Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
Werken 1965-2000 (2001)

Informatie terzijde

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (1.24 MB)

XML (0.50 MB)

tekstbestand






Genre

proza

Subgenre

verzameld werk


© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

Werken 1965-2000

(2001)–George Kool–rechtenstatus Auteursrechtelijk beschermd

Vorige Volgende
[pagina 81]
[p. 81]

24

En vandaag is Vanlaar opnieuw bij me gekomen. Maar eerst was er de rat.

Vanmiddag heeft er in de keuken iets zeer uitzonderlijks plaatsgevonden. Als ik het niet zelf had meegemaakt zou ik het niet geloofd hebben. Om mij het schrijven te vergemakkelijken noem ik mijn verslag: DE GESCHIEDENIS VAN DE RAT.

Vanmiddag kort na de lunch begon er in de keuken iemand plotseling te schreeuwen. Het was een van de oudere koks, de man was totaal overstuur, hij stond wild met zijn armen te zwaaien. Een paar andere koks snelden op hem toe om te vragen wat er aan de hand was. Maar de oude man weigerde ieder commentaar. Pas toen de chef-kok zich ermee bemoeide en hem met een reprimande dreigde stamelde hij: ‘Een rat. Een rat.’

Daarop barstte er in de keuken een hilarisch gelach los. Niemand nam de kok serieus. Van de weeromstuit begon de oude man nu zelf vrolijk te grinniken.

Het incident was al gauw weer vergeten. Maar toen zetten twee andere, veel jongere koks het op een schreeuwen. Deze koks wachtten de toestemming van de chef-kok niet af en begonnen, gewapend met een paar steelpannen, door de keuken te rennen. Ook zij werden niet serieus genomen. Iedereen dacht dat ze hun oudere collega nog even voor schut wilden zetten. Tot ze plotseling in een hoek naar onderen doken. Er volgde een wild geklop en even later hielden de koks een rat bij de staart omhoog.

Er brak grote consternatie uit in de keuken. De chef-kok rende naar de lift om de hofmeester te waarschuwen. Overal werd gescholden. Er werd al druk gespeculeerd over wie de schuld van de gebleken sanitaire misstand zou moeten krijgen.

Maar de twee jonge koks lieten zich daar allemaal niet door van de wijs brengen. Ze liepen met triomfantelijke gezichten naar het grote keukenbuffet en legden de rat op een bord. Ze begonnen aan iedereen die het maar horen wilde te vertellen hoe ze de rat gevangen hadden. Er kwamen steeds andere nieuwsgierigen naar hen luisteren.

Gaandeweg begon hun verhaal het karakter van een jachtavontuur aan te nemen. De koks vertelden hoe de rat na zijn ontdekking niet naar een nieuwe schuilplaats had gezocht maar als een gek heen en weer was gaan rennen. Daardoor had hij zich telkens opnieuw verraden. Op zeker ogenblik was hij uitgeput in een hoek gaan zitten. En daar had hij zich willig laten doodmeppen. Pas op het allerlaatst was de rat met zijn voorpoten gaan spartelen. ‘Te laat! Veel te laat!’ riepen de koks.

Ik ben ook zelf even naar het kadaver gaan kijken. Ik heb de rat op het bord zien liggen. Terwijl ik ernaar keek bekroop me hetzelfde ongemakkelijke gevoel van welbehagen dat omstanders van verkeersongelukken wel hebben.

Vanmiddag nog is de keuken aan een grondige inspectie onderworpen. Toen de hofmeester de rat op het bord zag liggen werd hij heel kwaad. Naar verluid zullen de twee jonge koks aan het eind van de reis wegens wangedrag ontslagen worden.

[pagina 82]
[p. 82]

En Vanlaar is me dus weer komen opzoeken. Ik had vanavond na al die opwinding over de rat geen trek in eten. Ik ging naar mijn hut. Andrés lag in zijn kooi. Hij zei dat hij onwel geworden was. Ik lag zelf al in mijn kooi toen Vanlaar kwam binnenstormen. Net als de vorige keer schoof hij alle kooigordijnen open en toen hij Andrés zag stapte hij op diens kooi af en sommeerde hem om uit de hut weg te gaan. Andrés gaf daar geen gehoor aan en vervolgens probeerde Vanlaar hem zijn kooi uit te sleuren. Er ontstond een vechtpartij.

‘Kom mee, Lazonder!’ zei Vanlaar toen het hem niet lukte om Andrés uit zijn kooi te krijgen. ‘Ik moet je spreken. Je weet niet alles, jongen. Ik wil je wat meer over die Molukker vertellen. En over mijzelf. Over vroeger. Ik wil dat je begrijpt wat er gebeurd is!’

Vanlaar kon mij in aanwezigheid van Andrés niet openlijk vijandig bejegenen. Ik bleef in mijn kooi liggen. Nadat hij Andrés nog een klap verkocht had vertrok Vanlaar weer uit de hut.


Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken