Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
Briefwisseling. Deel 5: 1649-1663 (1916)

Informatie terzijde

Titelpagina van Briefwisseling. Deel 5: 1649-1663
Afbeelding van Briefwisseling. Deel 5: 1649-1663Toon afbeelding van titelpagina van Briefwisseling. Deel 5: 1649-1663

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (4.23 MB)

XML (2.18 MB)

tekstbestand






Editeur

J.A. Worp



Genre

non-fictie

Subgenre

non-fictie/brieven


© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

Briefwisseling. Deel 5: 1649-1663

(1916)–Constantijn Huygens–rechtenstatus Auteursrecht onbekend

Vorige Volgende

5244. A. van der CapellenGa naar voetnoot6). (H.A.)

Naedat ick ende andre mijne goede vrunden van langer handt getracht hebben te bearbeyden eene goede resolutie ten besten van t huys van Oragnen, ende met d' aenkomste van den heer van Opdam ende andre Hollantsche gedeputeerde die sake wat swaerder is gevallen, meest door particuliere informatien, dat den dienst van een capiteijn generael niet is nootsakelick, met andre redenen, rakende de persoonen, die daertoe souden mogen worden geemployeert, waervan de conditie ende oogenmerck u Ed. niet onbekent kunnen syn, soo hebben wy eyntelick de sake soo veer gebrocht, dat by het quartier van Zutphen op heden resolutie is genomen om vast te stellen, datter een capiteijn generael sal worden aengesteltGa naar voetnoot7), ende een instructie daertoe geformeert worden, daerop die van het quartier van Veluwen syn gevolcht, alles met intentie om den titul ende qualiteyt als capiteijn generael te defereeren aen den Heere Prince van Oragnen, ende gedurende desselfs minderjaerigheijt tot den actueelen dienst als lieutenant te gebruken een heer van aensien. In het quartier van Nimmegen ontdeckt sich goede inclinatie by die van de ridderschap ende worden onder de leden devooren gedaen, om hierover eene goede provintiale resolutie te doen nemen ende by andre provintien door gelycke

[pagina 154]
[p. 154]

devooren de sake, is 't mogelick, te brengen tot eenparicheijtGa naar voetnoot1). Hiervan hebbe ick u Ed. advis willen geven, ten eynde deselve daervan kennisse mochte geven aen haere Hoocheden, Mevrouwen de Princessen Royale ende Douariere, met versekeringe, dat ick ende mijne vrunden niet en sullen naerlaten tot bevorderinghe van dit goede werck alle mogelicke goede officien by te brengen, alsoo wy oordeelen, dat den dienst van ons algemeene vaderlant daeraen hoochlick is gelegen. (Sept. 1652Ga naar voetnoot2).

voetnoot6)
Zie III, blz. 105.
voetnoot7)
In sommige provincies was in dezen tijd eene beweging gaande, om den jongen Prins tot kapitein-generaal aan te stellen en dit ambt gedurende zijne minderjarigheid door een ander te laten waarnemen. In Zeeland werd daartoe graaf Willem Frederik voorgesteld.
voetnoot1)
Zij is niet tot stand gekomen door de tegenwerking van het kwartier van Nijmegen, gesteund door eene bezending uit de Staten van Holland, waartoe o.a. van Wassenaer-Obdam behoorde.
voetnoot2)
De brief heeft plaats, datum, noch jaartal, maar Huygens teekende er op aan: R. 22 Sept. 1652. 10a vespert.

Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken

Over het gehele werk

auteurs

  • over AndrĂ© Rivet

  • over Willem Boreel

  • over Nehemia Vegelin van Claerbergen

  • over Marcus Zuerius van Boxhorn

  • over Jacob Westerbaen

  • over Andreas Colvius

  • over Henrick Bruno

  • over Christiaan Huygens

  • over Dirck Graswinckel

  • over Isaac Gruterus

  • over Jacob van der Burgh


Over dit hoofdstuk/artikel

auteurs

  • over Alexander van der Capellen


datums

  • september 1652