Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
Hoe bereidt men een ketter (1976)

Informatie terzijde

Titelpagina van Hoe bereidt men een ketter
Afbeelding van Hoe bereidt men een ketterToon afbeelding van titelpagina van Hoe bereidt men een ketter

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (1.02 MB)

Scans (11.02 MB)

ebook (2.98 MB)

XML (0.41 MB)

tekstbestand






Genre

non-fictie

Subgenre

non-fictie/essays-opstellen


© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

Hoe bereidt men een ketter

(1976)–J.B. Charles–rechtenstatus Auteursrechtelijk beschermd

Vorige Volgende

88. De Grootmoefti.

Zo, zei mijn vriend de zionist, ik sta dus volgens jou aan de kant van Rhodesië en Portugal en Nixon. Dan stel ik vast aan welke kant jij staat: aan die van de Grootmoefti van Jerusalem!

[pagina 138]
[p. 138]

Het werd snedig gezegd, maar is het juist? Misschien weet niet iedereen meer wie deze Grootmoefti geweest is. Een moefti is de hoogste geestelijke leider in elke mohammedaanse stad en de Grootmoefti die mijn vriend bedoelde was een zekere Mohammed Enim El Hoesseini, moefti van Jerusalem, die zich de titel Grootmoefti toeëigende. Ik wil mijn vriend graag het volle pond geven. Mohammed Enim was een felle anti-zionist en had uitermate de pest aan de engelsen, dat heeft namelijk alles met elkaar te maken. Hij haatte wat hij als de bedriegers van zijn volk en zijn land zag - en dat kan men nog niet onfatsoenlijk achten. Ik vind hem in zoverre zelfs een inzichtrijke patriot. Hij organiseerde palestijns verzet tegen het engelse mandaatbestuur, want dat vertrouwde hij niet - waar hij, zoals zou blijken, volmaakt gelijk in had. Hij is gevangen genomen door de engelsen, gevlucht, maar werd als anti-zionist alleen feller.

Al heeft hij voorzien wat er voor zijn volk in het vat zat, dat neemt niet weg dat zijn doorslaan naar de aanbidding van Mussolini en Hitler hem tot een bar foute man maakte: deze fascist zocht zijn hoop bij de Duivel om de vijand, in wie hij Beëlzebub meende te herkennen, te bestrijden. Eenzelfde soort man dus als mijn voornaamste kollega's in Israël: zij beminnen Rhodesië, Portugal, Zuid-Afrika en Spanje (waar een van hen mij in Madrid aan de fascist Del Rosas verried) omdat zij denken daar nut van te beleven. De Grootmoefti, deze zoon van Abraham via Ishmael, is precies zo'n man als Israël Drapkin, zoon van Abraham via Israël. Een Derde Positie zien zij niet, erkennen zij niet en staan zij niemand toe.

En ik ben een Derdewegger, jawel. Dat betekent dat ik evenveel voel voor de rechten van de kinderen van Ishmael als voor die van Israël. Dat betekent dat ik evenzeer schijt heb aan Groot-Israël als aan Groot-Duitsland. Dat betekent dat sommigen mij aangeven als antisemiet of aanbrengen als kommunist, terwijl de anderen zich ooit beijverden mij, als aktieve verzetter tegen het antisemitisme, dood te schieten.


Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken