Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
Mijn leven (1877)

Informatie terzijde

Titelpagina van Mijn leven
Afbeelding van Mijn levenToon afbeelding van titelpagina van Mijn leven

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (4.91 MB)

ebook (4.25 MB)

XML (2.48 MB)

tekstbestand






Genre

non-fictie

Subgenre

non-fictie/autobiografie-memoires
non-fictie/muziek-ballet-toneel-film-tv


© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

Mijn leven

(1877)–Mina Kruseman–rechtenstatus Auteursrechtvrij

Vorige Volgende

Aan den Heer en Mevr. van Deventer.
Brussel, 10 September 75.

.........................

Papa droomt dag en nacht over uwe tehuiskomst en roept elk oogenblik: ‘dit of dat zullen we doen, als de kinderen hier zijn’. En dan gaat hij huizen zien, nieuwe, prachtig gedécoreerde huizen, met alle mogelijke gemakken voor de kinderen. 't Is altijd over jullie, dat hij 't tegenwoordig heeft en hij rekent den dag

[pagina 86]
[p. 86]

en 't uur haast uit, waarop gij hier moet wezen! Dat oponthoud in Italië wou hij er ook wel aan geven, om u nog wat vroeger hier te hebben. Maar ga Italië toch niet voorbij; al zult gij die armoedige natuur ook leelijk vinden, die oude steenen zijn toch zoo intéressant en er zijn zoo veel curieuse dingen in dat verwaarloosde land, die men nergens anders weervindt. Ik heb met zoo veel genoegen in mijn eentje dáár rondgesnuffeld en dat goede, eenvoudige volk is overal zoo lief voor mij geweest, dat ik toch een groote voorliefde voor Italië heb, al vind ik 't ook vervallen, smeerig en leelijk. Zelfs Florence, ‘de tuin van Italie’, is onvruchtbaar; wèl vindt men in de stad eenige goedonderhouden, aangelegde tuinen, maar buiten de poorten is alles dor en schraal. Zelfs Napels is slechts schoon door de poëtische ligging en den grooten steenenrijkdom, waarvan de lava wel 't hoofdbestanddeel uitmaakt. Als gij te Napels mooi logeeren wilt, gaat dan naar het Hôtel Anglo-Américain op de Chiaja en vraag daar ‘pension’ dáár ben ik ook geweest à fr. 7 per dag, heel goed; vlak aan de golf, de wandeling met de muziektent, en 't Panorama van Pompeï, en 't aquarium met zeemonstertjes, alles tegenover 't hôtel, beelderig! en vlak bij de winkelstraten. Laat u niet overhalen om den Vesuvius te beklimmen, hooger dan de platte forme, als gij dáár zijt hebt gij alles gezien, nog hooger vindt gij slechts vermoeidheid, rook, damp, wind, kou en stiklucht. En gaat vooral naar Herculanum en Pompeï, kinderstadjes, met poppenhuisjes en reuzenlegendes, heel, heel, heel curieux! Rome zal u, op 't eerste gezicht, misschien nog minder bevallen dan Napels, omdat die priesterstad met haar nauwe, donkere straten en gesoigneerde bouwvallen, zóó somber is, dat zelfs de bewoners, door onophoudelijke herinnering aan verloren grootheid, een tik van zwaarmoedigheid schijnen meegekregen te hebben van hun omgeving; maar Rome moet men leeren kennen, dan begint men er langzamerhand 't mooie van te begrijpen en, als 't lang duurt, raakt men eindelijk zoo gewoon aan dat ingespannen kijken, en zoeken naar oorzaak en afkomst, dat men al wat modern is vervelend vindt en iets nieuws beschouwt als iets leegs, dat aantrekt voor een oogenblik, maar niet kan blijven boeien. Ik weet natuurlijk niet hoe jullie plan hebt verder de reis te nemen, over Frankrijk terug of over Duitschland. Is 't over Frankrijk, vergeet dan niet den Mont Cénis bij dag door te gaan; de geheele weg van Turin naar Culoz is prachtig, in een ander genre even mooi als die van Napels naar Rome. Mocht gij over Duitschland komen, blijft dan zoo mogelijk eenige dagen te Venetie en te München, en neem weer de reis van Venetie tot München, niet bij nacht, maar bij dag, want dan spoort men berg-op door rotskloven, dat 't is als of de locomotief zich verbrijzelen gaat tegen de steenklompen, die hier en daar over elkaar heenschuiven en zich over den weg sluiten als een dak. - Te Napels kunt

[pagina 87]
[p. 87]

gij aan 't spoorstation doorloopende reisboekjes krijgen, bijv. van Napels over Rome, Florence, Venetie, München en den Rijn af tot Keulen, gangbaar voor een maand of langer, en tegen verminderde prijzen met 25 kilos bagage vrij per persoon.

.........................

Zie zoo, nu heb ik u genoeg van Italië verteld, nu weer eens naar dat kille, vochtige Nederland terug. Zoo als gij weet, heb ik verleden jaar mijn intrede in mijn vaderlandje gedaan met een oorlogsverklaring aan geheel 't omgekochte journalisme ‘de pers’ zoo als 't zich noemt, den mond open voor een hap en de hand voor een aalmoes, of erger nog! - De heeren van de club (altijd dezelfde personen, bekend onder verschillende letters van 't a.b.c.) waren, na al wat zij gedurende mijn afwezigheid tegen mij geïntrigeerd hadden, op zoo'n openlijke oorlogsverklaring niet voorbereid geweest, en hebben zich dan ook zóó gauche verdedigd, dat ik mijn vriend Publiek behouden heb, tot 't laatst toe, niettegenstaande al de leelijke en hatelijke artikelen die mijn naamlooze vijandjes in alle dagbladen deden plaatsen. En nu zijn ze bezig Betsy Perk uit le néant te voorschijn te halen, en, met behulp van kerk en pers op een piédestal te plaatsen om mij te écraseeren! Arme stumperts, konden zij hun eischen nòg lager stellen? - Maar 't is waar, dan zouden zij hun eigen sujet weer vreezen, 't is dus heel goed zóó! Vivent les gens d'esprit! ‘Zij geven hier weer een schitterend bewijs van zelfkennis’ (zou Multatuli zeggen.)

Toen ik in 't voorjaar Nederland verliet om naar Parijs te gaan, heb ik eerst overal verteld dat ik van plan was 't volgende jaar naar Indië te gaan. Daaruit hebben de vijanden opgemaakt dat ik niet meer in Nederland terug zou komen, en zijn ze dapper aan 't werk gegaan om mij, door al wat ze maar vinden konden, te doen vergeten door 't Publiek. Natuurlijk heb ik ze stil laten begaan, en houd ik me koest tot November; maar zij zijn nog niet verlost van den booze! In November kom ik voor 't laatst terug, met een boekje, en een stukje en een tweede élève, naar ik hoop. Dàt zal weer wat geven, denk ik! Die, als uit den grond opkomende, élèves, welke zoo stilletjes gevormd worden, dat niemand er iets van merkt, terwijl tooneelverbond, tooneelschool en heeren afgedankte dominés (courantiers) schreeuwen, en schrijven, en geld inzamelen, en talenten en geniën beloven, zonder iets te leveren! - Mijn laatste oorlog zal wel de kwaadaardigste van allen wezen! tant mieux, dan blijft de klimax! Den volgenden zomer, tegen Juli of Augustus, dus als gij hier goed en wel gevestigd zijt, ga ik naar Indië met Jufvrouw Gerritsen, een hollandsche dame, met wie ik kennis maakte aan boord van de stoomboot, uit Amerika komende, en die zich met mij te Batavia wil vestigen. Komt gij dus later dan Augustus hier, dan riskeeren wij nog elkander mis te loopen,

[pagina 88]
[p. 88]

of hier of daar op neutraal grondgebied te ontmoeten. Papa wacht met alles tot uwe komst, en wil van verwen noch behangen weten, omdat hij 't de moeite niet meer waard vindt voor één winter. Mijn halve uitzet is reeds klaar, en Hélène Gerritsen is aan 't hare ook druk bezig. Later kom ik u raad vragen voor mijn huishoudelijke inrichting en de beste manier van wonen te Batavia, maar dat heeft nog tijd en dat zult gij mij hier wel kunnen vertellen.

.........................

 

Mina.


Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken

Over het gehele werk

auteurs

  • over B.P. Korteweg

  • over D.A. Thieme

  • over Jacob Haspels

  • over P. Haverkorn van Rijsewijk

  • over August Josef Cosijn

  • over Jan Versluys

  • over Jan ten Brink

  • over W.J.A. de Witt Huberts

  • over J.N. van Hall

  • over Catharine F. van Rees

  • over Julius Vuylsteke

  • over J.M.E. Dercksen

  • over Willem Doorenbos

  • over Gualtherus Kolff

  • over Jérome Alexandre Sillem

  • over J. P. Revers

  • over Martinus Nijhoff

  • over Carel Vosmaer

  • over W.I.C. Rammelman Elsevier, jonkheer

  • over Multatuli

  • over Mimi Douwes Dekker

  • over Betsy Perk

  • over Lucie Baart

  • over Elize Baart

  • over Antoine le Gras


Over dit hoofdstuk/artikel

datums

  • 10 september 1875