Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
Verzameld werk. Deel 5 (1977)

Informatie terzijde

Titelpagina van Verzameld werk. Deel 5
Afbeelding van Verzameld werk. Deel 5Toon afbeelding van titelpagina van Verzameld werk. Deel 5

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (3.78 MB)

Scans (35.81 MB)

ebook (3.51 MB)

XML (1.66 MB)

tekstbestand






Genre

proza

Subgenre

verzameld werk


© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

Verzameld werk. Deel 5

(1977)–Arthur van Schendel–rechtenstatus Auteursrechtelijk beschermd

Vorige
[pagina 783]
[p. 783]

Verantwoording

[pagina 785]
[p. 785]

Drukgeschiedenis en bijzonderheden van de afzonderlijke werken

Avonturiers

Geschreven in 1932-1935

Manuscript: verloren gegaan.

Drukgeschiedenis:

Tijdschriftpublikatie in De Indische Verlofganger, 1932-1933, jg. 10, als volgt: 15 april: ‘Het boek der wonderen’; 6 mei: ‘De duistere oceaan’; 13 mei: ‘Hendrik de zeevaarder’; 3 juni: ‘Vasco da Gama’; 10 juni: ‘Portugaalsch Indië’; 1 juli: ‘Columbus’. In De Indische Verlofganger, 1932-1933, jg. 11, als volgt: 2 september: ‘Drake’; 30 september: ‘El Dorado’; 21 oktober: ‘Nieuw-Holland’; 11 november: ‘Magellaan’; 16 december: ‘Castiliaansch Indië’; 6 januari: ‘De Generale Compagnie’; 10 februari: ‘De Fransche Compagnieën’; 3 maart: ‘De keizer van Madagascar’; 7 april: ‘Een koning van IJsland’; 19 mei: ‘Een strafkolonie’; 2 juni: ‘Condottieri in Indië’. In De Indische Verlofganger, 1933-1934, jg. 12, als volgt: 4 augustus: ‘De boekaniers’; 15 september: ‘De Zouteilanden’; 27 oktober: ‘De tocht naar de Amazone’; 5 januari: ‘Venetië en het Oosten’; 10 augustus: ‘De Engelschen in Soeratte’. ‘Vaudou verlossing’ verscheen in het dagblad Het Vaderland, 17 maart 1935; ‘Folklore van de zee’ verscheen in Het Vaderland, 21 juli 1935. De inleiding ‘Avonturiers’ en het verhaal ‘Het Zuidland’ verschenen voor het eerst in de bundel.

Eerste druk, waarvan 25 exx. op Pannekoek Renaissancepapier met een bibliografie van AvS door G.H. 's-Gravesande (achterin) en een titelhoutsnede door J. Buckland Wright, typografie van H. Friedlaender, als zevende deel van de serie ‘Folemprise’, bij L.J.C. Boucher te 's-Gravenhage, 1936. Tweede druk, in twee delen: onder de titel Avonturiers verschenen 14 van de 26 verhalen in de ‘Zwaluw Editie’ nr 2, bij N.V. Uitgeverij De Keizerskroon te Amsterdam, 1947; onder de titel Avonturiers ter zee verschenen de resterende 12 verhalen in de

[pagina 786]
[p. 786]

‘Zwaluw Editie’ nr 9, bij N.V. Uitgeverij De Keizerskroon te Amsterdam, 1948.

De tekst is afgedrukt naar de eerste druk.

De rijke man

Geschreven omstreeks 1935

Manuscript: in het bezit van de familie vS.

Drukgeschiedenis:

Eerste druk, waarvan 25 exx. op Hollands papier, met een stofomslagontwerp van R.W. Snapper, bij J.M. Meulenhoff te Amsterdam, 1936. Tweede druk, idem (van deze druk zijn in afwijking van de vermelding in het boek geen luxe-exemplaren verschenen), 1936. Derde druk, idem (ook van deze druk zijn in afwijking van de vermelding in het boek geen luxe-exemplaren verschenen), 1937. Vierde druk, met een omslagontwerp van Mart Kempers, in de ‘Salamanderreeks’ nr 412, bij Em. Querido's Uitgeverij B.V. te Amsterdam, 1976.

De tekst is afgedrukt naar de tweede druk.

De grauwe vogels

Geschreven omstreeks 1936-1937

Manuscript: in het bezit van de familie vS.

Drukgeschiedenis:

Eerste druk, waarvan 25 exx. op Hollands papier, met een stofomslagontwerp van R.W. Snapper, bij J.M. Meulenhoff te Amsterdam, 1937. Tweede druk, idem (van deze druk zijn in afwijking van de opgave in het boek geen luxe-exemplaren verschenen), 1937. Derde druk, in ‘De Nieuwe Meulenhoff Editie’ nr 17, bij J.M. Meulenhoff te Amsterdam, z.j. (1942). Vierde druk, met een stofomslagontwerp door Henk Krijger, in de ‘Romulus-editie’, bij J.M. Meulenhoff en de Wereldbibliotheek te Amsterdam en Antwerpen, 1957. Vijfde druk (in het boek staat geen druk vermeld), met een stofomslagontwerp van Nico Wijnberg en met een facsimile van een handschrift van E. Breton de Nijs op de voorzijde van het stofomslag, in de serie ‘De Witte Olifant’, bij G.A. van Oorschot te Amsterdam, 1966. Zesde druk (in het boek staat ook geen druk vermeld),

[pagina 787]
[p. 787]

met een foto van de schrijver op de voorzijde van het omslag, bij G.A. van Oorschot te Amsterdam, 1976.

De tekst is afgedrukt naar de eerste druk.

De zomerreis

Geschreven in 1930-1937

Manuscript: verloren gegaan.

Drukgeschiedenis:

Tijdschriftpublikaties: ‘De dans van Binche’ in De Gids, 1931, jg. 95, dl. IV, blz. 186. Bovendien werd dit verhaal afzonderlijk uitgegeven ter gelegenheid van de zeventigste verjaardag van de schrijver, in 30 exx. die niet in de handel kwamen, door de Nationale Hoogere School voor Sierkunst te Brussel, 1944. In De Indische Verlofganger, 1932-1933, jg. 10, als volgt: 17 juni: ‘Het woud van Hertelede’; 22 juli: ‘De zomerreis’ (eerste gedeelte); 29 juli: ‘De zomerreis’ (tweede gedeelte). In De Indische Verlofganger, 1932-1933, jg. 11, als volgt: 5 augustus: ‘De zomerreis’ (derde en laatste gedeelte); 23 december: ‘Kerstmis op Marie-Galante’. In het dagblad Het Vaderland als volgt: 16 september 1934: ‘September aan de Italiaansche Zee’; 14 oktober 1934: ‘Een bezoek aan Lucca’ (in het boek verscheen dit verhaal onder de titel ‘Het stadje Lucca’); 11 november 1934: ‘Merkwaardige boeken’ (in het boek verscheen dit verhaal onder de titel ‘Agatopisto, over den zelfmoord’); 9 december 1934: ‘Signor Oufle en zijn inbeeldingen’ (in het boek verscheen dit verhaal onder de titel ‘Signor Oufle, over het bijgeloof’); 6 januari 1935: ‘Het bed van den graalkoning’; 3 februari 1935: ‘De reis’; 3 maart 1935: ‘De volmaakte hengelaar’; 14 april 1935: ‘De aanleg van den tuin’; 28 april 1935: ‘Bloemen tot sieraad en hulde’; 12 mei 1935: ‘Spookhuizen’; 15 september 1935: ‘De boomen’; 10 november 1935: ‘De aartsvader van Samoa’; 16 augustus 1936: ‘De zeeroovers’; 13 september 1936: ‘Shakespeare's kruidentuin’; 25 oktober 1936: ‘Het geslacht Oberon’. De inleiding en ‘Midsummernight's dream’ verschenen voor het eerst in de bundel.

Eerste en tot nu toe enige druk, waarvan 10 exx. op Pannekoek Renaissance-papier, met een bibliografie van AvS door G.H. 's-Gravesande (achterin), en een vignet op de titelpagina en het

[pagina 788]
[p. 788]

stofomslag naar een houtsnede uit de ‘Settanta Novelle’ door Sabadino degli Arienti, Venetië, 1510, in de serie ‘Folemprise’, bij L.J.C. Boucher te 's-Gravenhage, 1938.

De tekst is afgedrukt naar deze druk.

Nachtgedaanten

Geschreven in 1930-1937

Manuscript: in het bezit van de familie vS bevinden zich slechts delen van het manuscript, namelijk de verhalen ‘Menuet’, ‘Nachtmuziek’, ‘Wachterlied’ en ‘De nachtuil’. Bij het Nederlands Letterkundig Museum te Den Haag berusten de manuscripten van de verhalen ‘De grijze wilg’ en ‘De rode vrouw’. De overige manuscripten zijn verloren gegaan.

Drukgeschiedenis:

Tijdschriftpublikaties: ‘Menuet’ in De Gids, 1931, jg. 95, dl. III, blz. 179; ‘Nachtmuziek’ in De Gids, 1931, jg. 95, dl. III, blz. 326; ‘Wachterlied’ in De Gids, 1931, jg. 95, dl. IV, blz. 186; ‘De witte vrouw’ in Groot Nederland, 1936, jg. 34, dl. I, blz. 1; ‘De liedjesman’ in Groot Nederland, 1937, jg. 35, dl. I, blz. 2; ‘De grijze wilg’ in Groot Nederland, 1937, jg. 35, dl. I, blz. 348; ‘De roode vrouw’ in Groot Nederland, 1937, jg. 35, dl. I, blz. 422; ‘De zanger zonder stem’ in het dagblad Het Vaderland, 17 februari 1935; ‘De vrouw in het rose’ in Het Vaderland, 26 april 1936; ‘Drie blauweregenboomen’ (in het boek verscheen dit verhaal onder de titel ‘De blauwe regens’) in Het Vaderland, 30 augustus 1936; ‘De nachtuil’ (dit verhaal werd ook opgenomen in de bundel De wedergeboorte van bedelman) in Het Vaderland, 28 maart 1937; ‘De vier muzikanten’ in Het Vaderland, 4 juli 1937.

Eerste druk, uitgave verzorgd door J. Greshoff, M.B.B. Nijkerk en A.A.M. Stols, in 250 exx., met een facsimile van de signatuur van AvS op de voorzijde van de band, en met een vignet van J. Buckland Wright achterin, als zesde deel van de serie ‘Ursa Minor’, bij A.A.M. Stols te Maastricht, 1938. Tweede druk, waarvan 25 exx. op Hollands papier, als zesde deel van de serie ‘De Eik’, bij J.M. Meulenhoff te Amsterdam, 1947. Derde druk, te zamen met de verhalen ‘De groene droom’, ‘De beeldenbidders’, ‘Het schone oog’ en ‘De verdwaalde ziel’ uit De pleiziervaart, en de verhalen ‘Blidmonde’ en ‘Het vertrouwen’, en ‘Korte aantekeningen over Stijl’, met een portretteke-

[pagina 789]
[p. 789]

ning van AvS door Jan Toorop op de voorzijde van het omslag, in de serie ‘Meulenhoffreeks’ nr 34, bij Meulenhoff Nederland bv te Amsterdam, 1973.

De tekst is afgedrukt naar de eerste druk.

De wereld een dansfeest

Geschreven omstreeks 1936

Manuscript: in het bezit van de familie vS. Er bestaat nog een inleiding voor dit boek, geschreven door AvS en later door hem afgekeurd voor publikatie. Deze inleiding verscheen als facsimile in het Schrijversprentenboek, dl. 19, blz. 39, bij De Bezige Bij te Amsterdam, 1976.

Drukgeschiedenis:

Eerste druk, waarvan 25 exx. op Hollands papier, met een stofomslagontwerp van R.W. Snapper, bij J.M. Meulenhoff te Amsterdam, 1938. Tweede druk, idem (van deze druk zijn in afwijking van de opgave in het boek geen luxe-exemplaren verschenen), 1938. Derde druk, idem (ook van deze druk zijn in afwijking van de opgave in het boek geen luxe-exemplaren verschenen), 1938 (in het boek staat 1939). Vierde druk, idem (ook van deze druk zijn in afwijking van de opgave in het boek geen luxe-exemplaren verschenen), 1939. Vijfde druk, idem (ook van deze druk zijn in afwijking van de opgave in het boek geen luxe-exemplaren verschenen), 1939. Zesde druk, met een bibliografie van AvS door G.H. 's-Gravesande (achterin), in ‘De Nieuwe Meulenhoff Editie’ nr 16, bij J.M. Meulenhoff te Amsterdam, z.j. (1942). Zevende druk, met een stofomslagontwerp door Fons Montens, bij J.M. Meulenhoff te Amsterdam, 1949. Achtste druk, niet een omslagontwerp van Bert Bouman en een foto van de schrijver op de achterzijde van het omslag, in de serie ‘Meulenhoff Pockets’ nr 18, bij J.M. Meulenhoff te Amsterdam, 1958. Negende druk, idem, 1959. Tiende druk, idem, 1963. Elfde druk, met een omslagontwerp van Teresita Menagé Challa, idem, 1966. Twaalfde druk, idem, 1968. Dertiende druk, met een omslagontwerp van Mart Kempers, in de ‘Salamanderreeks’ nr 339, bij Em. Querido's Uitgeverij B.V. te Amsterdam, 1976.

De tekst is afgedrukt naar de vijfde druk.


Vorige

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken