Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
Kinderen der eenzame (1961)

Informatie terzijde

Titelpagina van Kinderen der eenzame
Afbeelding van Kinderen der eenzameToon afbeelding van titelpagina van Kinderen der eenzame

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (0.60 MB)

Scans (44.89 MB)

XML (0.19 MB)

tekstbestand






Genre

proza

Subgenre

roman


© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

Kinderen der eenzame

(1961)–Jo van Dorp-Ypma–rechtenstatus Auteursrechtelijk beschermd

Vorige Volgende

23 april

Vanmiddag werd ik opgewacht door twee vrouwen, Miens moeder en tante Floor. Miens moeder nam het woord.

- U moet mij niet vrijpostig vinden, maar deze dame kwam om u te spreken, en ze viel bekant flauw in de gang, ze dacht dat u al thuis zou zijn, en toen zei ik: mens kom d'r in, een bakkie thee zal je goed doen.

Ze verdween, en even later zaten tante Floor en ik tegenover elkaar.

[pagina 110]
[p. 110]

- Ik ga weg, zei ze abrupt, vanavond nog, mijn bagage is al verzonden, en ik... Ze snikte zo, dat zij haar zin niet kon afmaken. Ik deed maar net als Miens moeder en schonk een kop thee in. En daarna kreeg ik met horten en stoten het verhaal.

Mevrouw Korver had haar iets verteld, waar de kinderen bang voor waren, zij was blij dat ze het wist, en wilde vandaag aan Marjan uitleggen, dat ze alleen maar in huis was voor de huishouding, en dat ze weg zou gaan als vader andere hulp kon krijgen. Ik heb het zeker niet goed uitgelegd, zei ze zielig, want Marjan begon ineens. Ik moest niet zo liegen, zei het kind, ik was blij, dat haar moeder dood was, want ik wou met haar vader trouwen, dat had haar moeder dikwijls genoeg gezegd. Als haar vader eens boos werd om een knoop die van zijn jas af was of om sokken, die nog gestopt moesten worden zei moeder het altijd, zij, Marjan, had het dikwijls genoeg gehoord als ze nog wakker in haar bedje lag. Maar het zal niet gebeuren, had het kind gegild, het zal niet gebeuren, daar zorgen Ineke en ik voor. En toen was ze naar boven gerend, waar Ineke lag, dat kind... ze kwam niet meer naar beneden, Marjan bracht haar eten, en tegen haar zei ze niets, en vroeger was het zo'n lief ding.

- Ik kan niet meer terug, zei tante Floor, ik kan niet meer terug, ik ga met de trein van zeven uur...

- Weet Kees het al, wat zegt hij? vroeg ik, en nu ik dit neerschrijf merk ik, dat ik Luiten bij zijn voornaam noemde.

- Het kan me niet schelen, hij denkt dat ik een boodschap ben doen, maar ik ga weg.

Ik wist niet, wat ik zeggen of doen moest, en ik had de woorden om tante Floor te overreden om, al was het maar voor één nacht, weer naar haar zwager te gaan al op mijn lippen, toen Miens moeder binnenkwam, met een paar gebakken eieren en een kop koffie.

[pagina 111]
[p. 111]

- Je moet niet met een lege maag op reis gaan, juffrouw, zei ze en zette het eten voor tante Floor neer. En nou mot je je niet koortsig maken over je zwager, daar stuur ik mijn schoonzoon wel even naar toe... Vanavond moet hij zich maar redden en morgen zullen we wel raad schaffen.

De maatregelen, die de oude vrouw voorstelde, scheen tante Floor niet meer te horen. Ze at als een gehoorzaam kind haar bord leeg, bedankte plichtmatig en stond op om heen te gaan.

Toen ze de deur uit was, zei Miens moeder: Ik wist niet hoe u er tegenover stond, maar als ik in uw plaats was, zou ik zelf met die mijnheer over haar gaan praten. Ze is naar u toe gekomen, dus u weet er van, en het is nooit bevallig, wanneer een vreemde je vuile was ziet.

Tegen haar argumenten is weinig in te brengen, daarom ga ik straks op de fiets naar Luiten. De groene takken wuiven zachtjes heen en weer. En de havenlichten lijken me deze avond zeer vertrouwd.


Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken