Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
Neerlandia. Jaargang 69 (1965)

Informatie terzijde

Titelpagina van Neerlandia. Jaargang 69
Afbeelding van Neerlandia. Jaargang 69Toon afbeelding van titelpagina van Neerlandia. Jaargang 69

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave



Genre

non-fictie

Subgenre

tijdschrift / jaarboek


In samenwerking met:

(opent in nieuw venster)

© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

Neerlandia. Jaargang 69

(1965)– [tijdschrift] Neerlandia–rechtenstatus Auteursrechtelijk beschermd

Vorige Volgende

Uit de tijdschriften

Communicatie

In de zomer van vorig jaar zag een nieuw tijdschrift het levenslicht. Men kan wel zeggen ‘het moest er van komen’ sinds de televisie- en radiomensen van N.T.S. en B.R.T. de laatste tijd zo intens zijn gaan samenwerken dat beide instellingen wederzijds reeds over een vaste vertegenwoordiger en een bureau te Brussel en Bussum beschikken.

 

Het ‘driemaandelijks tijdschrift voor audiovisuele massamedia COMMUNICATIE’ staat onder de hoofdredactie van de Vlaamse hoogleraar te Nijmegen prof. dr. E.J. Leemans, terwijl een geïntegreerde redactieraad van merendeels hoogleraren voor de kwalitatieve inhoud van dit tijdschrift borg staan.

 

Er zijn vele redenen om ons over dit tijdschrift te verheugen. De indringende kracht van vooral de T.V. stelt op maatschappelijk gebied vele nieuwsoortige problemen; een aantal daarvan wordt in de nrs. 1 en 2/3 reeds uitgesponnen. Dit verschijnsel is internationaal, maar de weerslag ervan zal zich op de specifieke eigen situaties verhalen. Dat academische kringen daarvoor oog hebben is een gelukkig feit. Verder is de invloed van het T.V.-medium uiterst belangrijk voor het cultuurpatroon van een land en derhalve ook voor de culturele samenwerking binnen hetzelfde taalgebied. Hoe ingrijpend de beeldcultuur in deze tijd ook moge zijn, de taal is de sleutel om de beelden te doen spreken. De gemeenschappelijke aanpak van de Vlaams-Nederlandse redactie in één tijdschrift getuigt van die visie en stelt voor de toekomst een nieuw integratie-kanaal beschikbaar.

 

Niet in het minst zal het tijdschrift grote diensten bewijzen om als filtreer-buis te dienen t.o.v. omvangrijke internationale literatuur.

 

Nr. 2/3 (150 blz.) geeft hiervan reeds een interessant voorbeeld met de publikatie van vier buitenlandse bijdragen. Z. Exc. Julien Kuypers schrijft onder de titel ‘ter vrijwaring van een Nederlands geestesmerk bij een kosmopolitisch medium’ (pp. 60-70) een behartenswaardig pleidooi om via de televisie samen meer aandacht van de ons omringende wereld op te eisen voor onze eigen culturele inbreng in Europa en de wereldbeschaving. In een reeks kortere bijdragen wordt de aandacht gevestigd op allerlei realia rondom verspreiding, groei en programmasamenstelling van de massamedia.

Het tijdschrift verschijnt viermaal per jaar.

 

Abonnementsprijs f 20, -/300, - Belg. fr. Uitgeverij Paul Brand N.V. Hilversum. Het tijdschrift heeft een bijzonder fraai verzorgde opmaak.

 

Documentatieblad, uitgegeven door de ‘Werkgemeenschap voor de vorming en dokumentatie’, 6e jg. 1964, nr 6, inhoud augustus 1964. Het blad brengt zoals altijd een juist en volledig beeld van alle teksten en publikaties die in de loop van de betrokken maand over de problemen

[pagina 53]
[p. 53]

van Vlaams België verschenen zijn. Een dokumentatie zoals iedereen ze voor zichzelf zou willen, wordt hier panklaar aangeboden.

 

Tijd, weekblad voor economische voorlichting van 12 februari 1965, met een beschouwing, gewijd aan de publikatie van de Kultuurraad voor Vlaanderen over de residentiële en taalkundige ontwikkeling van Vlaanderen, door H. Bayens.

Circuit, jg. 1964 nr 8.

Dit nummer is weer een schakel tussen de vrienden van Nederland over de gehele wereld, dat gezien mag worden en inderdaad als ‘schakel’ uitnemend geslaagd is. Het eerste artikel brengt Z.K.H. Prins Bernhard voor het voetlicht, in het bijzonder als de ‘werkende prins’, die jaarlijks 80 tot 100.000 mijlen aflegt vliegend van continent naar continent, deelnemend aan tal van besprekingen, congressen, waarbij hij zich zeer nauwkeurig voorbereidt. Prins Bernhard heeft een vast vertrouwen in een verenigd Europa. Als waardering voor zijn pogingen op dit gebied ontving hij in 1960 ‘De Europese prijs van de Raad van Europa’.

Bij al deze besprekingen kon de Prins. die veel talen vloeiend spreekt, tolken missen. Het artikel staat verder stil bij de rol die de Prins speelde in Londen, tijdens de tweede wereldoorlog en de stichting van het Prins Bernhard Fonds, de Bilderberg-Conferenties, zijn zorgen voor de bescherming van het wild, dat op onverantwoordelijke wijze zou worden uitgeroeid, indien daartegen niet de geëigende maatregelen werden genomen.

Prins Bernhard werd niet voor niets genoemd Nederlands beste en actiefste ambassadeur. Na door zijn reizen en zijn gelegde contacten het Nederlandse zakenleven dichter bij het buitenland te hebben gebracht ging hij zijn aandacht schenken aan de vaderlandse problemen. Hoeveel fabrieken heeft hij wel bezocht, hoeveel belangstelling toonde hij aan de grote industrieën in eigen land' Er is nog zoveel meer, waaraan hij zijn tijd, zijn intelligentie en zijn belangstelling geeft. Circuit had geen beter artikel (geschreven door H. Georges Franks) kunnen geven.

Andere bijdragen schenken aandacht aan het prachtige werk van de Kon. Ned. Mij voor Havenwerken te Amsterdam, over de gehele wereld bekend vanwege haar formidabele prestaties, sedert haar oprichting in 1912. De viering van Sint Nicolaas, ons Kerstfeest, de elfstedentocht, 125 jaar Ned. Spoorwegen, zijn echte Nederlandse evenementen, die Circuit naar alle delen der wereld brengt. Zelfs aan het colloquium van Neerlandici in Brussel - in Neerlandia uitvoerig besproken - schenkt Circuit ruimschoots aandacht.


Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken