Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
De Belgische Illustratie. Jaargang 16 (1883-1884)

Informatie terzijde

Titelpagina van De Belgische Illustratie. Jaargang 16
Afbeelding van De Belgische Illustratie. Jaargang 16Toon afbeelding van titelpagina van De Belgische Illustratie. Jaargang 16

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (27.86 MB)

Scans (1514.96 MB)

ebook (27.08 MB)

XML (3.08 MB)

tekstbestand






Genre

proza
poëzie
non-fictie

Subgenre

tijdschrift / jaarboek


© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

De Belgische Illustratie. Jaargang 16

(1883-1884)– [tijdschrift] Belgische Illustratie, De–rechtenstatus Auteursrechtvrij

Vorige Volgende

Het electrisch licht en de kortzichtigheid.

Het is opmerkelijk hoezeer het aantal jongelieden, die brillen dragen, toeneemt; bijna de geheele studeerende jongelingschap onzer dagen is met bijzienheid behept en het wordt wezenlijk tijd dat de oorzaken dier schrikbarend toenemende kwaal worden opgespoord, ten einde ze zoo mogelijk te kunnen wegnemen. Professor pickering te Londen heeft dit vraagstuk in den laatsten tijd tot een onderwerp van ernstige studie gemaakt en is door lange en talrijke waarnemingen tot de conclusie gekomen, dat de schuld der veelvuldige kortzichtigheid te zoeken is in de warmte, welke onze hedendaagsche verlichtingstoestellen ontwikkelen.

De vlammen onzer lampen en de glazen cilinders, die ze omgeven, stralen eene aanzienlijke hoeveelheid warmte uit, die door het witte papier weerkaatst wordt. Daarenboven wordt ook de hygrametrische toestand der omringende lucht veranderd, met het gevolg dat het voorhoofd, de slapen en de oogen als het ware uitgedroogd worden.

Dit gevoelen schijnt bevestigd te worden door het feit, dat hoofdpijn en vermoeidheid der oogen tijdelijk door bevochtiging met koud water verzacht worden; en passant zij hier nog bij gevoegd dat onlangs in een engelsch blad een persoon, die het bij eigen ondervinding wist, als middel tegen oogenpijn het inwrij ven der oogleden met zuivere glycerine aanried.

Daar alzoo het licht onzer petrool- en gaslampen door de aanmerkelijke hitte, die het ontwikkelt, zulke schadelijke gevolgen na zich sleept, ligt het voor de hand dat ook met het oog op de toenemende bijziendheid het electrisch licht volstrekt de voorkeur verdient. De meerdere intensiteit nog daargelaten, heeft toch de electrische verlichtiug het voordeel dat zij de omringende lucht weinig of in het geheel niet verwarmt. In de teekenzalen van het Kensington-Museum te Londen moet men daaromtrent reeds gunstige ervaringen hebben opgedaan.


Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken