Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
DBNL - Digitale Bibliotheek voor de Nederlandse Letteren
DBNL - Digitale Bibliotheek voor de Nederlandse Letteren

Hoofdmenu

  • Literatuur & Taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw

meer over deze tekst

Informatie terzijde

Weeën in de nacht
Toon afbeeldingen van Weeën in de nachtzoom

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (0,61 MB)

XML (0,17 MB)

tekstbestand






Genre

non-fictie

Subgenre

non-fictie/autobiografie-memoires
non-fictie/natuurwetenschappen/geneeskunde


© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

Weeën in de nacht

(2002)–Beatrijs Smulders–rechtenstatus Auteursrechtelijk beschermd

Ervaringen van een vroedvrouw


Vorige Volgende
[pagina 98]
[p. 98]

49 Het verschil



illustratie

Hoe vriendelijk en toegewijd iedereen er ook is, het is de routine van de tweeduizenddriehonderdvierendertigste bevalling van dat jaar die je daar voelt. Het ziekenhuis is een wereld waar de efficiency en controle de magie en de spanning domineren. Dat is niet te voorkomen. Mensen die er lang werken zullen het door bedrijfsblindheid misschien niet eens meer opmerken. Als je als verloskundige in dienst van een ziekenhuis werkt, moet je die extra inspiratie van een thuisbevalling helaas missen. Je handelt dan ook uit naam van een instituut. Je waant je, misschien wel zonder dat je het zelf in de gaten hebt, in een soort ‘veilige’ omgeving, maar dat is schijn. Een instituut op zich biedt namelijk helemaal geen extra veiligheid bij een normale bevalling. Het tegenovergestelde is waar: omdat je je veiliger waant, sta je als verloskundige misschien minder ‘op spanning’ en ben je daarom ook minder alert. Ik heb mezelf gedurende lange tijd tijdens bevallingen geobserveerd, zowel in het ziekenhuis als thuis, en ik voelde altijd het verschil. Ook collega's heb ik er vaak over gehoord. We gaan beslist sneller naar barende vrouwen als ze thuis zijn en blijven er veel langer aanwezig. Thuis zijn we meer nauwgezet en op onze hoede, we luisteren vaker en langer naar de harttonen. We zijn er gemiddeld dan ook meer tijd aan kwijt. Kortom, er is meer aandacht voor vrouwen die thuis bevallen. Onwillekeurig laat je er in een instituut als het ziekenhuis eerder een

[pagina 99]
[p. 99]

verpleegkundige bij zitten, omdat die er nu eenmaal toch is. Je gaat, zo heb ik gemerkt, ook eerder koffiedrinken in de koffiekamer. Een verloskamer is immers een benauwde plek waar je boven op elkaar zit, snel uitgekeken bent en die je daarom met gezwinde spoed weer wilt verlaten. Na de bevalling ga je dan ook eerder weg. Een ziekenhuis is bovendien geen plek om na een bevalling nog lang na te kletsen. Er valt voor de verloskundige nauwelijks iets te eten of te drinken. Daarbij moet de verloskamer weer aan kant gemaakt worden voor de volgende bevalling.

In het ziekenhuis heerst er naast vriendelijkheid vooral orde en efficiëntie en dat hoort ook zo, want anders zou het er een chaos worden. Dat is ook precies wat er nodig is als er in het geval van een complicatie snel en efficiënt gehandeld moet worden. Als je als verloskundige met een vrouw binnenkomt die snel een infuus nodig heeft of een kunstverlossing, is het ziekenhuis een absolute genade. Je wordt hartelijk ontvangen en iedereen loopt zich uit de naad om alles snel voor elkaar te krijgen. Maar ook als je als zwangere voor een bepaalde tijd opgenomen moet worden met een acuut probleem of een acute ziekte, is het ziekenhuis een weldaad. In die gevallen is een ziekenhuis op zijn best en wordt het gebruikt waarvoor het is bedoeld.


Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Algemene gebruikersvoorwaarden
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken