Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
Lekenspiegel (2003)

Informatie terzijde

Titelpagina van Lekenspiegel
Afbeelding van LekenspiegelToon afbeelding van titelpagina van Lekenspiegel

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (1.07 MB)

Scans (48.71 MB)

ebook (3.06 MB)

XML (0.41 MB)

tekstbestand






Editeurs

Ludo Jongen

Miriam Piters



Genre

proza

Subgenre

vertaling
leerdicht


© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

Lekenspiegel

(2003)–Jan van Boendale–rechtenstatus Auteursrechtelijk beschermd

Vorige Volgende

129 De vier categorieën mensen zonder wie de wereld niet zou blijven draaien

Er zijn veel verschillende soorten mensen die deze wereld bestieren, onder de heerschappij van God. Het zou te veel tijd in beslag nemen om ze hier allemaal op te noemen. Er zijn echter vier categorieën waar de wereld niet buiten kan.

De eerste categorie betreft de geestelijken die het volk onderrichten in de wet, de Heilige Schrift uitleggen, waardoor zij de hemel verdienen, de biecht afnemen, absolutie verlenen en de sacramenten toedienen.

De tweede bestaat uit de wereldlijke leiders die het volk in bedwang houden en die geweld, overlast en misdaden bestraffen: zij zorgen ervoor dat het volk met een gerust hart kan leven; zij geven ieder wat hem toekomt.

De derde categorie wordt gevormd door de landbouwers die op tijd mesten, zaaien en vruchten oogsten. De mens leeft immers het hele jaar door van bomen, planten en kruiden die op gezette tijden geoogst kunnen worden.

De koopman vormt de vierde categorie. Hij verspreidt goederen over landen en stelt zijn leven daarvoor vaak in de waag-

[pagina 184]
[p. 184]

schaal. Hij haalt producten op waar ze geoogst worden en brengt ze naar plaatsen waar men er gebrek aan heeft. Men zou ze daar helemaal niet hebben als men ze daar niet heen zou brengen. Men kan het echter niet zonder bepaalde producten stellen, zoals bijvoorbeeld koren, wijn of stukgoederen. Het is de handelwijze van de koopman dat hij goederen die mensen nodig hebben voor hun levensonderhoud gelijkelijk verdeelt over elk land.

Deze vier categorieën mensen mogen op aarde niet ontbreken. Men moet zuinig op ze zijn en is verplicht altijd voor hen te bidden. Wie dat nalaat, begaat een misdaad!


Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken