Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
Heidelbergsche catechismus. Zondag 1-4 (1947)

Informatie terzijde

Titelpagina van Heidelbergsche catechismus. Zondag 1-4
Afbeelding van Heidelbergsche catechismus. Zondag 1-4Toon afbeelding van titelpagina van Heidelbergsche catechismus. Zondag 1-4

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (2.91 MB)

XML (1.53 MB)

tekstbestand






Genre

non-fictie

Subgenre

non-fictie/theologie


© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

Heidelbergsche catechismus. Zondag 1-4

(1947)–K. Schilder–rechtenstatus Auteursrecht onbekend

Vorige Volgende
[pagina V]
[p. V]

Woord vooraf

Den zevenden October 1938 verscheen voor het eerst een vervolgens wekelijks voortgezette bijlage bij het weekblad ‘De Reformatie’, die een toelichting op den Heidelbergschen Catechismus wilde geven. De verschijning werd onvermoeid voortgezet - acht pagina's per week - totdat de Duitschers, dat wil zeggen: de nationaal-socialistische revolutionairen, daartoe ‘opgewekt’ door menschen, die in de kerk een ambt bekleedden of zeiden te bekleeden, de verschijning van het blad verboden. Dit geschiedde in de eerste maanden na hun inval in Nederland, waarop van Nederlandsche zijde met een oorlogsverklaring was geantwoord.

Eerst na den oorlog kon het blad opnieuw verschijnen. De moeilijkheden, die ook toen aan de papierdistributie verbonden bleven, waren de oorzaak, waardoor het niet meer doenlijk bleek de wekelijksche acht pagina's voor de bijlage te reserveeren. Zoo werd het eerst in Juli 1947, dat het in October 1938 begonnen werk kon worden voortgezet. Het Duitsche verbod, bovenbedoeld, dateerde van Augustus 1940; de storing heeft dus bijna zeven jaren geduurd.

Zeven jaren beteekenen veel in een menschenleven. Ze beteekenen bijzonder veel, wanneer het jaren zijn, die waren gereserveerd voor de ten-uitvoer-legging van een werkprogramma, dat zelf over ongeveer twintig jaren zich uit wou strekken. De bedoeling was oorspronkelijk in ongeveer tien deelen, zoo niet in meer, de toelichting

[pagina VI]
[p. VI]

op den Catechismus ten einde te brengen. Hoe groot het aantal deelen thans zal worden, kan de auteur niet zeggen. Wel kan hij meedeelen, dat, voorzoover het aan hem ligt, in het oorspronkelijke concept van dit werk geen ingrijpende veranderingen thans worden beoogd. Juist omdat hij meent, dat aan een werk als het onderhavige behoefte is, hoopt hij, dat het hem vergund moge zijn tot een einde te komen. Ten zeerste verblijdt het hem, dat aanstonds na de aankondiging der verschijning in dezen nieuwen vorm de belangstelling zoo groot gebleken is.

De eerder verschenen copie, die inmiddels gevorderd was tot de bespreking van Zondag 6, waarvan reeds een ruim gedeelte was behandeld, is voor dezen nieuwen druk in haar geheel nagezien en gecorrigeerd.

Dat de Vader der geesten de voltooiing van het werk moge schenken is de inhoud van een gebed, waarin de auteur tot zijn eigen verrassing (wij schrijven thans 1947, dat wil zeggen; drie jaar na 1944) meer participanten gelooft te hebben, dan toen hij met den arbeid begon.

K. SCHILDER.

 

Kampen, 16 April 1947.


Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken