Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
De Nederlandsche schutterij (1831)

Informatie terzijde

Titelpagina van De Nederlandsche schutterij
Afbeelding van De Nederlandsche schutterijToon afbeelding van titelpagina van De Nederlandsche schutterij

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (1.96 MB)

XML (0.04 MB)

tekstbestand






Genre

proza
jeugdliteratuur

Subgenre

verhalen
plaatwerk / prentenboek


© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

De Nederlandsche schutterij

(1831)–Anoniem De Nederlandsche schutterij–rechtenstatus Auteursrechtvrij

Vorige Volgende
[pagina 14]
[p. 14]

Luitenant der schutters.

Na den Majoor volgt de Kapitein, en na dezen de Luitenant. Het nevensgaande plaatje vertoont U, lieve jongens! een Luitenant der Schutters, en wel zoo als hij in zijnen belangrijken post werkzaam is, om de goede orde onder zijne kompagnie te bewaren; de Schutters verder in den wapenhandel te oefenen; de wachten te betrekken; de uitgezette posten bij dag en bij nacht te onderzoeken; het gedeelte zijner kompagnie dat onder zijn onmiddelijk bevel gesteld is, behoorlijk aantevoeren, en te verrigten hetgene verder tot zijne werkzaamheden behoort.

Er zijn bij de Schutters even als onder de Militairen, eerste en tweede Luitenants, die naar hunnen onderscheiden rang ook verschillende werkzaamheden hebben; ook zult gij ligt begrijpen dat een Luitenant van den eersten rang, hooger is, en meer te zeggen heeft dan een Luitenant van den tweeden rang.

De Vaderlandsche held, hier voor U afgebeeld,

[pagina t.o. 14]
[p. t.o. 14]


illustratie

[pagina 15]
[p. 15]

is een eerste Luitenant, beschouwt hem met belangstelling, zoowel om den aanzienlijken rang die hij onder zijne gewapende medeburgers bekleedt, als om de gewigtige werkzaamheden die door hem moeten verrigt worden.

Het zal zeker mijne jonge vriendjes aangenaam zijn, ook met een enkel woordje iets te hooren van eenen oudvaderlandschen Luitenant, die in den oorlog een uitstekend voorbeeld van dapperheid gegeven heeft.

In het jaar 1672 en dus honderd en negen en vijftig jaren verleden, was ons kleine Vaderland in oorlog met Frankrijk, Engeland, Munster en Keulen, deze magtige vijanden hadden besloten om ons land onder elkander te verdeelen, doch hun voornemen mislukte; want ons Vaderland bleef behouden.

In dien tijd nu gebeurde het dat een Luitenant met vierentwintig man van ons krijgsvolk op eene buitenwacht stond, om optepassen dat de Franschen niet onverwachts kwamen opzetten; dan ziet tegen den middernacht kwamen er honderd en twintig gewapende vijanden, om in stilte deze wacht te overrompelen en dan verder voorttetrekken. Maar de dappere Luitenant ontdekte den vijand nog bij tijds, streedt een geheel uur, dreef hem op

[pagina 16]
[p. 16]

de vlugt, en behield den aan hem toevertrouwden post. - En wie was deze moedige held? -

Zijn naam is Jan Wieling.

 
Zoo was deez' Luitenant waarlijk groot;
 
Hij wil overwinnen of den dood.

Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken