Anna Rook
Het glas
Vanmiddag heb ik het glas gekocht. Ik vond het tenslotte beter om dit te nemen, uit de kleine hoekwinkel, want het is een goede plaats. De stoep loopt daar prachtig rond de hoek om en de plek is trouwens gedeeltelijk van mijzelf, want vroeger heb ik hier mijn mooiste knikker verloren in een putje. Mijn moeder zou het zeker ook goed gevonden hebben. Het is niet verweg.
Misschien waren de glazen mooier in die grote, glimmende doorzichtige winkel verderop. Maar er stonden er daar zo veel, dat het onmogelijk was te kiezen. Ze leken allemaal hetzelfde, en na korte tijd kijken kreeg ik daar steeds duizelingen en een hamerende hoofdpijn. Mijn moeder had er wel gelijk in, dat ze mij verbood verder te gaan dan het eerste water. Het is vreselijk daarachter, in die grote straat. Alles beweegt, het is een verschrikkelijk angstlawaai, behalve 's avonds.
Nu zij dood is ga ik er wel eens heen. Tenslotte zijn hier ook geen passen van haar en kan zij mij niet volgen. Het is een nieuwe wereld, waar ik hoop misschien een klein plekje voor mij zelf te vinden, iets waar zij niets van weet, een plek waar alleen mijn passen staan en waar ik alleen mijn eigen lucht kan ruiken. Ik ga op expeditie. Ik maak kleine ontdekkingsreizen. Er zijn andere werelden, en zij wist, denk ik, niets van het glas. Toch let ik steeds goed op mezelf, ik weet wat ik doe.
Ik heb het glas dus gekocht in de kleine winkel op de hoek, en het viel gelukkig erg mee. Zolang al had ik het zien staan, links vooraan in de rommelige etalage tussen allerlei potjes, schaaltjes, flesjes en kettinkjes. Bijna iedere dag ging ik er twee maal heen en bekeek het langdurig. Het was een glas dat bestond uit een kleine groene kelk op een lange slanke steel met een ronde voet. Dit was precies het glas dat ik moest hebben. Maar ik was met mijn moeder deze winkel nooit binnen geweest. Het was onbekend terrein en moeilijk te verkennen door de hoge schotten waarmee de etalage daar is afgesloten. Wel heb ik een paar maal, toen er een klant naar binnen ging gepoogd om, in de korte tijd dat de deur open en dicht ging, een glimp op te vangen van wat zich daarbinnen bevond.
Er was alleen veel rommel te zien, vooraan in de winkel, en daar-