Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
Reintje de Vos (1872)

Informatie terzijde

Titelpagina van Reintje de Vos
Afbeelding van Reintje de VosToon afbeelding van titelpagina van Reintje de Vos

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (0.90 MB)

XML (0.02 MB)

tekstbestand






Genre

proza
jeugdliteratuur

Subgenre

plaatwerk / prentenboek
vertaling: Brits-Engels / Nederlands


© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

Reintje de Vos

(1872)–Reinoudina de Goeje–rechtenstatus Auteursrechtvrij

Vorige Volgende

De vos voor den koning. III.

Ofschoon Reinaarts hart wel een beetje angstig klopte, naderde hij toch moedig den troon en boog zich diep ter aarde.

‘Ik hoor, Sire, dat men mij beschuldigt,’ sprak hij.

‘En met alle recht,’ merkte dadelijk Koning Nobel aan. ‘Zie dien armen Bruin, dien ongelukkigen Hinze,’ en de Koning wees op zijn beide gezanten. Reinaart zeide dat hij wel medelijden met hen had, maar betuigde dat hij het geheel niet kon helpen, dat zij zoo dom waren geweest zich te laten vangen. Hij bepleitte zijn zaak met zooveel beleid, dat iedereen begon te gelooven dat hij onschuldig was aan de ongelukken van Hinze en Bruin.

Maar al die andere zonden!

‘Ik heb zwaar gezondigd,’ sprak Reinaart deemoedig, toen de Koning hem al de misdaden had opgenoemd, waarvan men hem beschuldigde, ‘en ik verdien straf,’ liet hij er op volgen.

De Koning veroordeelde hem om opgehangen te worden en beval, dat men de straf dadelijk moest voltrekken. De scherprechter maakte alles in gereedheid en kort daarna voelde Reinaart het touw rondom zijn nek.

‘Hoe zal ik dezen dans ontspringen?’ dacht hij en verzon plotseling

[pagina *3-*4]
[p. *3-*4]


illustratie

[pagina 4]
[p. 4]

een uitvlucht. Hij wenkte, de beul hield op en hij vroeg verlof om voor den Koning nog eenige zonden op te biechten, die hij vroeger had begaan. Dit verzoek werd toegestaan en nu vertelde Reinaart wel hoeveel kwaad hij gedaan had, doch maakte tevens - als was het toevallig - gedurig melding van een schat, die ergens in het bosch verborgen lag.

‘Dat geld,’ zeide hij, ‘werd bijeen gebracht voor een aanslag op uwer Majesteit's leven, maar ik heb dien boozen toeleg nog tijdig verijdeld en weet waar die schat in den grond verstopt werd.’

De Koning scheen er niet veel van te gelooven. ‘Lampe, de haas, kan getuigen of ik geen waarheid spreek,’ voegde Reinaart er bij en de arme vreesachtige haas, die plotseling te voorschijn geroepen werd om te getuigen, kuikte toestemmend, toen Reinaart hem vroeg of hij dat plekje bij de fontein in het bosch niet kende.

Nu begon Nobel te gelooven dat die schat er wel kon zijn en met meerdere belangstelling vroeg hij naar de juiste plek.

‘Als uwe Majesteit Lampe en Bellijn wil zenden om den schat te halen, zal ik hun den weg wijzen,’ bood Reinaart aan, en waarlijk: in plaats van opgehangen te worden, verliet Reinaart het hof, belast met het bevel des Konings om den schat te halen.

Het geheele hof deed hem een eind weegs uitgeleide, terwijl hij voortstapte tusschen Bellijn den ram en Lampe de haas.


Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken