Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
Den Neder-landschen herbarius ofte kruid-boek der voornaamste kruiden (1698)

Informatie terzijde

Titelpagina van Den Neder-landschen herbarius ofte kruid-boek der voornaamste kruiden
Afbeelding van Den Neder-landschen herbarius ofte kruid-boek der voornaamste kruidenToon afbeelding van titelpagina van Den Neder-landschen herbarius ofte kruid-boek der voornaamste kruiden

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (6.77 MB)

ebook (8.42 MB)

XML (1.11 MB)

tekstbestand






Illustrators

Jan Luyken

Caspar Luyken



Genre

non-fictie

Subgenre

non-fictie/naslagwerken (alg.)
non-fictie/natuurwetenschappen/biologie


© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

Den Neder-landschen herbarius ofte kruid-boek der voornaamste kruiden

(1698)–Steven Blankaart–rechtenstatus Auteursrechtvrij

Vorige Volgende

CCCCXCVII. Hoofd-stuk. Veronica, Elatine, Eeren-prys.

HEt eerste ofte Manneken, heeft struikjes somtyds langer dan een span, sig na de aarde buigende en langs deselvige voort-kruipende, die zig onderwylen met dunne veselen in d'aarde wortel maakt. De bladen hebben korte steeltjes, zyn breed en lang-rond, een weinig spits toeloopende, en min of meer rontom gesaagt; met een weinig donsigheid overdekt, en daarom wat ligt groen: staan twee en twee over malkanderen: langs de struikjes siet men de blaadjes vry wat smalder. Van het midden af tot boven toe der struikjes komen vier-bladige, kleine, ligt-blaauwe bloemtjes, met weinige veseltjes in 't midden, staande yder op een kort steeltjen, en bladerig voetjen, waar na kleine, platte zaad-huisjes volgen, eenigsins na Herders tasjes gelykenende; en dese zyn gevult met zeer klein, rond en swartagtig zaad.

[pagina 603]
[p. 603]

Het tweede Manneken staat regt overend, maar komt anders met het voorige seer overeen.

Het derde Manneken verschilt alleen van het eerste dat het in alles kleender is; van bladen groen en glad, sonder eenige hairigheid.

Het Wyfjen werd Elatine genaamt; heeft met de voorige soorten niet veel overeenkomst. Het kruipt langs d'aarde: het is van struikjes en blaadjes geheel donsig. De blaadjes zyn wel als de voorgaande, maar wat spitser toeloopende, en niet rontom gekerft, ook niet juist altyd twee en twee regt over malkanderen staande: langs de struikjes (die wel een voet lang werden) komen uit de schoot der blaadjes op korte steeltjes geele bloemtjes, die agter met een hoorntjen uitsteken, gelyk als de Ridder-sporen: hier na volgen ronde zaad-huisjes, met klein zaad. De wortel is klein en veselagtig.

d'Eerste twee vind men in de duin-valeijen, en ook op steenagtige gronden. De derde vind men in de weijen, en in vogtige landen. Het vierde wast niet alleen op vogtige weijen, maar ook wel in de koorn-akkers. Sy bloeijen alle in de Somer, en willen in de hoven wel weelderig groeijen.

Het bestaat uit wat bittere en te samen trekkende deeltjes: en is dienstig soo uiterlyk als innerlyk tegens wonden en quetsingen. Innerlyk mag men de kooksels drinken; en daar mede uiterlyk in wonden, en etter-bost, als die geopend is, speuten. Hier toe kan men mede het zap gebruiken: men kan daar mede ook darm-speutsels maken tegens een bloedige en pynelyke darm-vloed.


Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken