Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
De kikker die zichzelf opblies en andere Middeleeuwse fabels (1999)

Informatie terzijde

Titelpagina van De kikker die zichzelf opblies en andere Middeleeuwse fabels
Afbeelding van De kikker die zichzelf opblies en andere Middeleeuwse fabelsToon afbeelding van titelpagina van De kikker die zichzelf opblies en andere Middeleeuwse fabels

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (0.52 MB)

Scans (4.81 MB)

ebook (2.89 MB)

XML (0.15 MB)

tekstbestand






Genre

proza

Subgenre

bloemlezing
fabel


© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

De kikker die zichzelf opblies en andere Middeleeuwse fabels

(1999)–Anda Schippers–rechtenstatus Auteursrechtelijk beschermd

Vorige Volgende
[pagina 67]
[p. 67]

De arend en het uiltje

De tweede fabel, die over de arend en het uiltje gaat, laat ons zien dat niemand, hoe machtig hij ook is, iemand anders moet minachten of de spot met hem drijven, zoals blijkt uit de volgende fabel.

 

Er was eens een arend die, in vroeger tijden, op een haas jaagde. Omdat de haas zich niet tegen de arend verweren kon, zocht hij hulp en bijstand bij een uiltje, dat de haas in bescherming nam. Aangezien de arend zag dat het uiltje zo klein was, voelde hij niets dan minachting en kaapte de haas voor de voeten van het uiltje weg, dat hier zeer ontstemd en boos over was. Hij ging overal rondkijken om te zien waar het nest van de arend was. Uiteindelijk vond hij het in een boom, waar het uiltje tegenop klom. Hij wierp de jongen uit de boom naar beneden zodat ze doodvielen; een zaak waarover de arend bijzonder ontsteld raakte en kwaad werd. Hij ging naar Jupiter, de afgod, en verzocht hem een veilige plek aan te wijzen waar hij zijn eieren en jonge kuikens kon verzorgen. En Jupiter, de afgod, zei hem toe dat als de tijd aan zou breken dat hij zijn eieren ging uitbroeden en zijn kuikens tevoorschijn zouden komen, hij ze in Jupiters schoot mocht leggen. Toen het uiltje dat vernam en ervoor gewaarschuwd werd, verzamelde het zo'n hoge berg vuilnis, dat die hoog genoeg was om in Jupiters schoot te laten vallen. En toen Jupiter de stank van het afval gewaarwerd, schudde hij zijn schoot. En de eieren werden allemaal gebroken. Toen de arend het zag en begreep, realiseerde hij zich dat hij in de dagen van het uiltje nooit meer zou broeden of op een ei zitten.

Daarom moet niemand een ander minachten, want er is geen dier zo klein of het kan soms schade aanrichten en zich wreken op een veel machtiger dier, van tijd tot tijd. Doe daarom

[pagina 68]
[p. 68]

niemand onrecht aan, opdat het onrecht en de geringschatting die u een ander aan zou willen doen, niet over uzelf komen.


Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken

Over het gehele werk

titels

  • Esopet (2 delen)

  • De parabelen van Cyrillus

  • Twispraec der creaturen

  • Dye hystorien ende fabulen van Esopus