Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
Stukken maken (1984)

Informatie terzijde

Titelpagina van Stukken maken
Afbeelding van Stukken makenToon afbeelding van titelpagina van Stukken maken

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (0.66 MB)

Scans (6.55 MB)

ebook (2.93 MB)

XML (0.22 MB)

tekstbestand






Genre

non-fictie

Subgenre

column(s) / cursiefjes


© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

Stukken maken

(1984)–Leo Herberghs–rechtenstatus Auteursrechtelijk beschermd

Vorige Volgende
[pagina 26]
[p. 26]

‘Landschap met drie hutten’

Het pad bestaat niet meer, de boom is omgehakt, de armelijke huizen zijn nergens meer te vinden. Je zou er zelfs in je slaap niet meer kunnen belanden. Voor eeuwig weggezonken in het verleden, deze stille plek aan de rand van de wereld. Zoals de mensen die er gewoond hebben, de wandelaars die er gewandeld hebben. Verdwenen in het stof, achterovergevallen in de leegte. In geen ogen spiegelen zich meer deze boom, dit zandige pad, deze hutten. En was er geen Rembrandt geweest die zich over deze plek heengebogen had, er zou nooit sprake geweest zijn van dit ‘Landschap met drie hutten’. Rembrandt heeft het stof van dit pad voor onze ogen doen trillen zodat we na eeuwen nog een waas voor onze ogen krijgen.

Hij heeft het zand van deze landweg verzichtbaard zodat we er met trage voeten overheen lopen. Hij heeft de hutten met zijn aandacht overtogen zodat we de adem horen van de mensen die er wonen.

Er is leven in deze ets. We horen geluiden, we zien de lucht. Achter de hutten moeten runderen grazen. De vogels moeten rond het huis vliegen. De geheimste aandoeningen van het licht komen bloot. We kijken naar een openbaring van landschap. Er waait ons een tederheid tegemoet die vol menselijke warmte is. Wanneer zijn we verdreven uit deze vrede. Hoe is alles anders geworden!

Rust! Dromeloze stilte! Verkozen onschuld! Raadselachtige aandoeningen! De ziel had toen nog een verblijf. Sindsdien dwaalt ze verdwaasd rond en vindt geen huis. Ze dwaalt rond boven snelwegen, tussen huizenblokken, rond fabrieksschoorstenen, ze keert en wendt haar steven, maar nergens is er iemand die haar ontvangt. Zijn de oorden van de wereld leeg geworden en koud als de noordenwind?

[pagina 27]
[p. 27]

Heeft er ooit wel een wereld van zulk een intimiteit en van zulk een vredige overgave aan de meest intieme dromen bestaan? Maakte Rembrandt zijn ets om, net als de kijkers, te ontkomen aan een zielloze mechanistische wereld waar de engel met zijn vleugel niet meer overheen wiekte? Is deze uitbeelding van een landschap met drie hutten louter een zielstoestand? Heeft Rembrandt zijn eigen innerlijk in beeld gebracht? Onze ogen tasten de ets af, verslaafd aan deze gaafheid, dit nog niet ontspoorde stukje wereld, en we kunnen ons er slechts los van maken met een zucht die verdwijnt in de ijlte van deze zondeloze hemel.


Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken