Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
Stukken maken (1984)

Informatie terzijde

Titelpagina van Stukken maken
Afbeelding van Stukken makenToon afbeelding van titelpagina van Stukken maken

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (0.66 MB)

Scans (6.55 MB)

ebook (2.93 MB)

XML (0.22 MB)

tekstbestand






Genre

non-fictie

Subgenre

column(s) / cursiefjes


© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

Stukken maken

(1984)–Leo Herberghs–rechtenstatus Auteursrechtelijk beschermd

Vorige Volgende
[pagina 88]
[p. 88]

Bericht uit de samenleving

Het is nu al zover dat kalveren leegstaande stallen kraken. Nog onlangs werd een luxueuze stal in de Maasbroekse weilanden door enkele kalveren in beslag genomen. De stal stond overigens al enkele maanden leeg.

Omdat de eigenaar ervan - een forse stier - zijn stal eindelijk wel eens te gelde wilde maken en verkopen aan de runderkampioen van het zuivere Hollandse ras, kon hij het niet hebben dat er duitenloze kalveren inzaten. Hij stapte naar de wijze rechter Os en kreeg gedaan dat ze eruit moesten.

De Mobiele Stieren Eenheid verscheen vervolgens in het weiland en joeg de kalveren eruit. Het werd een dramatische middag. Wel honderden koeien waren aan komen lopen om maar niets van het schouwspel te hoeven missen.

Het hoogste orgaan, het Stamboek-Consortium, is tegen het kraken van stallen door kalveren. De ene stier is tegen kalveren in het algemeen, de andere stier vindt dat er recht moet geschieden, een derde stier vindt dat de rijkste en machtigste stieren ook het meeste recht op bescherming hebben. Er zijn koeien (de moeders van ettelijke kalveren) die zo hun bedenkingen hebben ten aanzien van deze uitspraken van het Stamboek-Consortium. Zij vinden dat er te weinig voor kalveren gedaan wordt. Er worden bijvoorbeeld veel te weinig stallen voor hen gebouwd. Bovendien vinden ze dat iedereen recht heeft op 'n stal maar dat anderen erop uit zijn zo veel mogelijk dure en kostbare schuren te bouwen (vanwege de winst), terwijl er toch ook nog zoiets bestaat als koeien-gerechtigheid.

Maar de kalveren laten zich niet uit het veld slaan. Nu eens kraken ze een stal in het Noorderbroek, dan in de Zuiderbeemden. Maar telkens als de eigenaar van de stal zijn bezit opeist, bijvoorbeeld om dit te verbouwen tot een schuur

[pagina 89]
[p. 89]

voor rijke runderen, en hij daarbij steun krijgt van de rechter, laten de kalveren zich, als de Mobiele Stieren Eenheid verschijnt, uit de stal wegslepen. Wat moeten de kalveren daarna doen? Ze moeten 's nachts maar in het gras slapen of doelloos door de velden dwalen!

Intussen klagen veel stieren over het gedrag van de kalveren. ‘Ze eten alleen maar, maar melk leveren? Ho maar!’ En wie geen melk geeft, die zal ook niet wonen!


Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken