ieperse drukker?

L.V.A.

Amand Doornaert uit Kortrijk

Kan iemand mij inlichtingen mededelen over Amand Doornaert die bij Blanchet te Kortrijk in 1831 en in 1834 liederenbundels heeft uitgegeven?

L.R.P.A.

Westvlaamse legenden van Boucquillon

Bruno-Jozef Boucquillon liet in 1877 een boek verschijnen bij L. Beerts te Antwerpen, 210 blz. groot, getiteld ‘West-Vlaamsche gedichten en legenden’. Dit werk is zeker zeldzaam, want volgens F. De Potter (VI. Bibl., blz. 309) werd het ‘slechts gedrukt op tien exemplaren’!

Wat bevat dit boek, waar is er een exemplaar van in te zien en wie was de auteur Boucquillon?

L.R.

Eigenaardig vastengebruik in Ieper

Diegerick (Bibliographie Yproise) vermeldt onder nr. 1269 een druksel uit Ieper in opdracht van de hoogbaljuw van Ieper waarin deze in 1761 een verordening uitvaardigt om aan de jeugd het volgende te verbieden: défense aux enfants de pratiquer l'ancien usage de frapper aux portes et fenêtres des maisons pendant les quatre derniers jours du carême.

Is er iets meer bekend over dit eigenaardig gebruik? Wat mag de oorsprong hiervan zijn? Bestond dit ook elders?

L.V.A.


Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken