Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
Nederlandse historische bronnen 9 (1991)

Informatie terzijde

Titelpagina van Nederlandse historische bronnen 9
Afbeelding van Nederlandse historische bronnen 9Toon afbeelding van titelpagina van Nederlandse historische bronnen 9

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (2.34 MB)

XML (0.60 MB)

tekstbestand






Genre

non-fictie

Subgenre

non-fictie/brieven
non-fictie/geschiedenis-archeologie


In samenwerking met:

(opent in nieuw venster)

© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

Nederlandse historische bronnen 9

(1991)–Anoniem Nederlandse historische bronnen–rechtenstatus Auteursrechtelijk beschermd

Vorige Volgende

83 Aan Van Weede van Dijkveld

Den Haag, 28 juli 1672Ga naar voetnoot531

 

Zedert U E. vertreck van die plaetse daer hij mij laetst saghGa naar voetnoot532, sijn notable veranderinge voorgevallen, soo ten goeden als ten quaeden. Alle apparentie van met de vijanden sich te bevreedigen op haer inique ende voor den Staat niet aannemlijke projecten, sijn met eenpaerigheijt van alle de provintiën, jae selfs alle de leden in Hollant afgeslaegen ende geresolveert goedt en bloet voor de eer en

[pagina 173]
[p. 173]

het welvaeren van het vaederlandt op te settenGa naar voetnoot533. Waerontrent goede dispositie, soo binnen als buijten den Staat werdt gemaeckt.

Den ruwart van Putten is gevancklijck verleden maendaeg van Dort hier ingebracht, wort beschuldigt van Sijn Hoocheijt te hebben willen laeten ombrengen, waerover hij seer nauw en strict in de castelenijeGa naar voetnoot534 werdt bewaert. Hij is jegens sijn accusateurs twee mael geconfronteert ende wert geseijt alles ‘fort et ferme’ t'ontkennen. Die hem beschuldigtGa naar voetnoot535 sit mede in hechtenis ende soude het feijt neffens anderen ondernomen hebben, dewelke haer tot Gervliet ophouden ende nu door de justitie van daer afgehaelt werden. Dit is een schrickelijke sake, het sij die waer is ofte niet, en veroorsaeckt een grooten haet jegens die famillie.

Den raadpensionaris, vermits sijn indispositieGa naar voetnoot536, hout als noch sijn huijs, sijnde onwaer dat hij daerin soude gedetineert werden. De sententie van MombaGa naar voetnoot537 werdt bij Haer Ho. Mo. gesurseert, dewelcke soo uijt de premissen als de dispositie daerop gedaen, gants geen contentement nemen ende oversulx den fiscal en de griffierGa naar voetnoot538, die van corruptie beschuldigt werden, gelast hebben alle de stucken, tot sijn proces gedient hebbende, over te brengen, omme met advis en goedtvinden van Sijn Hoocheijt, alvorens de sententie te prononceren, die naerder te laeten examineren. De heer De GrootGa naar voetnoot539 is fugitive ende door de justitie overal nae geschreven.

Den ouden manGa naar voetnoot540, aan dewelke ghij gesuccedeert sijt, logeert hier bij mij. Sijn soonGa naar voetnoot541, die gisteren te Rotterdam uijt Engelandt [is] aengekomen en Sijn Hoocheijt in 't leger gaet soecken, schrijft aan hem dat dien coninck ende de gantse natie tot den vreede met Hollant geneegen was, waerover hij aen sijn vaeder naerder mondeling soude rapporteren. De Engelse vloot heeft door de laetste storm soodaenige ramp gecreegen dat 36 à 38 van haer beste schepen schadloos in Solebay sijn ingeloopen. De onse lagh voor dry daegen voor de Maes, heeft last omme de overighe te observeren.

Groningen is belegert. In Vrieslandt is onder de regenten een groot verraet ontdekt, waerover ScheltingaGa naar voetnoot542 ende meer andere sijn geapprehendert. Met den keijser is een defensive alliantie voor 10 ofte 25 jaeren tot sijn obtie geslooten en

[pagina 174]
[p. 174]

bereijts geratificeert. Men twijffelt niet of sullen Sweeden en Dennemarcken, die de saecke oock beginnen in te sien, de verschuldigde secourssen nu presteren.

Den heer van AmerongenGa naar voetnoot543 is gelast sich ten spoedigsten wederom naer sijn post te vervoegen ende heeft men hem, op sijn trouw en eedt sommerende, van die commissie niet willen ontslaen, en tot sijn gerustheijt belooft te guaranderen ende desdommageren van all 't geene aen sijn goederen, hetsij bij confiscatie van andere de haere ofte anders te dier oorsake mogte overcomenGa naar voetnoot544, waerop hij geresolveert is in Godsnaem het alles af te wachten. Ende dit is het eenpaerich advis van alle sijne vrunden, uijtgesondert de R.P. die hem aenriedt te vertrecken. Den ouderen man, mijn tweede confraterGa naar voetnoot545, wil mede niet overgaen, gelijck oock niet den Raadt van StateGa naar voetnoot546.

Men delibereert in Hollandt, dan tot noch toe is het niet gearresteert, of men de provintiën van Gelderlant, Uytrecht en Overijssel niet alleen haar aanwesende gedeputeerde sal sessie en stem ter Generaliteijt laeten continueren, maer oock de absenterende nodigen dat sij willen teruch komen, omdat daerdoor de bant van de Unie niet verbroken moge werden, hetwelke van sijne speculatiën heeft, ende konden de achterblijvende naermaels geconsidereert werden als Woerden en Oudwaeter in Hollant.

Amerongen versoeckt dat U E. wil besorgen dat hem sijn 2.200 gulden wegens de bewuste equipage doch mogen gewerden, in voegen hij dat U E. op sijn vertreck heeft gerecommandeert. Hij soude wel meer en eer geschreven hebben, maer weet niet of het hem aangenaem is, alsoo hij sedert de overcompste van de lange GodinGa naar voetnoot547 van U E. niets heeft vernomen. Hij blijft die ghij kent - - -

 

P.S.

Soo U E. belieft te antwoorden, sal het moeten voor aenstaenden maendagh sijn, alsoo ick vertreckeGa naar voetnoot548, kont de supperscriptie aen Anneken de WittGa naar voetnoot549 maken. Presentere mijn dienst aan alle de bekende heeren en vrienden, voornaementlijck aan mijn heeren confraters.

voetnoot531
De oorlogssituatie en met name de bezetting van Utrecht door de Fransen, waardoor deze brief de vijandelijke linies moest passeren, noopten Amerongen tot de uiterste voorzichtigheid: daardoor heeft de brief geen aanhef en is de formulering ervan in meer dan één opzicht cryptisch.
voetnoot532
Na zijn thuiskomst uit Engeland op 4 juli waren Dijkveld en Schadé, ‘tot voorkominge van confiscatie van goederen (Japikse, Notulen Hop en Vivien, 217)’, medio juli uit Den Haag teruggekeerd naar het Sticht. Amerongen had 20 juli aan Bergesteijn, Van Tuyll van Zuylen en Welland geschreven: ‘de Heeren van W. en Sc. sijn sonder van mijn affscheijt te nemen, tot mijn groote verwonderinge vertrocken, hetwelcke den Prins seer qualijck neemt’ (RAU, AHA, I, inv. nr. 115).
voetnoot533
De Staten van Holland hadden na ampele discussie de Frans-Engelse vredesvoorwaarden, zoals Pieter de Groot die vervolgens te Heeswijk ontving, onaannemelijk geoordeeld (Japikse, Notulen Hop en Vivien, 172-178, 185 vlg., 191-196, 228-229).
voetnoot534
De gevangenis van het Hof van Holland in Den Haag.
voetnoot535
Willem Tichelaer, barbier-chirurgijn te Piershil.
voetnoot536
De Witt was nog herstellende van de wonden, hem op 21 juni bij de moordaanslag door Jacob van der Graeff en anderen toegebracht.
voetnoot537
Montbas.
voetnoot538
Van de krijgsraad.
voetnoot539
Pieter de Groot, diplomaat, hoofd van de deputatie die met de Franse koning onderhandeld had.
voetnoot540
Johan van Reede van Renswoude.
voetnoot541
Frederik van Reede van Renswoude, heer van Schonauwen, werd in 1672 belast met een geheime zending naar Engeland.
voetnoot542
Daniël de Blocq van Scheltinga, Fries edelman, grietman van Schoterland.
voetnoot543
Uit voorzichtigheid schrijft Amerongen over zichzelf in de derde persoon.
voetnoot544
Dit slaat op het bevel van Lodewijk XIV aan alle hooggeplaatsten die het gewest na de bezetting door de Fransen hadden verlaten, ogenblikkelijk terug te keren op straffe van confiscatie of verbranding van hun bezittingen. De hertog van Luxembourg eiste van Amerongen de betaling van £25.000 (Ten Raa, Staatsche leger, VII, 359).
voetnoot545
Gijsbert van der Hoolck, die reeds 80 jaar was.
voetnoot546
In deze tijd had Johan Strick namens Utrecht zitting in de Raad van State.
voetnoot547
Johan Louis Godin, heer van Maarssenbroek, in oktober 1672 door de Staten van Utrecht naar Frankrijk gezonden om bij Lodewijk XIV clementie voor het Sticht te vragen (RAU, Arch. Staten van Utrecht, inv. nr. 257-1, secr. res. 14-10-1672/13-8-1673, verbaal over zijn missie; vgl. Den Tex, Onder vreemde heren, 55-56).
voetnoot548
Amerongen vertrok begin augustus per schip weer via Hamburg naar Berlijn.
voetnoot549
Waarschijnlijk verbleef Amerongen tijdens zijn Haagse verblijf te haren huize (vgl. een brief van Anna de Wit van december 1671 met onder andere huiselijke mededelingen in RAU, AHA, I, inv. nr. 103).

Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken

Over het gehele werk

titels

  • Nederlandse historische bronnen

  • Briefwisseling van Godard Adriaan van Reede van Amerongen en Everard van Weede van Dijkveld (27 maart 1671-28 juli 1672)


auteurs

  • P.H.D. Leupen

  • Murk van der Bijl

  • Herman Quarles van Ufford


Over dit hoofdstuk/artikel

datums

  • 28 juli 1672