Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
De briefwisseling tussen P.N. van Eyck en Albert Verwey. Deel 1: juli1904-april 1914 (1988)

Informatie terzijde

Titelpagina van De briefwisseling tussen P.N. van Eyck en Albert Verwey. Deel 1: juli1904-april 1914
Afbeelding van De briefwisseling tussen P.N. van Eyck en Albert Verwey. Deel 1: juli1904-april 1914Toon afbeelding van titelpagina van De briefwisseling tussen P.N. van Eyck en Albert Verwey. Deel 1: juli1904-april 1914

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (9.60 MB)

Scans (27.87 MB)

XML (2.06 MB)

tekstbestand






Editeur

H.A. Wage



Genre

sec - letterkunde

Subgenre

non-fictie/brieven


In samenwerking met:

(opent in nieuw venster)

© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

De briefwisseling tussen P.N. van Eyck en Albert Verwey. Deel 1: juli1904-april 1914

(1988)–P.N. van Eyck, Albert Verwey–rechtenstatus Auteursrechtelijk beschermd

Vorige Volgende

348. Albert Verwey aan P.N. van Eyck, 17 januari 1918

Noordwyk/Zee 17 Jan.18

 

Beste Van Eyck,

Scharten is tot je beschikking. Als het eenigszins kan, plaats ik al je besprekingen achter elkander. Is het niet wonderlijk dat iemand, die van zijn prille jeugd af, mijn boeken bij hun verschijnen gelezen heeft - want dat heeft Scharten - nu nog je middelaarschap noodig heeft, en zelfs, vermoedelijk, er geen gebruik van zal weten te maken? De zaak is - zooals je in dit geval ook heel terecht aanneemt - dat zulke

[pagina 190]
[p. 190]

beoordeelaars een uiterlijk gelijk hebben, dat alleen bij diepere beschouwing tot een leugen wordt. In de laatste Lit.Echo heeft een zekere Julius Bab het over Georges Der Krieg. Hochmütige abseitige Rede meent hij.Ga naar voetnoot480 Natuurlijk, dat is het ook. Maar Miltons Engelen spreken nooit anders. En gesteld nu dat George uit de verbeelding van zulk een engel spreekt? dat hij in het diepst van zijn gedachten zulk een engel is? Wie weet - denk ik dan - of de hoogmoed niet misschien aan de andere zijde is, of niet Bab zich te hoog voelt om een ander toetelaten dat hij zich als engel droomt. Zulke menschen ontkennen het bestaansrecht van de dichters wier bestaan een ontkenning van het hunne is. Het is hun ellende, maar ze kunnen niet anders. Ook Scharten kan het niet.

Raad eens met wie ik me de laatste weken heb beziggehouden? Met Baudelaire.Ga naar voetnoot481 En zooals meestal bij het verdiepen in buitenlandsche dichters eindigde ik met hem te vertalen. Half wat me bizonder boeide, half wat gemakkelijk hollandsch werd. In elk geval voldoende om me te doordringen zoowel van zijn gevoel als van zijn denkbeelden. Het groote gedicht Le Voyage is erbij en ik begrijp nu goed waarom dat aan het end staat. Het geeft waarlijk uitsluitsel.

In Den Haag hadden we elkaar kunnen ontmoeten. Ik was er Zaterdag. Van de aangevraagde boeken en van je plan over Bloy te schrijven nam ik nota.

Het handschrift van Nine is nu in orde. Ook Uyldert heeft een bundel klaar. Waar Versluys niet meer aannemelijk is en Brusse zich uitbreidt zou het naar mijn meening kunnen worden overwogen of de laatste als uitgever voor een heele groep geschikt zou zijn, beter dan dat ieder op eigen gelegenheid zijn heil zoekt. Hij zou dan moeten gepolst worden of er moest hem een wenk worden gegeven. Wat dunkt je ervan? In elk geval zou Nine kunnen voorgaan.Ga naar voetnoot482

Wilson, de engelsche arbeiders, Trotzky en de duitschers convergeeren langzaam naar hetzelfde middelpunt. Maar langzaam: de laatsten hebben bij iedere stap het gevaar van binnenlandsche moeilijkheden.

Je schreef van Domselaar. Meen je dat hij op den duur in aanmerking komt voor de Beweging?

Het ga je wel. Hartelijke groeten van huis tot huis.

Je

A.V.

 

Vriendelijk dank voor je aanbod om te logeeren. Pas maar op, want ik bewaar het voor later.

[pagina 191]
[p. 191]

Wil je voor mij een Ex. reserveeren van je Prometheus.Ga naar voetnoot483 Als ik het niet dadelijk kan betalen zal ik toch het geld in de loop van het jaar afdragen.-

voetnoot480
In de december-aflevering 1917 van Das literarische Echo had Julius Bab een kritiek gepubliceerd over Stefan Georges Der Krieg.
voetnoot481
Verwey vertaalde een aantal gedichten uit Charles Baudelaires Les fleurs du mal naar de uitgave van 1861.
voetnoot482
Op 25 januari 1918 vroeg Van Eyck aan uitgeverij W.L. en J. Brusse te Rotterdam of de firma het toneelspel Socialisten van Nine van der Schaaf wil uitgeven. Daarnaast informeerde hij bij Brusse of deze het werk van Albert Verwey in zijn fonds zou willen opnemen, omdat deze geen lust meer had in de samenwerking met Versluys. Brusse wees het verzoek op 30 januari 1918 af en benadrukte met in brief van 18 februari nog eens, dat hij geen schrijvers van andere uitgevers wil afpakken.
voetnoot483
Prometheus unbound. A lyrical drama in four acts van P.B. Shelley was de vijftiende publikatie van De Zilverdistel.

Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken

Over het gehele werk

titels

  • over Uren met Platoon

  • over De getooide doolhof

  • over Het ronde perk

  • over Uitzichten


auteurs

  • over Paul Cronheim

  • over J.C. Bloem

  • over Nine van der Schaaf

  • over [tijdschrift] Beweging, De

  • over P.C. Boutens

  • over Stefan George

  • over Geerten Gossaert

  • over Jan Greshoff

  • over Willem Kloos

  • over Aart van der Leeuw


landen

  • ItaliĆ«


Over dit hoofdstuk/artikel

datums

  • 17 januari 1918