Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
Neerlandia. Jaargang 17 (1913)

Informatie terzijde

Titelpagina van Neerlandia. Jaargang 17
Afbeelding van Neerlandia. Jaargang 17Toon afbeelding van titelpagina van Neerlandia. Jaargang 17

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (7.31 MB)

Scans (45.24 MB)

XML (1.88 MB)

tekstbestand






Genre

non-fictie

Subgenre

tijdschrift / jaarboek


In samenwerking met:

(opent in nieuw venster)

© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

Neerlandia. Jaargang 17

(1913)– [tijdschrift] Neerlandia–rechtenstatus Gedeeltelijk auteursrechtelijk beschermd

Vorige Volgende

Defensie?

Nederland heeft een Departement van Defensie gekregen, een samensmelting van Oorlog en Marine. Alsof niet reeds Oorlog alleen, zoo merkt het N.v.d.D. op, land- zoowel als zeemacht insloot!

Waarom echter voor de nieuwe zaak niet een Nederlandsch woord? Zoo vraagt met hetzelfde N.v.d.D., menige courant en tal harer lezers. Het ontwikkelde Nederlandsche volk heeft er blijkbaar genoeg van, dat zijn taal nog altijd noodeloos wordt miskend. Het wordt er ongeduldig onder en zooals in dit geval, schamper.

Evenwel is gebleken dat wel degelijk de naam van het nieuwe Departement is gewikt en gewogen. Landsverdediging is overdacht, maar op zij gezet omdat niet enkel het land maar ook de koloniën zijn bedoeld. Verdediging werd begeerd, maar te licht bevonden omdat het niet overeenkwam met de Grondwet, die van defensie spreekt. Zeker, de titel van het achtste hoofdstuk onzer Grondwet luidt: van de Defensie. En de nieuwe Grondwetscommissie heeft dien titel behouden, waarschijnlijk omdat hij er nu toch eenmaal was. Bewust een verkeerdheid hernieuwen,

[pagina 36]
[p. 36]

is echter erger dan haar voor de eerste maal begaan. Want welk verschil is er tusschen defensie en verdediging, dan dat het eerste uitheemsch en het tweede eigen is?

Begrijpelijk is het dat de tegenwoordige Minister opzag tegen afwijking der bestaande Grondwet, schoon hij daardoor den titel hooger stelde dan den inhoud. Onbegrijpelijk daarentegen zoude het zijn als onze Volksvertegenwoordiging bij de behandeling eener nieuwe Grondwet boven echt Hollandsche lading op nieuw de vreemde vlag in top heesch.


Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken