Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
Onze Taal. Jaargang 41 (1972)

Informatie terzijde

Titelpagina van Onze Taal. Jaargang 41
Afbeelding van Onze Taal. Jaargang 41Toon afbeelding van titelpagina van Onze Taal. Jaargang 41

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (1.29 MB)

Scans (7.38 MB)

ebook (3.67 MB)

XML (0.34 MB)

tekstbestand






Genre

sec - taalkunde

Subgenre

tijdschrift / jaarboek


In samenwerking met:

(opent in nieuw venster)

© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

Onze Taal. Jaargang 41

(1972)– [tijdschrift] Onze Taal–rechtenstatus Auteursrechtelijk beschermd

Vorige Volgende

Invalshoek

In Commentaar (blad van de Centrale voor Hogere Ambtenaren, nov. 1972, blz. 153) staat een mooie beschouwing bij een origineel woordgebruik van de minister van Binnenlandse Zaken. Volgens deze had over de ambtelijke salarisverlaging wel gesproken kunnen worden ‘zij het met een budgettaire invalshoek’.

Commentaar vervolgt:

‘Als oefenmateriaal voor de lezers volgen hieronder enkele denkbare zinsconstructies waarin van deze fraaie nieuwe uitdrukking is gebruikgemaakt, met daarnaast de vertaling in normaal Nederlands.

 

a. De maatregelen met betrekking tot de rechtspostitie van de ambtenaren moeten worden bezien met een budgettaire invalshoek. - De ambtenaren krijgen salarisverlaging.

b. De leeftijd van referendaris Jansen moet worden bezien vanuit de geriatrische invalshoek. - Jansen gaat binnenkort met pensioen.

c. Wij moeten de adjunct-commies Pietersen beoordelen

[pagina 55]
[p. 55]

vanuit de psychiatrische invalshoek. - Pietersen is gek.

d. De toestand van de patiënte, mevrouw Gerritsen, moet worden beoordeeld vanuit een letale invalshoek. - Tante Mien is dood.

e. Sollicitanten naar de functie van typiste worden getest vanuit een esthetische invalshoek. - We nemen alleen mooie meisjes aan.

f. De houding van de kamerfracties inzake het premie bijdrageverhaal voor overheidspensioenen werd bepaald volgens de politiek-opportunistische invalshoek. - Kluitje in 't riet tot na de verkiezingen.

g. Het georganiseerd overleg vindt plaats vanuit een imperatieve invalshoek. - In het georganiseerd overleg wordt niet onderhandeld maar gedicteerd.

 

Het valt wel op dat de zinnen met invalshoeken doorgaans langer zijn. Ze kosten dus meer aan drukkosten en papierverbruik. Vanuit de economische invalshoek gezien zou de minister er dan ook goed aan doen zinnen met invalshoeken - hoezeer ook aanbevelenswaardig vanuit de literaire invalshoek - te vermijden.’


Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken