Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
Golfslag. Jaargang 1 (1946-1947)

Informatie terzijde

Titelpagina van Golfslag. Jaargang 1
Afbeelding van Golfslag. Jaargang 1Toon afbeelding van titelpagina van Golfslag. Jaargang 1

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (4.00 MB)

Scans (486.24 MB)

ebook (7.21 MB)

XML (1.17 MB)

tekstbestand






Genre

proza
poëzie
non-fictie

Subgenre

tijdschrift / jaarboek


© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

Golfslag. Jaargang 1

(1946-1947)– [tijdschrift] Golfslag–rechtenstatus Gedeeltelijk auteursrechtelijk beschermd

Vorige Volgende
[pagina 272]
[p. 272]

Wij herdachten...

Op 1 Oktober werd de Noord-Nederlandse dichter Pieter Nicolas van Eyck 59 jaar. Hij is dichter van het zelfbedwang, die soms verrast wordt door het geluk (Dirk Coster). - Pierre Corneille, de bescheiden Franse dramaturg overleed op 1 Oktober 1684 te Parijs, zijn laatste levensjaren waren weinig rooskleurig.

Priester-dichter Jan Hammenecker, een mystieker van het echte slag, werd geboren op 2 Oktober 1878.

Zes maanden lang hielden de Spanjaarden Leiden omsingeld. De stad hield stand, tot Prins Willem er in gelukte de dijken door te steken en met een Geuzenvloot Leiden te komen ontzetten op 3 Oktober 1574. Als beloning voor hun moed ontvingen de Leidenaars een universiteit.

Op 4 Oktober is Stijn Streuvels 75 jaar geworden. Met zijn krachtig realistisch proza neemt hij zijn plaats onder de beste Europese auteurs in. Wij betreuren het ten zeerste dat Streuvels geen grootscheepser officiele hulde genieten mocht. Zulke moedwilligheid vergeet de jeugd niet meer.

10 jaar geleden, op 5 Oktober, overleed te Hilversum de dichter Jan Jacob Slauerhoff.

Op 6 Oktober is het 20 jaar geleden dat Karel van den Oever te Antwerpen de geest gaf. Hij was bijna 47 jaar. - De dichteres Julia Tulkens werd op 6 Oktober 44 jaar.

De beroemde boerengeneraal Christiaen de Wet kwam op 7 Oktober 1854 ter wereld in Oranje Vrijstaat. In de boerenoorlog bracht hij de Engelsen talrijke nederlagen toe. Pas enkele uren voor het tekenen van de vrede gaf hij de tegenstand op.

Een niet minder vermaarde Zuid-Afrikaan, president Paul Krüger zag op 10 Oktober 1825 het levenslicht. Als leider van den boerenoorlog, zocht hij te vergeefs om steun in Europa. - Op 10 Oktober 1933 stierf de kritikus Dr. Jules Persijn. Hij liet een machtig werk na, dat getuigt van een buitengewone belezendheid gepaard aan een gezond en manmoedig oordeel. - De dichter Luc. van Brabant werd op 10 Oktober 37 jaar. Marnix Gijsen noemde hem de ‘poly-eroticus magnus’ onzer nieuwere letteren.

Willem Maris, een der beste impressionistische schilders der Haagse school, overleed op 11 Oktober 1910. - De Deense Nobelprijswinnaar Karl Adolf Gjellerup gaf op 10 Oktober 1919 de geest. Zijn romans die aanvankelijk onder Brandes' en Darwin's invloed stonden, wendden zich later tot een meer idealistische tendenz. - De bekende Duitse romanschrijfster Gertrud von Le Fort werd op 11 Oktober 1876 te Minden geboren.

Op 12 Oktober 1492, na 70 dagen varen, kreeg Christoffel Colombus terug land in het zicht. Het was een eiland voor de kust van de Nieuwe Wereld en werd San Salvador genoemd.

Domien Sleeckx overleed op 13 Oktober 1901. Als realistisch schrijver genoot hij nooit de populariteit van de idealiserende Conscience. - De Noord-Nederlandse dichter Abraham E. van Collem werd geboren op 13 Oktober 1858. Zijn werk is communistisch tendencieus.

Op 14 Oktober 1066 versloeg Willem de Veroveraar de Angelsakser Harald II in de slag van Hastings. Hiermede veroverde hij Engeland voerde er de Normandische feodale wetgeving in en werd stichter van het Normandisch Huis.

De vermaarde bouwmeester Antoon Keldermans, die o.m. de prachtige stadhuizen van Veere en Middelburg ontwierp overleed te Mechelen op 15 Oktober 1512. - Op 15 Oktober 1564 leed de Nederlandse geneeskundige Andreas Vesalius nabij het eiland Zante schipbreuk. Met hem verdween de eerste medicus die het aandierf de anatomie op mensenlijken te bestuderen. - Op 15 Oktober 1844 werd te Röcken bij Leipzig de predikantenzoon Friedrich Wilhelm Nietsche geboren. Zijn filosofische geschriften ontstonden binnen een periode van 20 jaar (1869-1889) en vormen een tegenhanger van de christelijke Ethica.

Op 16 Oktober 1813 werd Napoleon in de volkerenslag bij Leipzig verslagen. Napoleon liet 90.000 man achter, terwijl de verliezen der verbondenen 53.000 man bedroegen.

De Poolse componist en pianist Frédéric Chopin gaf de geest op 17 Oktober 1849 te Parijs. - De Franse musicus Charles Gounod overleed op 17 Oktober 1893.

[pagina 273]
[p. 273]

De brillante Antwerpse genreschilder Jacob Jordaens stierf op 18 Oktober 1678. Hij is de grootste meester na Rubens, van zijn werk gaat een machtige epische adem uit. - De Essayist en woordacrobaat Victor Brunclair zag op 18 Oktober 1899 het levenslicht. - 15 jaar geleden stierf de grootste aller uitvinders, Thomas Alva Edison.

Ziek en uitgeput verliet de Spaanse bloedhond Hertog van Alva op 19 Oktober 1575 de Nederlanden. Eens te meer werd bewezen dat bloedraden en inkwisties het Nederlandse volk niet verslagen konden.

Op 20 Oktober 1650 werd de Nederlandse zeeheld Jan Bart te Duinkerken geboren. - De Noord-Nederlandse letterkundige Marcellus Emants overleed op 20 Oktober 1923; hij was de onmiddellijke en naast verwante voorloper der tachtiger beweging. Deze scepticus liet op zijn grafzerk beitelen: ‘Beklaag nooit de verloste uit de krankzinnigheid die leven heet’. - ‘Onze literaire ambassadeur in Amerika’, Marnix Gijsen, prototype der verwatering en ontworteling vierde onder de skycrapers zijn 47ste lente. - De Vlaamse essayist André De Ridder werd op 20 Oktober 58 jaar.

21 Oktober 1833 is de geboortedag van de Zweedse scheikundige Alfred Nobel. Hij is o.m. de uitvinder van het dynamiet en stichter van de Nobelprijs een fonds van 20 millioen Gulden, dat sedert 1901 jaarlijks 5 prijzen van ca. 100.000 Gulden uitkeerd aan hen die zeer bijzondere prestaties hebben geleverd op het gebied van de natuurkunde, scheikunde, geneeskunde, letterkunde en de vrede. Nederland telt op dit ogenblik zeven Nobelprijswinnaars. - De Zuid-Nederlandse schilder Eugeen Laermans werd geboren op 21 Oktober 1864. Hij is een moderne Brueghel.

Op 22 Oktober 1639 versloeg de Nederlandse vlootvoogd Maarten Tromp de Spaanse vloot bij Duins. - Paul Cézanne, Frans post-impressionist en tijdgenoot van Vincent van Gogh, gaf op 22 Oktober 1906 de geest. Jarenlang zag hji zich de toegang tot de schildersalons ontzegd en bleef hij miskend en onbekend, totdat 2 jaar voor zijn dood een tentoonstelling zijn werk aan Europa openbaarde. - Op 22 Oktober 1811 werd Franz Liszt geboren. Deze Hongaar is de grootste pianovirtuoos aller tijden.

De romantische schilder Karel Verlat overleed op 23 Oktober 1890.

De beroemde Nederlandse natuurkundige Anthoni van Leeuwenhoek kwam op 24 Oktober 1632 te Delft ter wereld. - Caesar Gezelle, neef van Guido Gezelle, werd geboren op 24 Oktober 1876. Zijn melancholisch proza is bepaald sterker dan zijn poëzie. - Op 24 Oktober werd Ernest Claes 61 jaar. Hij is een rasechte verteller, die door de humor nooit in de steek gelaten wordt.

Op 25 Oktober 1555 deed Keizer Karel V troonsafstand ten voordele van zijn zoon Filips II. - De Noord-Nederlandse dichteres Helene Swarth aanschouwde op 25 Oktober 1859 het levenslicht. De poëzie van Helene Swarth is als een bosvijver, voor de geblaseerde toerist niet meer dan een lieflijk, maar weinig indrukwekkend natuurtafereel, voor de dieper schouwende in zijn dromerig wolkenspel het raadselachtige en ondoorgrondelijke van de kosmos weerspiegelend (T.A. Rispens). - De Weense walsenkoning Johann Strausz werd geboren op 25 Oktober 1825.

Op 27 Oktober 1856 werd de eerste Vlaamse Jeugdleider, Albrecht Rodenbach te Roeselare geboren. Rodenbach, de uitverkorene, was in de macht van zijn droom, daarom gaf hij aan zijn droom de ganse macht van zijn leven. - De beroemde Duitse schilder Hans Holbein overleed op 27 Oktober 1543 te Londen. - De Noord-Nederlandse dichter Victor E. van Vriesland werd op 27 Oktober 54 jaar, wijl de Vlaamse essayist Urbain van de Voorde er 53 werd.

Als buitenechtelijk kind van een geestelijke werd Desiderius Erasmus op 28 Oktober 1466 te Rotterdam geboren. Ondanks zijn fijnheid en geestesgrootheid toont zijn werk niet dat radicale en doordrijvende van een Luther. - Hugo Verriest, de meest gevierde redenaar van Vlaanderen en ziel van de Rodenbachse Blauwvoeterij, overleed op 28 Oktober 1922 te Ingooigem.

Op 29 Oktober 1590 ontsliep te Gouda de Renaissanceschrijver Dirk Coornhert. - De Engelse dichter John Keats aanschouwde op 29 Oktober 1795 te Londen het levenslicht. - Op 29 Oktober 1507 werd geboren Beul Ferdinand Alvarez de Toledo, Hertog van Alva.

Fédor Dostoïevsky, Rusland's grote romanschrijver kwam te Moskou op 30 Oktober 1821 ter wereld.

Op 31 Oktober 1517 hamerde Maarten Luther zijn 95 stellingen aan de kerkpoort te Wittemberg. - Jan Vermeer van Delft, meester der binnenhuisschildering, zag op 31 Oktober 1632 het levenslicht.


Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken