Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
Al is de waarheid nog zo snel (1980)

Informatie terzijde

Titelpagina van Al is de waarheid nog zo snel
Afbeelding van Al is de waarheid nog zo snelToon afbeelding van titelpagina van Al is de waarheid nog zo snel

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (0.65 MB)

Scans (4.30 MB)

ebook (3.22 MB)

XML (0.10 MB)

tekstbestand






Genre

proza

Subgenre

verhalen


© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

Al is de waarheid nog zo snel

(1980)–Rudolf Geel–rechtenstatus Auteursrechtelijk beschermd

Vorige Volgende
[pagina 40]
[p. 40]

Zijn laatste oortje versnoepen

Soms zie je iemand kijken alsof hij zijn laatste oortje versnoept heeft. Zo iemand is er naar aan toe. Hij kijkt beteuterd of verlegen, alsof hij zich helemaal geen raad meer weet.

Een ‘oort’ (met een t of met een d) is een zeer oud geldstuk, ter waarde van een kwart stuiver of twee duiten.

Het boek Spreekwoorden en zegswijzen van De Cock, uit 1908, meldt: ‘De prijs van zekere waren - vooral van boter en eiers - wordt door ons volk nog gemeenlijk in stuivers en oordjes opgegeven. Bijvoorbeeld voor boter veertien min een oordje of vijftien en een oordje’.

Voor één oortje was er dus bar weinig te krijgen en als je je laatste oortje versnoept had, was het hongerlijden geblazen. Het ‘oortje’ komt in veel spreekwoorden voor. Zo zegt men in Vlaanderen ‘een oortje in tweeën bijten’, als men spreekt over zuinige, gierige mensen. Een variant daarvan: de Nederlanders zouden het koperdraad hebben uitgevonden door met z'n tweeën aan een cent te trekken.

Als van een man gezegd wordt: ‘Hij ligt voor een oortje thuis,’ hetgeen letterlijk betekent: ‘hij betaalt maar een oortje kostgeld,’ dan heeft hij niet veel bij zijn vrouw in te brengen. Zij verdraagt hem wel, maar verder moet hij zijn mond houden.

Van iemand die een betrouwbaar gezicht heeft, kan men zeggen: ‘Men zou hem zijn laatste oortje te bewaren geven.’

De Cock, in het hierboven genoemde Spreekwoorden en zegswijzen, noemt nog een heleboel oude uitdrukkingen met ‘oordje’.

Onder andere: ‘Een oordje gespaard is een oordje gewonnen.’

En: ‘'t Is bij hem: 'n woordje om 'n oordje’ (als iemand weinig spraakzaam is).

‘Op een oordje dood blijven’ (gierig, vrekkig zijn).

‘Woorden zijn geen oorden’ (praatjes vullen geen gaatjes).

[pagina 41]
[p. 41]

‘Altijd een oordje in de schaal te leggen hebben’ (altijd iets te beknibbelen vinden).

En ten slotte: ‘Die weet van oordjes’ (die zit goed in zijn geld). Je moet heel wat oortjes hebben om er warmpjes bij te zitten.

Ik denk tegenwoordig wel een geldberg zo groot als die van Dagobert Duck, de oom van Donald, de rijkste man van de wereld. Althans van de stripwereld.


Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken