Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
De Nieuwe Belgische Illustratie. Jaargang 9 (1892-1893)

Informatie terzijde

Titelpagina van De Nieuwe Belgische Illustratie. Jaargang 9
Afbeelding van De Nieuwe Belgische Illustratie. Jaargang 9Toon afbeelding van titelpagina van De Nieuwe Belgische Illustratie. Jaargang 9

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (49.12 MB)

Scans (797.61 MB)

ebook (41.52 MB)

XML (2.94 MB)

tekstbestand






Genre

proza
poëzie
non-fictie

Subgenre

tijdschrift / jaarboek


© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

De Nieuwe Belgische Illustratie. Jaargang 9

(1892-1893)– [tijdschrift] Nieuwe Belgische Illustratie, De–rechtenstatus Gedeeltelijk auteursrechtelijk beschermd

Vorige Volgende

Wetenswaardig Allerlei.

Hoeveel kost het regeeren? -

Een Engelschman heeft een statistiek gemaakt om aan te toonen, hoeveel de verschillende regeeringsvormen aan Frankrijk gekost hebben. Men houde hierbij in het oog, dat het de prijs per uur is. Onder Napoleon I 115,000 franks, onder Lodewijk XVIII 119,000, onder Karel X 121,500, onder Lodewijk Filips 150,000, onder de tweede republiek 103,000, onder Napoleon III 249,000, van 1870 tot 1880 309,800, van 1880 tot 1882 405,000, van 1882 tot 1890 463,000.

Deze statistiek heeft zeker wel geen toelichting noodig.

Echte diamanten van valsche te onderscheiden. -

Heeft men met fraai ingezette diamanten te doen, dan kan men probeeren of ze met het een of ander hard voorwerp (behalve den diamant van den glazenmaker) een scherpen steen, een spijker of iets dergelijks te bekrassen zijn. De echte diamant laat zich enkel door een anderen echten diamant bekrassen. Verder wordt de echte diamant door wrijven electrisch. Ook kan men door den echten den achtergrond der montuur niet heen zien, wel door den valschen steen. Wit topaas, bergkristal, saffier, strasz enz. kunnen bekrast worden.

Losse diamanten zijn gemakkelijk van valsche te onderkennen: houdt men er een naald achter en kijkt door den steen, dan is hij echt als men de naald enkel ziet, valsch als men ze dubbel waarneemt. Deze proef kan men ook nog op een andere manier nemen; men steekt met een naald in een kaarteblad een fijn gaatje, houdt den diamant er achter en kijkt er door heen; ziet men nu het gaatje dubbel, dan is de steen onecht.

Om vischlucht uit kleeren te verdrijven. -

Dat gaat niet zoo makkelijk als men oppervlakkig wel denken zou. In huizen, waar vischwinkels gehouden worden, is de onaangename reuk dikwijls zoo sterk, dat hij tot in de bovenkamers doordringt en de kleeren der bewoners aansteekt. Om die lucht er uit te verdrijven, kan men op verschillende wijzen te werk gaan, als men maar zorgt op de stof te letten, waaruit de kledingstukken vervaardigd zijn, en de verfstoffen, waarmee ze zijn gekleurd. Stoffen, wier kleuren ongevoelig zijn, kunnen worden uitgezwaveld. Andere, die niet licht krimpen zooals laken en leer, kunnen in vertrekken worden opgehangen, waardoor heete stoom wordt geleid. Verder is goed luchten in de open lucht aan te bevelen, en kleeren van bijzondere waarde kan men in de bekende inrichtingen langs scheikundigen weg laten reinigen.

Hulp voor verlamden. -

Men heeft opgemerkt dat lieden, die in lichten graad aan verlamming lijden, een groote verlichting vinden als zij in sneltreinen lange reizen maken. Hoe sterker de schommelingen van het voertuig zijn, hoe plezieriger zij zich gevoelen. Dit heeft een Fransch geneesheer op het denkbeeld gebracht, een stoel te laten vervaardigen, die door electriciteit snel van de eene zijde naar de andere bewogen wordt. Gezonde personen worden, als zij daarop gaan zitten, duizelig; maar een verlamde voelt er zich prettig op en is al na een kwartiertje heel opgeknapt: voor twaalf à vier en twintig uren is hij zoo goed als geheel van zijn gebrek bevrijd.

Eigen hulp bij brandgevaar. -

Daar een huis wel bijna nooit te gelijkertijd van onder en van boven door het vuur wordt aangetast, diende men voor alle zekerheid behalve de gewone trap nog een uitgang van het dak te hebben. Dan zouden bij een plotselingen brand de menschenlevens maar zeer weinig gevaar loopen. Vatten de kleeren, die men aan heeft, vuur, dan slaat men zich zoo spoedig mogelijk een deken, een tapijt of iets dergelijks om, en zoo dicht als men kan, daar elke vlam bij afsluiting der lucht onmiddellijk moet uitgaan.

Een kleine binnenbrand kan ook niet zelden op deze wijze met beter gevolg dan door het gieten van water bedwongen worden. Deuren en vensters houde men daarbij zooveel mogelijk zorgvuldig gesloten.

Moet men zich in een brandend vertrek begeven, dan kruipe men over den vloer, daar de lucht hier het langst is in te ademen en de warme gassen zich wegens hun geringer soortelijk gewicht meer boven in de kamer verzamelen.

Het ademhalen der insecten. -

Insecten ademen hoofdzakelijk door zekere luchtporiën op verschillende plaatsen van hun lichaam, en zoodra deze poriën door olie worden verstopt, stikken de dieren bijna onmiddellijk. Men kan zich gemakkelijk hiervan overtuigen, door b.v. een bij een weinig zoete olie op het borstdeel van het lichaam te laten droppelen. Binnen korten tijd is ze dood.

Drukke stoomvaart. -

Meer dan duizend groote stoombooten zijn tegenwoordig op de vier groote wegen van den Oceaan in het verkeer. Wanneer drie vierden dezer booten altijd onderweg zijn, dan heeft men gelegenheid alle vijf kwartier op zee een bekende te ontmoeten. Bij zulk een drukke stoomvaart zal er zelfs op de ruime zee nog wel eens gedrang komen.

Om timmerhout te beoordeelen. -

De ‘gezondheid’ van timmerhout laat zich het beste beoordeelen, wanneer men het oor legt tegen het eene einde van den balk, dien men onderzoeken wil, terwijl een ander met een hamer maar zachtjes tegen het andere eind slaat. Is het hout gezond, dan plant de toon van iederen slag zich helder en duidelijk daardoor voort; hoort men er echter maar een dof gedruisch van, dan zijn er ongezonde plekken in den balk.



illustratie
gestraft.



Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken