Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
Jaap en Gerdientje. Deel 10. Het leven is zo mooi (1952)

Informatie terzijde

Titelpagina van Jaap en Gerdientje. Deel 10. Het leven is zo mooi
Afbeelding van Jaap en Gerdientje. Deel 10. Het leven is zo mooiToon afbeelding van titelpagina van Jaap en Gerdientje. Deel 10. Het leven is zo mooi

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (3.11 MB)

Scans (6.04 MB)

ebook (5.94 MB)

XML (0.16 MB)

tekstbestand






Illustrator

Tjeerd Bottema



Genre

proza
jeugdliteratuur

Subgenre

verhalen
non-fictie/schoolboek


© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

Jaap en Gerdientje. Deel 10. Het leven is zo mooi

(1952)–Anne de Vries–rechtenstatus Auteursrecht onbekend

Vorige Volgende
[pagina 124]
[p. 124]

11. Het mooiste van de hele reis.

De jongens brachten een paar prettige dagen aan het strand door en toen ze op de morgen van de derde dag juist de spullen hadden opgeladen om te vertrekken, kwam een duinwachter op hen af en deelde hun op strenge toon mee, dat ze op die plek niet hadden mogen kamperen, maar zich bij het tentenkamp op het strand hadden dienen te voegen of naar een speciaal voor kampeerders gereserveerde plaats in de duinen hadden behoren te gaan. Hij deed eerst nogal lelijk, maar toen hij zag, hoe keurig ze de plaats waar hun tent had gestaan, zouden achterlaten, werd hij vriendelijker en hij liet hen vertrekken met de bedreiging, dat ze bij herhaling 'op de bon' zouden komen. Die mededeling konden ze rustig voor kennisgeving aannemen, want al maakten ze, nu de laatste week van hun zwerftocht was aangebroken, reeds plannen voor het volgend jaar, hier zouden ze dan wel niet meer komen.

Wat was het heerlijk om als nomaden rond te zwerven en 's morgens nog niet te weten, waar je 's avonds slapen zou! En wat was ons land mooi en groot! Men sprak altijd van het kleine Nederland, maar je moest het maar eens proberen door te fietsen. Drie weken waren veel te kort om alle provin-

[pagina 125]
[p. 125]

cies te bezoeken, wanneer je het tenminste, zoals Chris het uitdrukte, niet 'op z'n Amerikaans' wilde doen, d.w.z. dat je ergens naar toe ging, alleen maar om later te kunnen vertellen, dat je er geweest was.

Deze laatste week buitten ze nog zoveel mogelijk uit. De fietsen hielden zich best en tegen een kleine honderd kilometer per dag zagen de jongens niet op. Ze gingen van Den Haag met een grote bocht over Rotterdam en 's Hertogenbosch op huis aan en het speet ze alleen maar, dat ze niet de tijd hadden om ook nog Brabant en Limburg door te fietsen. Dat moest dan maar bewaard worden voor een volgende keer, zei Chris en hij spiegelde ze al voor, dat ze er dan wel een aardige trip door de Ardennen aan konden vastknopen. Wim en Kees moesten maar flink hun best doen bij de Franse les, zei hij, want met Nederlands kon je in het Waalse gedeelte van België niet terecht.

Eén ding was jammer, vond Jaap: dat de tijd altijd het vlugst ging wanneer je het prettig had! En het leek wel dat die hoe langer hoe sneller verstreek naarmate het einde van de tocht naderde. Soms, onderweg op de fiets, keek Jaap rond en zei tegen zich zelf: Nu goed aan denken: hier rijd ik, Jaap van der Heide, op deze mooie weg en met het uitzicht over dit prachtige landschap; dit wil ik vasthouden voor altijd.... Maar de tijd liet zich niet vasthouden en vóór ze het wisten, was de laatste dag van hun trektocht gekomen.

Die dag fietsten ze van Arnhem uit de Veluwe

[pagina 126]
[p. 126]

over, door het natuurmonument 'De Hoge Veluwe,' het grootste van Nederland, langs de zenders van Kootwijk, op Zwolle aan. Het was geen zware dag meer; ze hadden tijd genoeg. En toen ze ergens bij Epe in het bos hun brood hadden gegeten en even lagen te rusten, kwamen reeds de herinneringen.

'Weet je nog?' zeiden ze. En dan kwam er weer iets aardigs, dat ze niet meer vergeten zouden. Weet je nog, die prachtige Maastunnel? En dat mooie oude slot Loevestein? En weet je nog van Sliedrecht?..

Toen schoten ze allemaal in de lach. Want ja, dàt was een grappig avontuur geweest! In Sliedrecht hadden ze brood gekocht bij een bakker die aan de rivier woonde en Kees had al een aardig plekje gevonden om de maaltijd te gebruiken: als je de dijk afdaalde langs de trap voor het huis van de bakker, kwam je op een soort kade ter breedte van enkele meters, die maar een paar decimeter boven de waterspiegel lag. Daarop spreidde Kees het grondzeil van de tent uit en op een servet kwamen de boterhammen te liggen. De kroesen werden er omheen uitgezet, de primus deed het best en de thee werd ingeschonken. Ze lagen op Oosterse wijze aan de dis en terwijl ze aten en dronken, hadden ze een prachtig uitzicht op het drukke verkeer op de rivier. Een kleine sleepboot trok puffend en hijgend een lange rij Rijnaken van Rotterdam in de richting van Duitsland. Van de andere kant kwam een mooie plezierboot met flinke vaart stroomaf. Er was een orkestje aan boord, de muziek van een vrolijke wals

[pagina 127]
[p. 127]
klonk over het water en op het tussendek werd gedanst. Het was een vrolijke boel daar aan boord; sommige mensen wuifden en de jongens wuifden terug. Ze hadden al hun aandacht bij de boot en volgden die met de ogen nadat hij langs gevaren was. Toen drong een luid gebruis tot hen door, ze sprongen verschrikt op en grepen wat ze grijpen konden, maar het was reeds te laat. De grote golf, die schuin achter de boot meerolde en de hele kademuur overspoelde, had hen reeds bereikt, sloeg hun benen nat tot aan de knieën, voerde alles mee wat los lag en even later dreven de beboterde sneden witbrood in de rivier tot spijs voor de vissen, stond Chris zijn kaart uit te slaan, die hij gered had door er gauw zijn voet op te zetten en wrong Kees het servet uit, dat gelukkig achter een uitsteeksel was blijven haken. Toen kwamen ze tot de ontdekking

illustratie

[pagina 128]
[p. 128]

dat de primus verdwenen was, maar Jaap had gezien, waar hij de rivier inrolde en met een hark van de bakker dregden ze dat onmisbare instrument weer op de kant. En boven aan de dijk stonden de dochters van de bakker ze hartelijk uit te lachen.

'Wat zullen ze thuis een schik hebben, als we ze dat vertellen!' zei er een.

'Ja,' antwoordde Jaap. En hij zag zich thuis al zitten, naast vader, met zijn hand nu en dan op vaders arm, en aller ogen op hem gericht, die goede lieve ogen van moeder en de grote, verwonderde van kleine Jan. En toen werd het verlangen naar al die lieve mensen en naar het gezellige huis plotseling zo groot, dat hij opsprong en aandrong: 'Toe jongens, laten we nou maar gaan, niet? Het is nog een hele trap!'

En de anderen schenen ook wel een beetje te verlangen, want ze waren dadelijk bereid, pakten vlug de boel in en vertrokken haastig. Een paar uur later reed Jaap het vertrouwde paadje in de voortuin op en kleine Jan, die op de weg aan het spelen was geweest en hem het eerst had gezien, rende als een heraut voor hem uit, met zijn schelle stemmetje verkondigend, dat Jaap daar was, Jaap de zwerver, Jaap de wereldreiziger!.... En van alle kanten kwamen ze aanlopen, uit de kamer, uit de schuur en uit de groentenhof en omringden hem en zoenden hem of knepen zijn hand en sloegen hem op de schouders. En Jaap wist nu, wat het mooiste was van heel zo'n reis: het ogenblik van je thuiskomst!


Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken