Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
De Vlaamsche School. Jaargang 23 (1877)

Informatie terzijde

Titelpagina van De Vlaamsche School. Jaargang 23
Afbeelding van De Vlaamsche School. Jaargang 23Toon afbeelding van titelpagina van De Vlaamsche School. Jaargang 23

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (12.68 MB)

Scans (476.06 MB)

ebook (9.86 MB)

XML (1.22 MB)

tekstbestand






Genre

proza
poëzie
non-fictie

Subgenre

tijdschrift / jaarboek


© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

De Vlaamsche School. Jaargang 23

(1877)– [tijdschrift] Vlaamsche School, De–rechtenstatus Auteursrechtvrij

Vorige Volgende
[pagina 135]
[p. 135]

Kroniek.

Antwerpen. In de gemeenteraadszitting van 6 Augustus is besloten, een jaarlijkschen prijs te stichten ten hoogsten van 6000 fr., die zou toegekend worden aan de beste leerlingen der academie van schoone kunsten of aan jonge Antwerpsche kunstbeoefenaren, en dat die prijs den naam van P.P. Rubens dragen zal, ter herinnering van het 300ste geboorteverjaarfeest.

- De volgende personen zijn als keurders benoemd voor de ingezondene plannen voor het nieuw te bouwen museum (zie blz. 19) de heer J. Cuylits, schepen, voorzitter; de heeren A. Balat, L. De Curte, F. Lauwerijs en A. Pauli afgevaardigden van het staatsbestuur; de heeren N. De Keyser, F. Bex, P. Dens en C. Servais afgevaardigden der stad.

- Van den beroemden en onvermoeibaren schrijver H. Conscience, is een nieuw werk verschenen, getiteld: De Oom van Felix Roobeek. Wij behoeven het natuurlijk niet aan te bevelen bij het Vlaamsch lezend publiek.

- Voor den prijskamp door het gemeentebestuur uitgeschreven voor een volksboek, bevattende de Geschiedenis der Antwerpsche schilderschool (Zie de Vlaamsche School 1876 blz. 39), waren slechts twee mededingers, de heeren: Max. Rooses en Jos. Van den Branden. Keurders waren, de heeren: J. Van Beers, A. Michiels, G. Van Havre, L. De Burbure, V. Lagye, P. Génard en T. Van Lerius, die in zitting van 18 Augustus, met algemeene stemmen en eene onthouding besloten aan ieder der mededingers den prijs van 3000 fr. toe te kennen.

- Koninklijke academie. In den grooten prijskamp voor de beeldhouwkunde (zie blz. 84), is de eerste prijs toegewezen aan J. Dillens, eervolle meldingen aan G. Geefs en D. Duwaerts. De werken van alle de mededingers zijn gedurende 8 dagen tentoon gesteld geworden.

- De tweede jaargang is verschenen van het Jaarboek der letterkundige Vereeniging Jan Frans Willems, zorgvuldig en keurig gedrukt op goed papier bij L. De Cort De inhoud is zeer aantrekkelijk en begint met geschiedkundige aanteekeningen op alle de dagen van het jaar; verder bevat het boek letterkundige bijdragen van Willem Otto, J.B. Van Camp, J. Kessels, Edm. en Jul. Van Herendael, Willem Suetens, en dichtstukken van J. Boucherij, A.V. Bultynck, A. Dekkers, P.A. De Vos en Edm. en Jul. Van Herendael. Ten einde onze lezers een goed gedacht te geven van het werk ontleenen wij daaraan een gedicht en een prozastuk van den heer Edm. Van Herendael. Het boekdeel dat 188 blz. bevat kost slechts fr, 1.50.

Lier. De stedelijke afdeeling van het Willemsfonds vraagt een Nederlandsch verhaal in proza, beslaande 32 blz. klein in-octavo. Alle letterkundigen kunnen aan den prijskamp deelnemen. Aan het best gekeurde stuk, welk door de maatschappij zal uitgegeven worden, zal de prijs van 200 fr. worden toegekend, door mev. Tony Bergmann gesticht, benevens een zilveren eeremetaal. De handschriften vóór 1 Januari in te zenden aan den heer voorzitter der afdeeling, bij wien het omstandig programma verkrijgbaar is.

Brussel. De gothieke zaal van het stadhuis zal behangen worden met muurtapijten, geweven van wol, zijde en gouddraad en die gemaakt zullen worden in Broquenié's groot tapijtfabriek, te Mechelen. Er zullen, onder andere geschiedkundige personen, hoofdmannen van gilden op afgebeeld zijn. De kosten zijn geschat op 100,000 fr., welke voor de helft door het rijk zullen betaald worden.

- Z.M. de koning van Holland heeft den kunstschilder J. De Haas de bestelling gedaan eener schilderij en hem tevens officier der Eikenkroon benoemd.

- De beeldhouwer De Groot heeft op de tentoonstelling te Berlijn het gouden eeremetaal behaald.

Brugge. De eerw. heer Ad. Duclos, heeft ter gelegenheid van het door ons op blz. 131 vermelde feest bij de we Petyt een boekje laten verschijnen voor titel voerende: Jan Breidel en Pieter De Coninc, eene schets van de heldendaden onzer voorouders in 't begin der jaren 1300.

- De koninklijke commissie van monumenten heeft in deze stad een bezoek afgelegd, om te onderhandelen, over de plaats en het voetstuk voor het standbeeld van Jan Van Eyck, (Zie de Vlaamsche School 1876 blz. 180), de herstellingswerken aan de oude greffie en de aan het Vrije uit te voeren werken. De heer Pickery had voorgesteld het voetstuk van Jan Van Eyck met vier beelden te versieren; maar dit is niet aangenomen.

Nieupoort. De afdeeling van het Willemsfonds aldaar heeft besloten eene Nederlandsche volksboekerij in te richten.

Buitentland.

Amsterdam. Geheel Holland door bestaat groote schaarschte aan onderwijzers, iets wat grootendeels zal moeten toegeschreven worden aan de geringheid der jaarwedden, die hun, vooral op den buiten, worden betaald.

- De heer H. Viotta heeft een Nederlandsch opera voltooid, voor titel voerende, de Zeven Raven, ontleend aan een oud Duitsch sprookje. Men spreekt ook met lof van een opera getiteld: De val van Kuilenburg, muziek van Daniel de Lange, tekst van H. de Veer, welk opera men trachten zal kortelings te doen opvoeren.

Vianen. De herstelling van het praalgraf der Brederoden, in de hervormde kerk dezer stad, is geëindigd. Op het voetstuk, tusschen vier kleine kolommen, die met versierd loofwerk prijken, ligt een menschelijk lichaam, dat reeds half tot ontbinding overgegaan en gehouwen is uit Savonière-steen. Boven op het graf staan de beelden van Reinaud iii van Brederode en zijne gemalin Philippina Van der Marck. Op de hoeken van den bovensten zerk vertoonen zich vier cherubijnen, ook van Savonière-steen, die de wapenschilden der familie dragen en aan het hoofd- en voeteneinde twee engelen, een vlammende fakkel omhoog houdende. De kapel (aan de noordzijde van het koor) is van het middenschip der kerk afgescheiden door een sierlijk hekwerk, waarop men het jaarcijfer 1542 leest. De herstelling werd verricht door den beeldhouwer Cajot te Arnhem, onder de leiding van den bouwmeester des konings, L.H. Eberson.

Parijs. In de academie voor opschriften heeft de heer Emiel Rivière verslag uitgebracht over de gesteldheid van de rotsen in de Alpen, waarin afbeeldingen van dierenhoofden, gereedschappen, wapens enz. gegriffeld en gekapt zijn, wat in 1868 ontdekt werd door den Engelschman

[pagina 136]
[p. 136]

Moggridge en den Duitscher Dieck. De bedoelde rotsen, waarvan sommige 2000 en 2750 meters boven de oppervlakte der zee verheven zijn, bevinden zich in de nabijheid der Fransche grens, op Italiaanschen grond, tusschen Nizza en Vintimille. Rivière houdt het er voor, dat de bewuste ingriffelingen, waarvan hij kopijen heeft doen maken, tot de hoogste oudheid opklimmen.

- Van den bekenden Franschen schrijver Louis Veuillot is onder den titel Molière et Bourdaloue een werk verschenen, waarin Molièré's werken hevig worden aangerand en als zedeloos veroordeeld, vooral de stukken Tartufe en de Misanthrope. Over de vrouwenkarakters in de stukken van Molière schrijft Veuillot: ‘Zij zijn valsch, lichtzinnig, ondankbaar, ondernemend, bedorven en alleen gevoelig voor genot en ijdeiheid. In den geheelen Molière vindt ge niet ééne figuur van moeder of maagd of verloofde, of het zijn vrouwspersonen in staat tot ieder avontuur, of het zijn babbelaarsters of laffe figuranten; die het eeuwige tooneelspelen van verliefden spijt, om het optreden van Mascarille of Scapin voor te bereiden. Reinheid, eerbied, geloof, dochterlijke teederheid, moederliefde, toewijding, kuischheid van taal, dat alles kennen de vrouwen van Molière zelfs niet.’ Terzelfder tijd als hij Frankrijks grootsten tooneelschrijver zoo geweldig te lijf gaat spreekt de heer Veuillot zijne afkeuring uit over het tooneel in 't algemeen, welk, volgens hem, door ‘zedenbederf de omwentelingen voorbereidt.’ Ten antwoordde op het werk van Veuillot, heeft de heer H. de la Pommeraye een boek laten verschijnen, getiteld Molière et Bossuet, waarin de stukken van Molière verdedigd worden, niet slechts op grond van hunne waarlijk niet gering te schatten letterkundige verdienste, maar ook van uit een zedelijk oogpunt, tevens met nadruk wordt gewezen op den beschavenden invloed van het tooneel.

- Te Cize-Bolozou (Ain) zijn grafsteden met geraamten en verschillende voorwerpen ontdekt, welke schijnen te dagteekenen uit den meest verwijderden Celtischen tijd.

Frankfort. Tot aandenken van wijlen Salomo von Rotschild heeft zijne dochter Mathilda, de echtgenoote van den heer W.K. von Rotschild eene som van fr. 312,500 geschonken, om een fonds te stichten ter bevordering der kunstnijverheid bij middel van beurzen, die zullen worden verleend aan onbemiddelde jongelingen, die aanleg hebben voor de kunst en woonachtig zijn te Frankfort (waar de stichting is gevestigd) of in den omtrek dezer stad.

Berlijn. Zooals bekend is, geeft de generale staf van het Duitsche leger een werk uit over den Fransch-Duitschen oorlog. Het eerste deel van dit werk (9 afleveringen), heeft de verbazende som opgebracht van fr. 380,952,38. Aan de wetgeving zal voorgesteld worden, de renten van die som te gebruiken tot het vergemakkelijken van krijgsgeschiedkundige studiën, reizen, het aankoopen van groote werken, belangrijke bibliotheken, letterkundige nalatenschappen van officieren van naam enz.

- Het Pruisische staatsbestuur is voornemens eene leening van 158 millioen frank uit te schrijven, om daarmede rijksgebouwen te laten oprichten. Berlijn zou hierbij niet het minst goed bedeeld wezen. In deze stad zou het staatsbestuur namelijk de volgende werken uitvoeren: stichting eener algemeene kunstschool (polytechnische school), waarvan de aanbouw geschat is op de aanzienlijke som van 11 millioen; oprichting van een nijverheidsmuseum (waaraan zouden toegevoegd worden de bestaande academie voor bouwkunde en die voor nijverheid; er zou plaats zijn voor 2000 studenten; het lokaal met de nevengebouwen zou eene ruimte van 18,600 vierkante meters beslagen; de gevel zou 240 meters breed zijn); oprichting van twee gymnastische scholen, geschat op 965,000 frs. Vergrooting van het atheneum, geschat op 1 millioen, 200,000 frs., vergrooting van de reaal-school, geschat op 330,000 frs., vergrooting van de hoogeschool door den aanbouw van een lokaal voor het geven van geneeskundig onderwijs bij de ziekbedden (kliniek), geschat op 527,000 frs. en de oprichting van een laboratorium bij dezelfde hoogenschool, geschat op 2 millioen 400,000 frs, vergrooting van het koninklijk museum, geschat op 627,000 frs., aanbouw van een museum van volkenkunde geschat op 2 ½ millioen, aanbouw van een landbouw-museum, geschat op 1 ½ millioen, aanbouw van eene school voor schoone kunsten geschat op 627,000 frs., aanbouw eener gevangenis, geschat op 100,000 frs. Binnen kort zal het ontwerp van leening aan de wetgeving worden ingediend.

Londen. Mev. Adelina Patti heeft in deze stad, op tien dagen vijf concerten gegeven, die haar 50.000 fr. betaald zijn. Zij gaat thans te Milaan en te Venetië zingen. In eerstgenoemde stad zal zij 9 en in de andere 4 maal optreden, tegen 8000 fr. per keer.

Egypte. Toen wij in 1876, blz. 89, de toebereidselen vermeldden, die door Engeland werden gemaakt, om de obelisk, die onder den naam van Naald van Kleopatra is gekend, naar Londen over te brengen (deze overbrenging heeft thans plaats gehad), voegden wij er bij; ‘Nevens haar (de Naald van Kleopatra) ligt half in puin eene tweede obelisk, van 66 voet hoogte, welke men denkt dat destijds met de Naald van Kleopatra vóór het paleis van Cesar stond.’ Volgens wordt gemeld, heeft de onderkoning die tweede obelisk aan Amerika toegezegd en zal zij weldra naar Nieuw-York worden overgebracht, welk vervoer op niet minder dan 1 ½ millioen frank geschat wordt. De heilige zinnebeeldige letterfiguren op de obelisk, zijn slechts langs twee zijden goed te onderkennen.


Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken