Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
Vooys. Jaargang 15 (1997)

Informatie terzijde

Titelpagina van Vooys. Jaargang 15
Afbeelding van Vooys. Jaargang 15Toon afbeelding van titelpagina van Vooys. Jaargang 15

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (4.06 MB)

Scans (23.58 MB)

XML (0.94 MB)

tekstbestand






Genre

proza
poëzie
sec - letterkunde
sec - taalkunde

Subgenre

tijdschrift / jaarboek


In samenwerking met:

(opent in nieuw venster)

© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

Vooys. Jaargang 15

(1997)– [tijdschrift] Vooys–rechtenstatus Auteursrechtelijk beschermd

Vorige Volgende
[pagina 2]
[p. 2]

[Nummer 3]



illustratie

redactioneel

‘Al is je stof nog zo ingewikkeld, houd het raadselachtig en eenvoudig tegelijk, [...] Zo doen alle grootmeesters het. Neem één thema: achterdocht of nieuwsgierigheid [...] en diep dat uit. Maar meng het altijd met amusement. Wees niet zo arrogant te denken dat je een moeilijke gedachtengang ook in een ingewikkeld nummer moet weergeven, louter en alleen omdat jij het hebt bedacht.’ Dit is geen handleiding voor het schrijven van een degelijk Vooysartikel, maar een citaat uit K. Schippers' eerste roman Bewijsmateriaal. Een pierrot geeft hier aan dat een moeilijk verhaal op een luchtige manier verteld zou moeten worden. Zo verwoordt Schippers zijn visie op taal en literatuur met behulp van kermis en clowns. Verenig het aangename met het nuttige.

Dit devies was ook PA. de Génestet (1829-1861), als dominee én dichter, zeker niet vreemd. Hoewel hij in zijn tijd zeer geliefd was - van zijn Verzamelde gedichten werden in twee jaar tijd 26.000 exemplaren verkocht - wordt hij tegenwoordig nauwelijks meer gelezen. Dominee-dichters zijn sinds de Beweging van Tachtig in het verdomhoekje gekomen. Men kan erover twisten of dit terecht is; in ieder geval is hun poëzie vanuit cultuurhistorisch oogpunt de moeite waard. Om diezelfde reden verdient het reisverslag van Hendrik Jacob Wikar uit 1779 de aandacht die het in deze Vooys krijgt.

Niet alleen de literaire geschiedenis komt in deze Vooys aan bod, maar ook het hier en nu: in de interviewreeks staat de jonge auteur Tommy Wieringa centraal. Hij debuteerde in 1995 met Dormantique's manco en publiceerde onlangs zijn tweede roman Amok. Net als de pierrot in Bewijsmateriaal benadrukt Wieringa het belang van stijl: ‘Wanneer de stijl hetzelfde gewicht heeft als de inhoud zou een roman onleesbaar zijn. Ik wil lezers graag kwellen, maar je moet het wel draaglijk houden.’


Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken