Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
De Huisvriend. Nieuwe serie. Jaargang 3 (1901)

Informatie terzijde

Titelpagina van De Huisvriend. Nieuwe serie. Jaargang 3
Afbeelding van De Huisvriend. Nieuwe serie. Jaargang 3Toon afbeelding van titelpagina van De Huisvriend. Nieuwe serie. Jaargang 3

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (23.38 MB)

Scans (75.58 MB)

ebook (24.92 MB)

XML (2.38 MB)

tekstbestand






Genre

sec - letterkunde

Subgenre

tijdschrift / jaarboek


© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

De Huisvriend. Nieuwe serie. Jaargang 3

(1901)– [tijdschrift] Huisvriend, De–rechtenstatus Gedeeltelijk auteursrechtelijk beschermd

Vorige Volgende

De Groot-Hertogen Karel Alexander † en Wilhelm Ernst van Saksen-Weimar.
(Bij de portretten op blz. 89.)

Op den vijfden Januari is ten gevolge van influenza overleden Groot-Hertog Karel Alexander van Saksen-Weimar, en met hem is een nobele figuur uit de rij der Duitsche vorsten heengegaan.

Hoewel hij den 24sten Juni van het vorig jaar reeds zijn 83ste levensjaar was ingetreden, en den laatsten herfst eenige dagen ziek was, was hij nog zeer flink.

Maar tegen zijn laatste ernstige ziekte waren de krachten van den hoogbejaarden man niet meer opgewassen, te meer daar hij gedurende de laatste tien jaar veel verdriet had gehad door het sterven van vele hem dierbare familieleden.

Den 24sten Juni 1818 geboren, was hij de oudste der regeerende Duitsche vorsten, en daar hij den 8sten Juli 1853 als opvolger van zijn vader den troon besteeg, heeft hij zijn land 47 jaar lang geregeerd.

Gedurende dit tijdsverloop heeft hij zijn rijk tot grooten bloei weten te brengen. Schiller en Goethe waren goede vrienden van hem, en deze waren het die de hoofdstad Weimar tot een muzenhof maakten. Ook kunsten en wetenschappen stonden bij hem in hooge eer, getuige hiervan de Weimarsche kunstschool, het museum en het Goethe-Schiller-Archief. Ook aan hem heeft men het te danken, dat de beroemde Wartburg, die zoozeer in verval geraakt was, thans in nieuwen glans prijkt.

Begaafd met een rijken geest en een warm hart heeft hij ook buiten de grenzen van zijn gebied het goede bevorderd; vandaar ook dat in ons land zijn heengaan zeer betreurd wordt.

In 1849 maakte hij den veldtocht in Sleeswijk-Holstein mee, en ook in den oorlog van 1870-'71 was hij meermalen in het vuur en verwierf het IJzeren Kruis.

Zijn zoon, de Erf-Groot-Hertog Karel August, is den 20sten November 1894 overleden; diens zoon, Groot-Hertog Wilhelm Ernst, is in de vorige week zijn grootvader opgevolgd en werd dezer dagen verheven tot kolonel. Tot nu toe was hij 1ste luitenant à la suite van het eerste regiment garde te voet en van het 8ste Thuringsche regiment infanterie; hij heeft dus de rangen van kapitein, majoor en overste overgesprongen.


Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken