Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
Leesidee. Jaargang 4 (1998)

Informatie terzijde

Titelpagina van Leesidee. Jaargang 4
Afbeelding van Leesidee. Jaargang 4Toon afbeelding van titelpagina van Leesidee. Jaargang 4

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave



Genre

sec - letterkunde

Subgenre

tijdschrift / jaarboek


© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

Leesidee. Jaargang 4

(1998)– [tijdschrift] Leesidee. Kritisch-bibliografisch tijdschrift–rechtenstatus Auteursrechtelijk beschermd

Vorige Volgende
[pagina 221]
[p. 221]

[Vervolg Recensies]

Het sterven begeleid
418.7 / Vrijwilligerswerk; Stervensbegeleiding

Het vrijwilligerswerk biedt in diverse zorgsectoren een meerwaarde aan de professionele hulpverlening. De motivatie om vrijwilligers in te zetten moet op meer gebaseerd zijn dan louter budgettaire interesse. Mensen die zich een deel van hun vrije tijd actief willen inzetten voor zwaar zieken en stervenden betekenen een surplus in een organisatie, maar tevens in de gehele samenleving. Toch kan en mag vrijwilligerswerk niet vrijblijvend zijn; een goed hart is een goede basis voor zorgverlening, maar een kwaliteitsvolle werking vergt organisatie: opleiding, ondersteuning, coördinatie, samenwerking met professionelen, verzekering, afspraken.

Vrijwilligerswerk in de palliatieve hulpverlening is een praktische gids voor mensen uit palliatieve zorgorganisaties die dagelijks geconfronteerd worden met de moeilijkheden om een kwaliteitsvolle vrijwilligerswerking uit te bouwen. De inzet van vrijwilligers vraagt een professionele omkadering en een weloverwogen beleid. Dit is niet evident en de diverse verantwoordelijken voor de vrijwilligerswerking kunnen in dit boek heel wat informatie vinden, o.a. over recrutering en selectie, basisopleiding en voorgezette opleiding, taken van de coördinator, afspraken en beroepsgeheim, benaderingswijzen van het vrijwilligerswerk. De nabije vreemde is een indrukwekkende hommage aan die velen die in alle bescheidenheid nabij zijn. Het is een boek door en voor vrijwilligers, geëngageerde en beklijvende woorden van vrijwilligers zelf, geïllustreerd met mooie foto's. De ervaringen en de getuigenissen geven niet alleen een representatief beeld van vijf jaar palliatieve vrijwilligerswerking in Antwerpen, maar het laat vooral de mens aan het woord, over hoop en voldoening, angst en twijfel, de steun van het gezin... Een teken van oprechte solidariteit met mensen in de meest kwetsbare fase van hun leven.

[Johan Maes]

 

Ronny D'Hulster e.a.: Vrijwilligerswerking in de palliatieve hulpverlening

Pelckmans, 110 p., ill, 290 F, ISBN 90-289-2465-5

 

De nabije vreemde: hommage aan vrijwilligers in palliatieve zorg

Pelckmans, 86 p., ill., 395 F, ISBN 90-289-2493-0



illustratie

Elisabeth Kübler-Ross
De cirkel van het leven
602.6 / Dood / Elisabeth Kübler-Ross

De 71-jarige Elisabeth Kübler-Ross, die een grote faam heeft verworven met haar opvattingen over sterven, leven en dood, heeft met deze autobiografie vermoedelijk haar laatste wak geschreven. Ze is nl. ten gevolge van een serie beroertes gedurende de laatste twee jaar, compleet afhankelijk van anderen geworden. Dat dit zo is, kom je maar op het einde van het boek te weten en juist daardoor krijg je nog grotere bewondering voor deze autobiografie, waar de positieve levensinstelling afstraalt. Wat verder opvalt, is de kans die E. Kübler-Ross aangrijpt om doorheen haar levensverhaal nog eens haar theoriën over leven en dood op een rijtje te zetten en dit aan de hand van voorbeelden uit haar beroepspraktijk en haar veelvuldige omgang met terminale patiënten. Haar totale afhankelijkheid van anderen is een les die ze nog moet leren, meent ze. Pas als ze deze les ten gronde geleerd heeft, zal ze kunnen sterven.

[Hilde Debacker]

Ambo, 300 p., ill., 790F

ISBN 90-263-1511-2

Een uitgebreidere recensie van dit boek verschijnt op Bibnet.

Ter gelegenheid van haar autobiografie (zie hiernaast) verschenen een vijftal goedkope herdrukken uit Elisabeth Kübler-Ross' oeuvre bij uitgeverij Ambo. Lessen voor levenden: gesprekken met stervenden blijft bijna 30 jaar na datum nog steeds een actuele gids wat de verschillende stadia in het stervensproces betreft. Dood: het laatste stadium van innerlijke groei draagt dan weer bij tot de integratie van de dood in een zinvol leven. De communicatie met terminale patiënten - zowel kinderen als volwassenen - staat centraal in Leven met stervenden, terwijl Kinderen en de dood zich als troostende begeleider van ouders met ongeneeslijk zieke kinderen opstelt. Over de dood en het leven daarna tenslotte, bundelt drie lezingen die o.m. ingaan op leven na de dood.

Er zijn zopas twee uitstekende boeken verschenen over kinderen en de dood:
A. Ladan (red.): Kinderen en de dood (Van Gorcum) en Els van Amstel: Geen ooievaar in de tuin (Kok Voorhoeve). Het eerste is vooral een pleidooi om de vragen van kinderen over de dood waarheidsgetrouw te beantwoorden. Het tweede is een persoonlijk verliesvethaal en de gevolgen van de dood van een kind op relaties.

Simon Flem Devold
Morten, 11 jaar
418.7 / Kinderen En Dood

De auteur-journalist ontvangt een brief van de 11-jarige, doodzieke Morten. Deze brief over eenzaamheid, verdriet, doodsangst en ziekte wordt afgedrukt in de kinderrubriek van een krant De Noorse kinderen reageren massaal. Ondertussen is de auteur het kind gaan opzoeken en uit hun vriendschap ontstaat een boek: gedachten over leven en dood, God en de mensen, ouders en kinderen, onbegrip en verzoening, eeuwigheid Talrijke brieven van kinderen die meeleven, zijn opgenomen. Levensvragen worden met de directheid en openheid van een kind aangepakt.

[Willy de Block]

Indigo, 150 p., 550 F

ISBN 90-6038418-0

Christine Longaker
Het licht van afscheid
418.7 / Stervensbegeleiding

Christine Longaker is sedert 1980 leerling van Sogyal Rinpoche (schrijver van het Tibetaanse boek van leven en sterven) en werkt samen met Rinpoche in het Programma voor Educatie en Training in Spirituele Zorg, dat door het mededogen en de wijsheid van het boeddhistisch onderricht tegemoet wil komen aan de behoeften van de hedendaagse mens. Het licht van afscheid is doorweven van de eeuwenoude tradities en spirituele principes van het Tibetaans boeddhisme. Longakers voornaamste boodschap is dat we niet moeten wachten op onze laatste levensdagen om te ‘leren’ sterven en rouwen. Ze formuleert via taken van leven en sterven: het lijden doorgronden en transformeren, een verbinding maken, relaties helen en loslaten, je spiritueel op de dood voorbereiden, het leven zin geven.

[Johan Maes]

Forum, 286 p., 690 F

ISBN 90-225-2248-2

Over rouwproces, overlijden, begrafenissen op Bibnet:
Literaire nieuwtjes



illustratie

Hannelore Ingwersen: Ik kies voor liefde (Vrij Geestesleven)
Anja Krabben: De dood is springlevend (BZZTôH)
Stephen Levine: Een jaar leven alsof het je laatste is (Servire)
Emma Luijendijk: Omdat de dood niet het laatste woord heeft (Kok)
Sukie Miller en Suzanne Lipsett: Na de dood (Servire)

http://www.bib.vlaanderen.be

[pagina 222]
[p. 222]

Daniël L. Schacter
De kunst van het geheugen
415.4 / Geheugen

De reputatie van ons geheugen wordt de laatste tijd ondermijnd. Daniël L. Schacter, een autoriteit op dit terrein, doorgrondt genuanceerd en zeer uitvoerig de raadsels van het geheugen. Vooreerst worden een aantal mythes aangepakt. Herinneringen zijn veel meer dan pakketjes informatie die nuchterweg en onbevooroordeeld opgeslagen en geraadpleegd worden. Een van de belangrijkste eigenschappen van het geheugensysteem is dat de ervaringen uit het verleden bepalen wat je van je dagelijkse lotgevallen registreert. Zo kan je je herinneringen omschrijven als de weergaven van de ‘beleving’ van gebeurtenissen, dus zeker niet als kopieën van de gebeurtenissen zelf. Anderzijds vormen herinneringen de basis van het zelfbesef, van de heiligste individuele overtuigingen. De vele beperkingen en de verstrekkende invloed van ons geheugen vormen de kern van dit zeer leesbare boek. Schacter onderzoekt: de subjectieve herinneringservaringen, de processen die aan onze herinneringen ten grondslag liggen, het ‘autobiografisch’ geheugen, veel voorkomende vergissingen i.v.m. de bron van onze herinneringen, het wetenschappelijke onderzoek van amnesiepatiënten, de mechanismen van het impliciet en expliciet geheugen, de langdurige effecten van emotioneel traumatische ervaringen, de raadselachtige vormen van amnesie, de grimmige discussies over de verdrongen herinneringen aan seksueel misbruik tijdens de kinderjaren en wat er gebeurt met het geheugen als we ouder worden.

Origineel aan dit boek is dat de auteur de broze kracht van het geheugen niet alleen doorgrondt op basis van de recente bevindingen van de cognitieve neurowetenschap, die o.m. gebruikmaakt van MRI- en PET-technieken, maar ook de persoonlijke verhalen van patiënten uitspit. Bovendien vertelt hij over schrijvers en kunstenaars wier leven bepaald werd door de pogingen om vat te krijgen op hun verleden. Hij ervaart immers dat deze mensen, beter dan wie ook, in staat zijn de invloed van het geheugen op het dagelijkse leven te belichten. Elk klinisch psycholoog, criminoloog, rechter, advocaat... zou dit boek als naslagwerk moeten gebruiken.

[Wilfried Daems]

Anthos, 446 p., ill., 1190 F

ISBN 90-414-0204-7

Over het geheugen op Bibnet:
Literaire nieuwtjes



illustratie

M. Vink: Het vernuftig geheugen (Rheynboek). http://www.bib.vlaanderen.be

E. Konijn, A. Westerbeek
Acteren en emoties
415.3 / Acteren / Emoties; Theater

Al te vaak wordt toneel of theater geïdentificeerd met het uitdrukken van emoties, een fout die ook veel gemaakt wordt met betrekking tot poëzie. Het is juist die identificatie die problematisch is. Diderot stelde in zijn Paradoxe sur le comédien al dat de acteur om te kunnen ontroeren, zelf niet ontroerd mag zijn. De acteur moet zich als acteur vervreemden van zijn individu om zijn gevoel te laten beheersen door zijn begrip, een distantie die ook bij Brecht is terug te vinden. Daartegenover staat de benadering van de method-acting, die een praktijktheorie voorstaat die de op inleving gerichte emotionele echtheid van de acteur promoot.

Die twee theorieën proberen een oplossing te zoeken voor het probleem tekst en emotie. Elly Konijn en Astrid Westerbeek voegen een derde element toe in de discussie, waarin volgens hen het antwoord wel eens zou kunnen liggen: de taakemotie. ‘We veronderstellen dat acteurs emoties hebben die te maken hebben met de situatie van het acteren voor een publiek’. Dit intensifieert en ‘vernieuwt’ vanuit psychologische inzichten het concept van het dubbel bewustzijn van de acteur waarover vaak erg vaag wordt gedaan in verschillende acteertheorieën. Dit boek, bedoeld voor theatermakers, theaterdocenten en acteurs op professioneel en amateurniveau, en geschikt als studieboek voor hogeschool en universiteit (aldus de blurb), is een bewerking en een vervolg op Acteurs spelen emoties (Boom, 1994) van Elly Konijn, waarin ze verslag deed van een veldonderzoek onder professionele acteurs over hoe zij emoties vormgeven op het toneel. In dit boek worden de vorige resultaten gekoppeld aan die van een vervolgonderzoek in Amerika, het land bij uitstek van de method-acting, maar niet zonder eerst uitvoerig en leesbaar een overzicht te geven van verschillende acteertheorieën, speelstijlen en psychologische inzichten. De resultaten van de studie zijn zo overtuigend en aanvaardbaar omdat ze voortkomen uit een grondige bestudering van zowel theorieën als theaterpraktijk, en ten zeerste relevant zijn voor de huidige ontwikkelingen in het landschap.

[Edward Vanhoutte]

Boom, 253 p., ill., 900 F

90-5352-304-9

Van jou mogen houden
416.5 / Jeugd / Relaties / Seksuele Opvoeding

Van jou mogen houden handelt over vriendschap en kameraadschap, seksueel experiment en gemengde vriendschap, relatievorming en erotiek, verliefdheid en liefdesverdriet, de relatie met de toekomst. De opeenvolgende relatiefasen worden realistisch behandeld. Zo is er duidende aandacht voor erotiek als vlucht, innige seksuele intimiteit, samenwonen, trouwen voor de kerk tegenover seksueel geweld, one night stands en cool sex. Waardenverduidelijking gebeurt eigentijds en leesbaar. Rond elk thema zijn er getuigenissen, confrontatie-ideeën, illustraties uit lied, boek of film, schrijf- of gespreksopdrachten. De toon om bereidwillige jongeren aan te spreken is aanwezig. Een zinvol boek dat bruikbaar is in jeugdbeweging, catecheselessen, relatievorming en seksualiteitsdagen.

[Willy de Block]

Lannoo, 223 p., ill., 495 F

90-209-3127-X



illustratie



illustratie



illustratie



illustratie



illustratie

[pagina 223]
[p. 223]

Jeffrey Wijnberg, Jaap Hollander
Hoe versier ik het
416.6 / Relaties; Psychologie

De auteurs promoten een aantal NLP-technieken. Het is een soort praktische psychologie bedoeld om mensen te helpen zo te denken en te handelen dat ze bereiken wat ze graag willen bereiken (zie ook p. 230). Een van de basisprincipes daarbij is: zoek iemand die uitzonderlijk goed is in een bepaald gedrag. Pluis nauwkeurig uit hoe zo iemand handelt, denkt. Dan imiteer je dit geleidelijk aan.

Het hoofdthema van dit boek is contact leren leggen met romantische of vriendschappelijke bedoelingen. De auteurs omschrijven dit contact leggen als een vaardigheid. M.a.w. je leert een aantal eenvoudige manieren van denken en handelen die vooral te maken hebben met alertheid en je afstemmen op je medemens. Vooreerst helpen ze een duidelijk en positief doel te stellen. Daarna bespreken ze uitvoerig het oogcontact en geven oefeningen om je ogen beter of anders te gebruiken tijdens het versieren. Daarbij moet je praten over iets wat je allebei kunt zien of horen. Verder wordt uitvoerig ingegaan op de rol van de belangstelling die je toont voor je gesprekspartner. Tot slot komt de overgang van gewoon contact naar seksueel contact aan bod. Het werk wordt afgesloten met twee speciale - recent uitgeteste - NLP-technieken voor het leggen van contacten. Deze publicatie bevat talrijke voorbeelden afgewisseld met praktische opdrachten en oefeningen. Elk hoofdstuk eindigt met een korte samenvatting. Kortom een schoolvoorbeeld hoe een doe-het-zelfboek opgesteld dient te worden. De auteurs confronteren je niet met fundamentele vragen als: waarom wil ik uiteindelijk een partner? Wat heb ik mijn toekomstige partner te bieden? Waarom heb ik nog steeds geen partner? Deze vorm van kritische zelfconfrontatie vind je bv. wel terug in Annelies Pennings Penning's persoonlijk partnerplan.

[Wilfried Daems]

Kosmos-Z & K, 143 p., 600 F

ISBN 90-215-3291-3

Over relaties op Bibnet:
Literaire nieuwtjes



illustratie

Annelies Penning: Penning's persoonlijk partnerplan

(BZZTôH). http://www.bib.vlaanderen.be

Uit de tijdschriften

In ‘aktief’, het tweemaandelijks ledenblad van het Masereelfonds, wordt onder de titel ‘De school, straf of beloning?’ (1998, Nr. 1) een aantal recente werken over schoolproblematiek in een ruimer kader geplaatst. Naast het hiernaast besproken Pluralisme in het onderwijs in Europa, komen Jeffrey Tyssens’ De schoolkwestie in de jaren vijftig (VUB-Press, 1997) en Jongeren en cultuur in beweging (Davidsfonds, 1997) aan bod. In een viertal bladzijden neemt Gerlinda Swillen aspecten als kwaliteit, pluralisme, mondigheid en schoolverlangen versus schoolhaat onder de loep. In de inleiding wordt leren als een mondiaal ‘fundamenteel mensenrecht, een noodzakelijke voorwaarde voor democratie’ omschreven. De school speelt een essentiële rol in de verspreiding van informatie en technieken, en de ontvoogding van kansarmen.

430 - Pedagogie

Pluralisme in het onderwijs in Europa
EU 452.2 / Onderwijs; EU / Onderwijsbeleid; EU

Dit boek bevat de lezingen die gehouden werden op een Internationale Conferentie over Pluralistisch Onderwijs in Europa. De filosofische achtergronden van pluralistisch onderwijs worden uitvoerig behandeld in een bijdrage over ‘Religieus en/of filosofisch pluralisme’. Andere aspecten die aan bod komen: pluralisme en verdraagzaamheid, (pluralistisch) onderwijs en politiek, het Vlaams en Europees beleid, de maatschappelijke relevantie. Er worden een aantal voorbeelden gegeven van pluralistisch onderwijs. Door de aanwezigheid van enkele Ierse sprekers op de conferentie wordt de situatie in Noord-Ierland iets uitvoeriger belicht. Een interessant artikel gaat in op aspecten van pluralisme in de onderwijsstelsels van landen die behoren tot de Europese Unie. In bijlage worden enkele beginselverklaringen gegeven van pluralistisch onderwijs en zijn pedagogisch project, o.a. de Keure van de ondertussen opgeheven Raad voor het Pluralistisch Onderwijs. Het boek geeft een goede synthese van de filosofische en sociologische grondslagen van pluralistisch onderwijs en een voorbeeld van enkele modellen. Na lectuur heb je ook een overzicht van de situatie in Europa. Wie spreekt over de pluralistische school denkt hierbij vooral aan filosofische pluraliteit. Moet dit begrip niet opengetrokken worden naar etnische en linguïstische pluraliteit? Andere vraag is hoe het conflicterende van verschillende levensvisies binnen pluralistisch onderwijs opgelost wordt. Positief is dat de auteurs deze vragen niet uit de weg gaan. Men stelt wel vast dat in de onderwijsrealiteit in Vlaanderen/België de belangstelling voor pluralistisch onderwijs vrij lauw is.

[Christiaan Peeters]

VUB-Press, 230 p.

ISBN 90-5487-181-4

Norman Schreiner
Het nieuwe carrièreboek
499.6 / Loopbaan / Solliciteren

Op de arbeidsmarkt is veel veranderd. De werkgever streeft naar de juiste persoon op de juiste plaats gedurende de juiste periode. En dat is niet steeds dezelfde. De werknemer hecht nu belang aan de werkvoldoening en waar die te vinden is. De werknemer is dus verantwoordelijk voor zichzelf als product, voor de eigen carrière. Dit betekent alert blijven voor de ontwikkeling, stappen zetten in de gewenste richting. Vier stadia komen in dit boek aan bod: inventarisatie (van eigen kunnen en willen en de arbeidsmarktmogelijkheden), opsporing (van vacatures langs diverse kanalen), profilering (schriftelijk, mondeling en in tests), indiensttreding (afspraken en overeenkomsten). Het boek helpt bij zelfkennis, exploratievaardigheden, zichzelf verkopen en onderhandelingsvaardigheid. Het biedt geen tips of recepten, maar inzicht. Het richt zich tot beginners, werkzoekenden, job hoppers en werkgevers. Goed en bondig.

[Willy de Block]

Kok Lyra, 190 p., 650 F

ISBN 90-242-7934-8


Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken

Over dit hoofdstuk/artikel

auteurs

  • Hilde Debacker

  • Willy de Block

  • Wilfried Daems

  • Edward Vanhoutte

  • Johan Maes

  • Christiaan Peeters