Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
Noord en Zuid. Jaargang 24 (1901)

Informatie terzijde

Titelpagina van Noord en Zuid. Jaargang 24
Afbeelding van Noord en Zuid. Jaargang 24Toon afbeelding van titelpagina van Noord en Zuid. Jaargang 24

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (8.98 MB)

Scans (27.25 MB)

ebook (4.12 MB)

XML (1.49 MB)

tekstbestand






Genre

sec - taalkunde

Subgenre

tijdschrift / jaarboek


© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

Noord en Zuid. Jaargang 24

(1901)– [tijdschrift] Noord en Zuid–rechtenstatus Gedeeltelijk auteursrechtelijk beschermd

Vorige Volgende
[pagina 170]
[p. 170]

Portret en handschrift van Maria Tesselschade Roemers Visscher.

Meer dan een praatje bij een plaatje hebben onze lezers hier niet van ons te wachten. We geven hier in de eerste plaats eene reproductie van Tesselschades echt portret. ‘Ontwijfelbaar echt is de teekening van Hendrik Goltzius, die Tesselschade voorstelt op den leeftijd van 18 jaren, anno 1612, (volgens eene eigenhandige inscriptie van Goltzius achter op het portret).’ Deze mededeeling werd ontleend aan een werkje ‘Gedichten van Anna Visscher en

illustratie

Portret van Tesselschade op 18-jarigen leeftijd, naar Goltzius.


Maria Tesselschade Visscher’ in 1851 te Utrecht zonder naam van den schrijver verschenen, maar gelijk we weten uit een artikel van Busken Huët in ‘Eigen Haard’, jaarg. 1882 bl. 188-190 en overgedrukt in het 18e deel der ‘Fantasien’ van M.D. de Bruyn, geboren 8 Januari 1809, overleden 26 Nov. 1881.

Dat Anna zich de Dordsche dichtschool en Cats tot model verkoos, terwijl Tesselschade de Amsterdamsche dichtschool volgde en in Hooft haar voorbeeld zag, verklaart de nut-

[pagina 171]
[p. 171]

tigheid van de gedichten der eerste, de pittigheid van die der andere, de vaak verborgen zin der gedichten van beide.

Dochters van een ijverig beoefenaar der letteren maar die vooral studie maakte van den Bijbel en van Martialis, bewonderaar van Erasmus hadden Anna en de tien jaar jongere Tesselschade aan hun vader een leidsman en gids bij alles wat ze wilden leeren of lezen.

Meer nog konden zij den geest scherpen en tot studie opgewekt worden, waar zij in zulk goed gezelschap verkeerden. Daar kwamen grijsaards als Spieghel en Coornhert, mannen van grooten naam als Laurens Reael, later Gouverneur-Generaal van Oost-Indië, oud-burgemeester Hooft, Jan van Hout den secretaris van Leiden en dr. Samuel Coster den stichter der ‘Academie’; - daarbij jongelingen als Hooft en Vondel.



illustratie
Handschrift van Maria Tesselschade Roemers Visscher.


[pagina 172]
[p. 172]

En waarmede hielden de dochters van Roemer Visscher zich wel niet bezig: Nederlandsch, Fransch en vooral de toenmalige modetaal Italiaansch, en verder muziek en zang, teeken- en schilderkunst, alle vrouwelijke handwerken, ook bloemenvlechten en boetseeren.

Anna was in 1584 en Maria in 1594 geboren, zij woonden te Amsterdam tot 1617, toen zij met hun vader naar Alkmaar verhuisden, wellicht dat Roemer Visscher gaarne wilde wonen in de nabijheid van zijn vriend Hendrik Laurensz' Spieghel.

Bemind en bewonderd door allen, die haar kenden, bezongen door alle beroemde dichters uit dien tijd, vaak als vorstinnen gehuldigd, doorleefden de rijkbegaafde zusters eene heerlijke jeugd.

In 1623 trouwde Tesselschade met Allard van Krombalg, bij de bruiloft was Anna speelnoot en onder anderen waren Huygens, Hooft en Vondel onder de gasten.

Tesselschade overleefde haren echtgenoot en hare twee dochters en overleed op 55-jarigen leeftijd, op den 20sten Juni 1649. Drie jaar later stierf Anna.


Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken

Over dit hoofdstuk/artikel

auteurs

  • over Maria Tesselschade Roemer Visschersdr

  • beeld van Maria Tesselschade Roemer Visschersdr