Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
Toekomst voor de Middeleeuwen (2000)

Informatie terzijde

Titelpagina van Toekomst voor de Middeleeuwen
Afbeelding van Toekomst voor de MiddeleeuwenToon afbeelding van titelpagina van Toekomst voor de Middeleeuwen

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (2.43 MB)

Scans (3.87 MB)

XML (0.74 MB)

tekstbestand






Genre

non-fictie
sec - letterkunde

Subgenre

proefschrift


© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

Toekomst voor de Middeleeuwen

(2000)–Hubert Slings–rechtenstatus Auteursrechtelijk beschermd

Middelnederlandse literatuur in het voortgezet onderwijs


Vorige Volgende
[pagina 5]
[p. 5]
‘Naast en boven het boek, naast en boven het gedicht of verhaal staat de docent die tot leven wekken moet.’

Gerard Knuvelder

 

 

 

Voor mijn liefhebbende vader, toegewijde vriend en leraar Nederlands Gert Slings
[pagina 11]
[p. 11]

Woord vooraf

Stammend uit een onderwijsgeslacht ben ik opgegroeid in het besef dat de school in het leven van mensen een basale doch cruciale rol speelt. In een maatschappij die is afgestemd op rendement en efficiëntie zal er echter voor gewaakt moeten worden dat onderwijs niet wordt gereduceerd tot opleiding. Scholing is in de eerste plaats vorming. Ik ben dankbaar voor de mij geboden mogelijkheid om als deelnemer aan het onderzoeksproject Nederlandse Literatuur en Cultuur in de Middeleeuwen aan de gedachtevorming hierover, toegespitst op het historischeliteratuuronderwijs, een bescheiden bijdrage te leveren.

Degenen die mij tijdens mijn onderzoek geruggesteund hebben, ben ik zeer erkentelijk. Wim van Anrooij, Wybren Scheepsma en mijn vader hebben het manuscript grondig doorgenomen en ik heb met hun bevindingen mijn voordeel kunnen doen. De Gratama-stichting te Harlingen heeft me tweemaal ruimhartig in de gelegenheid gesteld om door het schrijven van een schoolboek mijn theoretische beschouwingen aan de praktijk te toetsen; daarbij werd ik terzijde gestaan door een klankbord van leraren, die aan de totstandkoming van deze Tekst in Context-reeks hebben meegewerkt. Op die manier zijn Karel en Elegast en Reinaert de vos ontstaan, beide door Amsterdam University Press op inspirerende wijze uitgegeven. Dat de serie in het voortgezet onderwijs een goed onthaal krijgt, beschouw ik als een grote beloning.

Hoewel het schrijven van een dissertatie te boek staat als een eenzaam avontuur, prijs ik mij gelukkig zulks te hebben kunnen doen temidden van een stel fijne collega's. Mijn gewezen kamergenoot Wybren Scheepsma, die ik inmiddels tot mijn beste vrienden reken, dank ik daarbij in het bijzonder voor de vele waardevolle gesprekken, zowel topic als off-topic.

Mijn familie en vrienden hebben, veelal onbewust, een grote bijdrage geleverd aan het voorliggende boek. Door hun veelvuldig te moeten uitleggen wat ik nu eigenlijk aan het onderzoeken was, verkreeg ik zelf een scherper beeld van het te bereiken eindresultaat. Het aanhoudend moeten verklaren dat het proefschrift nu eindelijk echt bijna helemaal af was, gaf me de energie om het dan nu ook eindelijk echt helemaal te voltooien.

Mijn ouders ben ik zeer veel verschuldigd. Zij gaven mij, naast leven en liefde, een christelijke opvoeding. Mede daardoor is het historisch besef, waarvan ik het belang in dit boek herhaaldelijk naar voren breng, me met de paplepel ingegoten. Hun aanhoudende belangstelling en vertrouwen in de goede afloop zijn me door de jaren heen een grote stimulans geweest.

[pagina 12]
[p. 12]

Inge, Gerben en Christine zullen hopelijk het meest profiteren van het feit dat dit boek er eindelijk ligt. De talloze verloren uurtjes die tot nu toe in de afronding van het proefschrift gingen zitten, kunnen voortaan weer - zoals dat hoort - in het gezinsleven geïnvesteerd worden. Ik dank hen voor alle liefde en vertrouwen die ze me hebben geschonken. En ik hoop en bid dat God, die me in de afgelopen jaren de kracht gegeven heeft om dit project te voltooien, me nu tijd van leven zal gunnen om mijn geliefden de aandacht te kunnen schenken die ze waard zijn.

 

Steenwijk/Leiden, dankdag 1999


Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken