Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
Onze Taal. Jaargang 36 (1967)

Informatie terzijde

Titelpagina van Onze Taal. Jaargang 36
Afbeelding van Onze Taal. Jaargang 36Toon afbeelding van titelpagina van Onze Taal. Jaargang 36

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (1.36 MB)

Scans (9.27 MB)

ebook (3.65 MB)

XML (0.46 MB)

tekstbestand






Genre

sec - taalkunde

Subgenre

tijdschrift / jaarboek


In samenwerking met:

(opent in nieuw venster)

© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

Onze Taal. Jaargang 36

(1967)– [tijdschrift] Onze Taal–rechtenstatus Auteursrechtelijk beschermd

Vorige Volgende

Kritiek op kritiek

Het artikeltje onder de titel ‘Dat is geen stijl...’ in het mei-nummer vind ik weinig gelukkig. Ook als ‘binnenhuisoefening’ heeft het weinig of geen nut, zo niet anti-nut. De geciteerde zinnen zijn zeker geen voorbeelden van verzorgd Nederlands, maar de kritiek erop schiet toch wel erg ver zijn doel voorbij.

 

1.
a.Waarom mag iemand niet zeggen (schrijven) ‘volgens mijn mening’? De apodictische uitspraak ‘Het is...’ heldert niets op.
b.Wat is er tegen ‘praattaal’? Als dat het enige bezwaar tegen het misbruik van ‘wat’ zou zijn, viel het nogal mee.
c.Heeft de rethorische vraag naar de hoogte van ‘vrij hoog’ iets met taal te maken? Een stoel is vrij hoog als ik, er op zittend, met de tenen de grond nog kan bereiken; erg hoog als de benen bungelen; m.a.w. de hoogte-norm bepaalt de deskundige die iets over het produktie-tempo schrijft. Of is er iets tegen ‘vrij’; dan ware een toelichting op zijn plaats.
2.
a.Waarom moet ‘door’ zijn ‘wegens’?; ‘door’ kan toch zeer wel een oorzakelijk verband aangeven.
b.Er werden juist wél voorbereidingen getroffen wegens het optreden én het constateren.
c.‘z.g. te testen’ is de handeling verrichten die in het betrokken vakgebied bekend staat als ‘testen’; wist de vraagsteller dat werkelijk niet?
3.Waarom moet de schrijver van deze, kennelijk tot deskundigen gerichte regels aan de ‘argeloze lezer’ denken?
4.‘Sprekende ogen’ (in de gewraakte zin staat niets van wel-spreken) is toch wel een zeer geijkte beeldspraak. De kritiek geeft de indruk dat déze wordt verworpen.
8.Of het de bedoeling is weet ik uiteraard niet, maar er staat duidelijk dat ‘dit’ (= dit aantal, n.l. een even groot aantal, dat is de andere helft; die op het laboratorium werkzaam is)... vrij hoog is, daar dit (= dit aantal; n.l. het aantal dat op het laboratorium werkzaam is) bij de meeste fabrieken een kwart (in tegenstelling tot de helft hier) is.
‘Dit’ moet niet betekenen ‘de helft’, zoals in het commentaar staat, maar ‘dit aantal’.

 

Ik vrees dat vele lezers van O.T. door een en ander meer op een dwaalspoor komen dan dat het ze helpt in hun pogen tot stijlverbetering.

 

Prof. A.B.F., Amsterdam.


Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken