Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
Neerlandia. Jaargang 68 (1964)

Informatie terzijde

Titelpagina van Neerlandia. Jaargang 68
Afbeelding van Neerlandia. Jaargang 68Toon afbeelding van titelpagina van Neerlandia. Jaargang 68

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave



Genre

non-fictie

Subgenre

tijdschrift / jaarboek


In samenwerking met:

(opent in nieuw venster)

© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

Neerlandia. Jaargang 68

(1964)– [tijdschrift] Neerlandia–rechtenstatus Auteursrechtelijk beschermd

Vorige Volgende
[pagina 113]
[p. 113]

[Nummer 7/8]

Benelux en Nederlandse integratie

Wij dragen de verdere uitbouw van de Benelux-akkoorden een goed hart toe. Een Benelux integratie bevordert de algemeen-Nederlandse integratie. Als politieke factor in Europa kan ook alleen maar een Benelux-entiteit en niet een Nederlands-Vlaamse eenheid zich doen gelden, omdat naar buiten de politieke structuur gebaseerd is en wel zal blijven op de bestaande staten. Desalniettemin zouden wij er voor willen waarschuwen om voor de integratie van Noord-Nederland en Vlaanderen en met name voor de culturele integratie alle heil van Benelux-akkoorden te verwachten.

Er zal geen sprake zijn van een culturele integratie van Nederland en Wallonië. De samenwerking kan natuurlijk sterk uitgebreid worden, het is zelfs zeer gewenst, maar ze zal toch altijd het karakter behouden van een culturele uitwisseling, zoals er tussen zovele landen bestaat. Bij de samenwerking van Noord-Nederlanders en Vlamingen wordt veeleer gedacht aan éénwording.

Het ligt voor de hand, dat de problemen tussen Nederland en Vlaanderen dan ook voor het merendeel van heel andere aard zijn dan die van het normale uitwisselingspatroon. Op het literaire vlak spreekt dit vanzelf. Op het gebied van het volksontwikkelingswerk is het ook vrij duidelijk. Op onderwijsgebied kan men natuurlijk in Benelux- en in Europees verband een heel eind komen in de richting van gelijkschakeling, met name wat betreft de invoering van de effectus civilis. Maar toch zullen bepaalde knelpunten tussen het Nederlandse en het Belgische onderwijs niet opgelost kunnen worden, als men ook het Franstalige onderwijs erbij betrekt, om de eenvoudige reden dat de Franstaligen niets zullen voelen voor een oriëntering naar Nederland. Na de invoering van een effectus civilis zullen zich deze knelpunten juist in een en hetzelfde taalgebied doen gevoelen. Men denke maar eens aan de grote verschillen in duur en structuur van de lerarenopleidingen. En het zou toch vreemd zijn, als men b.v. de neerlandici buiten de effectus civilis sloot.

Er is ook een tactische reden om niet op alles een Benelux-etiket te plakken. In de laatste maanden is er in Wallonië bijzonder veel kritiek losgekomen op Benelux. Men ziet zich daar bedreigd door de overweldigende meerderheid van Nederlandstaligen en met name ook door de culturele integratie van Nederland en Vlaanderen. Zo ze geen blijk geven van kwade trouw, zien de Walen spookbeelden, maar die kunnen politiek heel reëel zijn. En wij kunnen wel begrip hebben voor hun bezwaren tegen het vrijwel uitsluitend bedrijven van Nederlands-Vlaamse activiteiten onder een Nederlands-Belgische of een Benelux-dekmantel. Een werkelijke culturele autonomie van Vlaanderen kan dit soort tweeslachtigheid uit de wereld helpen.


Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken