Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
Streven. Jaargang 63 (1996)

Informatie terzijde

Titelpagina van Streven. Jaargang 63
Afbeelding van Streven. Jaargang 63Toon afbeelding van titelpagina van Streven. Jaargang 63

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave



Genre

non-fictie

Subgenre

tijdschrift / jaarboek
non-fictie/sociologie


In samenwerking met:

(opent in nieuw venster)

© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

Streven. Jaargang 63

(1996)– [tijdschrift] Streven [1991-]–rechtenstatus Auteursrechtelijk beschermd

Vorige Volgende
bron

Streven. Jaargang 63. Jan Koenot, Antwerpen 1996

codering

DBNL-TEI 1

Wijze van coderen: standaard

dbnl-nr _str010199601_01
logboek

- 2021-04-09 AB colofon toegevoegd

verantwoording

gebruikt exemplaar

eigen exemplaar dbnl

 

algemene opmerkingen

Dit bestand biedt, behoudens een aantal hierna te noemen ingrepen, een diplomatische weergave van Streven. Jaargang 63 uit 1996.

De Digitale Bibliotheek voor de Nederlandse Letteren beijvert zich voor het verkrijgen van toestemming van alle rechthebbenden; eenieder die meent enig recht te kunnen doen gelden op in dit tijdschrift opgenomen bijdragen, wordt verzocht dit onverwijld aan ons te melden (mailto:dbnl.auteursrecht@kb.nl).

 

redactionele ingrepen

De eindnoten zijn in deze digitale editie direct bij de bijbehorende nootverwijzingen geplaatst. De volgende pagina’s zijn hierdoor komen te vervallen: deel januari: 23, 65, deel maart: 219, 227, 238, 274, deel april: 299, 317, 327, deel mei: 396, 430, 431, deel juni: 537, deel juli-augustus: 587, 597, deel oktober: 797, deel november: 878.

p. 316: noot ‘7’ heeft in de lopende tekst geen nootverwijzing. In deze digitale editie is de noot achteraan het artikel geplaatst.

p. 601: noot ‘7’ heeft in het origineel in de lopende tekst geen nootverwijzing. In deze digitale editie is de noot onderaan de pagina geplaatst.

p. 926: noot ‘1’ heeft in het origineel in de lopende tekst geen nootverwijzing. In deze digitale editie is de noot onderaan de pagina geplaatst.

p. 965: noot ‘5’ heeft in het origineel in de lopende tekst geen nootverwijzing. In deze digitale editie is de noot onderaan de pagina geplaatst.

p. 1083: in het origineel is een gedeelte van de tekst onleesbaar. In deze digitale editie is ‘[...]’ geplaatst.

 

Bij de omzetting van de gebruikte bron naar deze publicatie in de dbnl is een aantal delen van de tekst niet overgenomen. Hieronder volgen de tekstgedeelten die wel in het origineel voorkomen maar hier uit de lopende tekst zijn weggelaten. Ook de pagina's met advertenties (deel januari: 66, binnenkant achterplat, deel februari: binnenkant achterplat, deel maart: binnenkant achterplat, deel april: 384, binnenkant achterplat, deel mei: binnenkant achterplat, deel juni: binnenkant achterplat, deel juli-augustus: binnenkant achterplat, deel september: binnenkant achterplat, deel oktober: binnenkant achterplat, deel november: 938, 939, binnenkant achterplat, deel december: 1074, 1088, binnenkant achterplat) zijn niet opgenomen in de lopende tekst.


[Deel januari,  voorplat]


 

STREVEN

CULTUREEL MAATSCHAPPELIJK MAANDBLAD

 

JANUARI 1996

 

De toekomst van de bevrijdingstheologie
Het Gregoriaans
Comparatieve filosofie
Landbouw op z'n Oud-Romeins
Robert Lucas, nobelprijs economie
Ontbossing en ontwikkeling

 

Jaargang 63, nummer 1


[Deel januari,  binnenkant voorplat]

Streven, januari 1996

63E jaargang, nr. 1

 

redactie

Jan Koenot (hoofdredacteur), Erik Martens (redactiesecretaris), Ludo Abicht, Paul Begheyn, Ilse Bulhof, Wil Derkse, Georges De Schrijver, Joris Gerits, Ger Groot, Harry Hamersma, Eddy Kerckhof, Hugo Roeffaers, Frans Van Bladel, Toon Vandevelde, Jef Van Gerwen, Guido Vanheeswijck, Johan Vanhoutte

 

redactiesecretariaat

Geert Boeve, Erik Martens, Hans Willemse

Sanderusstraat 5, B-2018 Antwerpen

tel 03/237.97.94 / fax 03/238.92.80

 

contactadres nederland

Hobbemakade 51, NL-1071 XL Amsterdam

tel 020/679.82.07 / fax 020/676.43.30

 

abonnementen

Januari-december (11 nummers) incl. BTW:

België: BEF 1.770; Nederland: fl. 113;

andere landen: BEF 2.194.

Studenten: BEF 990 (B), fl. 71 (NL).

Abonnementen gaan in na betaling van het juiste abonnementsgeld op KB-rekening 409-8515871-91 (B) of Postbankrekening 4344657 (NL). Als mededeling noteert u de gewenste jaargang.

Abonnementen worden automatisch verlengd, tenzij u, ten laatste een maand voor het einde van de jaargang, schriftelijk uw opzeg meldt.

 

losse nummers

BEF 240 (B), fl. 15 (NL). Nummers van de lopende jaargang worden toegezonden na betaling op KB-rekening 409-8515871-91 (B) of Postbankrekening 4344657 (NL). Als mededeling noteert u het gewenste nummer (maand, jaar).

Oude nummers (verschenen voor januari 1995) kosten BEF 100 / fl. 6. Informeer eerst of ze nog voorradig zijn.

 

steun

Voor giften vanaf 1000 frank ontvangt u in januari 1997 een fiscaal kwijtschrift. Fiscale aftrekbaarheid geldt alleen voor schenkers onderworpen aan de Belgische personen-, vennoots- of niet-inwonersbelasting.

 

vormgeving

Erik Martens

 

verantwoordelijk uitgever

Jan Koenot,

Sanderusstraat 5, B-2018 Antwerpen

 

nadruk van artikelen

Verboden zonder verlof van de redactie

 

omslagillustratie

De herder melkt een geit, fragment van een sarcofaag, derde eeuw, Thermenmuseum, Rome.


[Deel januari, pagina 1]

STREVEN

JANUARI 1996


3 De toekomst van de bevrijdingstheologie
Jürgen Moltmann
Twintig jaar geleden vierde de bevrijdingstheologie hoogtij, ook in Europa. Nu lijkt die belangstelling weg te ebben. Is dat te wijten aan de bevrijdingstheologie zelf of aan de veranderde wereldsituatie? In deze bijdrage maakt de Tübingse theoloog Jürgen Moltmann de balans op en wijst hij op de nieuwe uitdagingen waarvoor de bevrijdingstheologie komt te staan.
11 Het moduleren van de stilte
De magie van het Gregoriaans
Jacques Janssen
De religieuze beleving bedient zich van een eigen taal die duisterder wordt naarmate de kern nadert. Ook de betekenis van het Gregoriaans is niet in gewone woorden te vatten. Dat betekent niet dat het Gregoriaans geen zin kent en slechts sfeermuziek is. Het Gregoriaans is juist ontstaan uit betekenis, die echter al zingend vervaagt en die men los moet (durven) laten tot de stilte er op volgt. Dan herhaalt zich het proces, tot in de eeuwen der eeuwen.
24 Comparatieve filosofie
Filosoferen in de context van een mondiale cultuur
Ilse Bulhof
Hoe kan er in de westerse filosofie over andere denkwijzen gedacht en gesproken worden zonder eurocentrische maatstaven te hanteren? In zijn boek Comparatieve filosofie reikt Ulrich Libbrecht een model van antwoord aan waarin zowel het rationele als het emotionele, kosmologie en antropologie, wetenschap en mystiek een plaats krijgen.
35 Landbouw op z'n Oud-Romeins
Cato: De agricultuur
Vincent Hunink
Het boek over de landbouw van Cato (234-149 v.C.) is het oudst bewaarde Latijnse prozageschrift. In zijn kapitalisme en ‘nuttigheids’-denken lijkt het modern, ál te modern. Maar juist door het vreemde en archaïsche heeft het ook vandaag nog iets te zeggen.

 


[Deel januari, pagina 2]


46 Rationele verwachtingen? Nobelprijs economie voor Robert Lucas
Toon Vandevelde
Opnieuw ging de Nobelprijs Economie naar een ultra-liberaal econoom. Robert Lucas behoort tot de school van de Chicago-economen. Deze kampioenen van het methodologisch economisme beschouwen het model van de homo oeconomicus als de harde, onaantastbare kern van de economische wetenschap. Bovendien menen zij dat ook het menselijke gedrag in het algemeen uitstekend kan worden verklaard vanuit het nastreven van het eigenbelang.
55 Ontbossing en ontwikkeling. Een voorbeeld uit Nicaragua
Johan Bastiaensen
Economische vooruitgang en bescherming van het tropische regenwoud lijken op het eerste gezicht tegenstrijdig. Het verloop van de ontbossing in Nicaragua toont echter aan dat juist een gebrek aan ontwikkeling leidt tot de vernieling van het woud. Een verandering in de economische randvoorwaarden voor rurale ontwikkeling is noodzakelijk voor het ombuigen van de huidige destructieve tendens.
 
67 PODIUM
67 Een zachte egel. Poëzie van Bernard Dewulf
Joris Gerits
70 Nieuwjaar in Teheran
Erik Martens
73 De kunst van het kijken
Charo Crego
75 Multatuli compleet!
Manu van der Aa
 
78 FORUM
78 Klein nawoord bij de dood van Gilles Deleuze
Rudi Laermans
80 Carlos Tindemans
Joris Gerits
 
83 BOEKEN
Weyembergh & Van den Bossche, Het einde van de geschiedenis? Over Francis Fukuyama en Peter Sloterdijk ♦ De Kesel, De sfinx van de sociologie ♦ Dohmen, Nietzsche over de menselijke natuur ♦ Jeremia ♦ Malka, Wijsheid in woorden ♦ Jöckle, Heiligen van alle tijden ♦ Haubenthaler, Askese und Freiheit bei Romano Guardini ♦ Nieuwe Psalmen ♦ Huisken e.a., Jacob van Campen ♦ Doom, Stabiliteit, ontwikkeling & democratie ♦ Gorbatschow, Erinnerungen ♦ Schuijt & Voorhoof, Vrijheid van meningsuiting, racisme en revisionisme ♦ Weyns, Het gras onder onze voeten ♦ Van het Reve, Luisteraars! ♦ Arnould, Ruitijd ♦ Chielens, Nooit meer terug naar Tipperary ♦ Roobjee, De kleinzoon van de letterzetter ♦ Sofsky, Die Ordnung des Terrors ♦ Grant, Greek & Roman Historians ♦ Draaisma, De metaforenmachine

 


[Deel januari,  achterplat]

STREVEN JANUARI 1996


Jürgen Moltmann De toekomst van de bevrijdingstheologie
Jacques Janssen Het moduleren van de stilte
Ilse Bulhof Comparatieve filosofie
Vincent Hunink Landbouw op z'n Oud-Romeins
Toon Vandevelde Rationele verwachtingen?
Johan Bastiaensen Ontbossing en ontwikkeling
 
PODIUM
 
Joris Gerits Poëzie van Bernard Dewulf
Erik Martens Nieuwjaar in Teheran
Charo Crego De kunst van het kijken
Manu van der Aa Multatuli compleet!
 
FORUM
 
Rudi Laermans Gilles Deleuze
Joris Gerits Carlos Tindemans

 

ISSN 0039-2324 afgiftekantoor Leuven X


[Deel februari,  voorplat]


 

STREVEN

CULTUREEL MAATSCHAPPELIJK MAANDBLAD

 

FEBRUARI 1996

 

Interview met Girard
Flauwekul over religie?
Seamus Heaney
De Indische kampbewoners
Moderne stedelijkheid in verval
Vrede in ex-Joegoslavië
Mala Zimetbaum

 

Jaargang 63, nummer 2


[Deel februari,  binnenkant voorplat]

Streven, februari 1996

63E jaargang, nr. 2

 

redactie

Jan Koenot (hoofdredacteur), Erik Martens (redactiesecretaris), Ludo Abicht, Paul Begheyn, Ilse Bulhof, Wil Derkse, Georges De Schrijver, Joris Gerits, Ger Groot, Harry Hamersma, Eddy Kerckhof, Hugo Roeffaers, Frans Van Bladel, Toon Vandevelde, Jef Van Gerwen, Guido Vanheeswijck, Johan Vanhoutte

 

redactiesecretariaat

Geert Boeve, Erik Martens, Hans Willemse

Sanderusstraat 5, B-2018 Antwerpen

tel 03/237.97.94 / fax 03/238.92.80

 

contactadres nederland

Hobbemakade 51, NL-1071 XL Amsterdam

tel 020/679.82.07 / fax 020/676.43.30

 

abonnementen

Januari-december (11 nummers) incl. BTW:

België: BEF 1.770; Nederland: fl. 113;

andere landen: BEF 2.194.

Studenten: BEF 990 (B), fl. 71 (NL).

Abonnementen gaan in na betaling van het juiste abonnementsgeld op KB-rekening 409-8515871-91 (B) of Postbankrekening 4344657 (NL). Als mededeling noteert u de gewenste jaargang.

Abonnementen worden automatisch verlengd, tenzij u, ten laatste een maand voor het einde van de jaargang, schriftelijk uw opzeg meldt.

 

losse nummers

BEF 240 (B), fl. 15 (NL). Nummers van de lopende jaargang worden toegezonden na betaling op KB-rekening 409-8515871-91 (B) of Postbankrekening 4344657 (NL). Als mededeling noteert u het gewenste nummer (maand, jaar).

Oude nummers (verschenen voor januari 1995) kosten BEF 100 / fl. 6. Informeer eerst of ze nog voorradig zijn.

 

vormgeving

Erik Martens

 

verantwoordelijk uitgever

Jan Koenot,

Sanderusstraat 5, B-2018 Antwerpen

 

nadruk van artikelen

Verboden zonder verlof van de redactie

 

omslagillustratie

Portret van Mala Zimetbaum gemaakt in 1943 door Zofja Stępień-Bator, haar medegevangene in Birkenau. Krijt op karton, 25×17cm (Staatsmuseum Oświęcim).


[Deel februari, pagina 97]

STREVEN

FEBRUARI 1996


101 Wie is bang van Virginia Woolf?
Interview met René Girard
Guido Vanheeswijck & Peter Van Olmen
Op 23 oktober 1995 hield René Girard aan de UFSIA (Universiteit Antwerpen) een spreekbeurt naar aanleiding van de toekenning van zijn eredoctoraat. Na afloop hadden G. Vanheeswijck en P. Van Olmen een gesprek met hem, waarin ze op een drietal thema's ingingen: zijn antropologische visie, zijn opvatting over de rol van het christendom en zijn literatuurwetenschappelijke bevindingen.
116 Te veel flauwekul over religie?
Louis Van Bladel
De Leuvense filosoof Paul Moyaert doceert niet alleen, maar propageert nu ook via magazine-interviews zijn door Jacques Lacan geïnspireerde ideeën over religie en ethiek. Er wordt volgens hem immers te veel flauwekul verteld over religie en, over religie stelt men geen rationele vragen! In deze bijdrage protesteert Louis Van Bladel tegen dit pleidooi voor een ongelovige rede en een redeloos geloof.
123 Seamus Heaney. Nobelprijs literatuur voor een forens
Hugo Roeffaers
De Nobelprijs voor literatuur viel in 1995 te beurt aan de Ierse dichter Seamus Heaney. De jury prees het werk van een dichter die de wonderen van het heden en de levenskracht van het verleden aan het licht brengt. ‘Verandering in continuïteit’ is inderdaad het waarmerk van zijn poëzie.
134 De Indische kampbewoners vijftig jaar later
Johan de Wit
Het Oostindisch kampsyndroom lijkt de Nederlandse samenleving te achtervolgen. Waarom valt het de overlevenden zo moeilijk de internering door de Japanners te verwerken? Was hun leven in Nederlands Oost-Indië op zich misschien al neurotiserend? Die vragen stelt zich Johan de Wit s.j. die in Nederlands Oost-Indië geboren werd en van 1942 tot 1945 de kampen van Malang, Solo en Ambarawa meemaakte.

 


[Deel februari, pagina 98]


142 Moderne stedelijkheid in verval. Het Martini-center te Brussel
Bruno De Meulder
Het Martini-center te Brussel is waarschijnlijk de eerste Brusselse wolkenkrabber die gesloopt zal worden. Het multi-functionele complex is vanuit architectuurhistorisch standpunt nochtans uiterst merkwaardig, stedebouwkundig gezien is het nog steeds een perfecte interventie. Architectuurtheoretisch kan de Martini als manifest, of wellicht beter, als mascotte dienst doen voor wat heden wel eens stadsontwerp wordt genoemd. De afbraak roept dus heel wat vragen op.
149 Vrede in ex-Joegoslavië
Erik Faucompret
Het is een hoopvol teken dat ontwikkelde landen oorlog proberen te vermijden en tussenkomen in conflicten om verder bloedvergieten te voorkomen. Onheilspellend is echter dat ontwikkelingslanden nog steeds oorlog voeren om hun gebied uit te breiden of te vrijwaren. Deze denkbeelden dienen als uitgangspunt voor een studie van het Joegoslavisch conflict. Zal het Dayton-akkoord de vrede herstellen?
 
162 PODIUM
162 Spoorzoeker met een groot geheugen
De poëzie van Stefan Hertmans
Joris Gerits
166 No fan, no fun
Rudi Laermans
168 Het gewicht van rook. Smoke van Paul Auster en Wayne Wang
Erik Martens
 
172 FORUM
172 De wetten van Agalev
Jörgen Oosterwaal
175 Mala Zimetbaum. Fragment van een leven
Gie Van Den Berghe
 
180 BOEKEN
Bauman, Life in Fragments ♦ Epicurus, Brief over het geluk ♦ Girard, Shakespeare. Het schouwspel van de afgunst ♦ Pierre, Les Odes de Salomon ♦ Pérès, L'Epître des apôtres ♦ Wiesel, Talmoedisch eerbetoon ♦ Poortman & Augusteijn, Kaarten in Bijbels ♦ Lohfink & Zenger, Der Gott Israels und die Völker ♦ Newsom & Ringe, Met eigen ogen ♦ Dun, Facets of the Conflict in Northern Ireland ♦ Elders, Over leven en dood ♦ Wilson, Het veelvormige leven ♦ Kaiser, Mythen und Epen III ♦ De Geest & Peeters, Bloemlezing uit de poëzie van Hugues C. Pernath ♦ Steenhuis, Alles is altijd uit de bijbel ♦ Vonck, Bloemlezing uit de poëzie van César Vallejo ♦ Wagnerová, Milena Jesenská ♦ Runia, De pathologie van de veldslag ♦ Perkins, The Suffering Self ♦ Couwenberg, Geschiedenis als noodlot

 


[Deel februari,  achterplat]

STREVEN FEBRUARI 1996


G. Vanheeswijck & P. Van Olmen Interview met René Girard
Louis Van Bladel Te veel flauwekul over religie?
Hugo Roeffaers Seamus Heaney
Johan de Wit De Indische kampbewoners
Bruno De Meulder Moderne stedelijkheid in verval
Erik Faucompret Vrede in ex-Joegoslavië
 
PODIUM
 
Joris Gerits Poëzie van Stefan Hertmans
Rudi Laermans No fan, no fun
Erik Martens Smoke, of het gewicht van rook
 
FORUM
 
Jörgen Oosterwaal De wetten van Agalev
Gie Van Den Berghe Mala Zimetbaum

 

ISSN 0039-2324 afgiftekantoor Leuven X


[Deel maart,  voorplat]


 

STREVEN

CULTUREEL MAATSCHAPPELIJK MAANDBLAD

 

MAART 1996

 

Het cliché van de vernieuwing
Het Oostenrijks kerkreferendum
Johannes Vermeer en de jezuïeten
Emmanuel Levinas (1906-1995)
Geweldig geweld bij Tarantino
Liefdadig China

 

Jaargang 63, nummer 3


[Deel maart,  binnenkant voorplat]

Streven, maart 1996

63E jaargang, nr. 3

 

redactie

Jan Koenot (hoofdredacteur), Erik Martens (redactiesecretaris), Ludo Abicht, Paul Begheyn, Ilse Bulhof, Wil Derkse, Georges De Schrijver, Joris Gerits, Ger Groot, Harry Hamersma, Eddy Kerckhof, Hugo Roeffaers, Frans Van Bladel, Toon Vandevelde, Jef Van Gerwen, Guido Vanheeswijck, Johan Vanhoutte

 

redactiesecretariaat

Geert Boeve, Erik Martens, Hans Willemse

Sanderusstraat 5, B-2018 Antwerpen

tel 03/237.97.94 / fax 03/238.92.80

 

contactadres nederland

Hobbemakade 51, NL-1071 XL Amsterdam

tel 020/679.82.07 / fax 020/676.43.30

 

abonnementen

Januari-december (11 nummers) incl. BTW:

België: BEF 1.770; Nederland: fl. 113;

andere landen: BEF 2.194.

Studenten: BEF 990 (B), fl. 71 (NL).

Abonnementen gaan in na betaling van het juiste abonnementsgeld op KB-rekening 409-8515871-91 (B) of Postbankrekening 4344657 (NL). Als mededeling noteert u de gewenste jaargang.

Abonnementen worden automatisch verlengd, tenzij u, ten laatste een maand voor het einde van de jaargang, schriftelijk uw opzeg meldt.

 

losse nummers

BEF 240 (B), fl. 15 (NL). Nummers van de lopende jaargang worden toegezonden na betaling op KB-rekening 409-8515871-91 (B) of Postbankrekening 4344657 (NL). Als mededeling noteert u het gewenste nummer (maand, jaar).

Oude nummers (verschenen voor januari 1995) kosten BEF 100 / fl. 6. Informeer eerst of ze nog voorradig zijn.

 

vormgeving

Erik Martens

 

verantwoordelijk uitgever

Jan Koenot,

Sanderusstraat 5, B-2018 Antwerpen

 

nadruk van artikelen

Verboden zonder verlof van de redactie

 

omslagillustratie

Johannes Vermeer, detail uit de Staande virginaalspeelster, ca. 1672-1673, doek, 52cm × 45cm, The National Gallery, Londen.


[Deel maart, pagina 193]

STREVEN

MAART 1996


195 Het cliché van de vernieuwing
Cornelis Verhoeven
Op 21 maart wordt het weer lente. Over dit nieuwe seizoen hebben dichters en denkers heel wat geschreven. Maar wat is een cliché geworden, het natuurverschijnsel zelf, of ons spreken erover? Woorden kunnen verslijten, maar de onuitputtelijke rijkdom van de werkelijkheid gaat de mogelijkheden van de menselijke taal en actie ver te boven.
206 Welke toekomst voor welke kerk?
Het Oostenrijks kerkreferendum
Roger Lenaers
Het Oostenrijks kerkreferendum is een unicum in de lange geschiedenis van de rooms-katholieke kerk. Daarom alleen al verdient het onze aandacht. Het nodigt ons uit tot creatief meedenken en meedromen, want hier klinkt een droom op van het kerkvolk en een geloof in een kerk van mondige en zelfbewuste, hedendaagse christenen.
220 Johannes Vermeer en de jezuïeten
Paul Begheyn
In de literatuur over Johannes Vermeer wordt vaak gewezen op de banden tussen de schilder en de jezuïeten. Heeft men daar bewijzen voor? In dit stuk worden de betrekkingen tussen Vermeer en de jezuïeten te Delft bevestigd en gaat de auteur op zoek naar sporen van een mogelijke invloed van de Ignatiaanse spiritualiteit op zijn oeuvre.
228 Sterker dan de dood
Emmanuel Levinas' denken over mens en God
Jan Koenot
Levinas is in Nederland en Vlaanderen een bekende naam. Toch wordt zijn denken niet overal naar waarde geschat. Naar aanleiding van zijn overlijden wordt op de filosofische en theologische betekenis van zijn werk ingegaan. Ook zijn houding tegenover het jodendom, Heidegger, kunst en de dood worden besproken.

 


[Deel maart, pagina 194]


239 Geweldig geweld
De harde humor van Quentin Tarantino
Pieter Pekelharing
De films waarvoor Quentin Tarantino het scenario heeft geschreven, zijn berucht omwille van het extreme geweld dat geen enkel verheven of verdorven doel dient. Het leven is akelig goedkoop in Pulp Fiction, Reservoir Dogs, True Romance en Natural Born Killers.
247 Welzijnszorg in China. Liefdadigheid onder toezicht
Yves Nalet
De Chinese leiders aarzelen om de opkomende spontane liefdadigheid te stimuleren, maar durven ze evenmin zonder meer te nationaliseren. Zij worstelen met de vraag hoe de economische realiteit en de dienstverlening op elkaar te laten aansluiten. Bovendien zijn er dramatische noden te verhelpen en de toekomst van de kinderen en de bejaarden moet worden verzekerd.
 
258 PODIUM
258 Niet alles waait weg in de wind. Joseph Brodsky (1940-1996)
Joris Gerits
262 Jarmusch, New York en het Wilde Westen
Erik Martens
 
266 FORUM
266 De Belgische justitie. Een Kafkaïaanse nachtmerrie?
Daniël Cuypers
269 DDR-nostalgie als voedingsbodem van de PDS
Dirk Rochtus
 
275 BOEKEN
Otterspeer, Bolland ♦ Taylor, Sources of the Self ♦ Taylor, Philosophical Arguments ♦ De Crescenzo, Panta rhei ♦ Borgman, Van Dijk & Salemink, Katholieken in de moderne tijd ♦ Jagersma, Genesis 1:1-25:11 ♦ Lohfink, Studien zum Deuteronomium und zur deuteronomistischen Literatur III ♦ Deurloo, Jona ♦ Corijn, Van wereldburger tot ‘bange blanke man’ ♦ Malfliet, De ex-communistische landen ♦ Montias, Vermeer en zijn milieu ♦ Pluis, Bijbeltegels ♦ Hogenelst & Van Oostrom, Handgeschreven wereld ♦ Easterman, Het Judas Testament ♦ Wagner, Spelen op straat ♦ Van den Berghe, De zot van Rekem ♦ Van den Berghe, Getuigen ♦ Edelheit & Edelheit, History of the Holocaust ♦ Gutman, Enzyklopädie des Holocausts ♦ Frei, De Führerstaat ♦ Herodotus, Het verslag van mijn onderzoek ♦ Kossmann, Vergankelijkheid en continuïteit

 


[Deel maart,  achterplat]

STREVEN MAART 1996


Cornelis Verhoeven Het cliché van de vernieuwing
Roger Lenaers Het Oostenrijks kerkreferendum
Paul Begheyn Johannes Vermeer en de jezuïeten
Jan Koenot Emmanuel Levinas (1906-1995)
Pieter Pekelharing Geweldig filmgeweld
Yves Nalet Welzijnszorg in China
 
PODIUM
Joris Gerits Joseph Brodsky (1940-1996)
Erik Martens Jarmusch en het Wilde Westen
 
FORUM
Daniël Cuypers De Belgische justitie
Dirk Rochtus DDR-nostalgie en de PDS

 

ISSN 0039-2324 afgiftekantoor Leuven X


[Deel april,  voorplat]


 

STREVEN

CULTUREEL MAATSCHAPPELIJK MAANDBLAD

 

APRIL 1996

 

Mystiek en mystificatie
Geen vragen, alleen dank
Welke ontwikkelingshulp voor Afrika?
Oriëntalistiek
Stem(loos)
Balzac: gevecht met de woorden
Mixed-Media in de kunst

 

Jaargang 63, nummer 4


[Deel april,  binnenkant voorplat]

Streven, april 1996

63E jaargang, nr. 4

 

redactie

Jan Koenot (hoofdredacteur), Erik Martens (redactiesecretaris), Ludo Abicht, Paul Begheyn, Ilse Bulhof, Wil Derkse, Georges De Schrijver, Joris Gerits, Ger Groot, Harry Hamersma, Eddy Kerckhof, Hugo Roeffaers, Frans Van Bladel, Toon Vandevelde, Jef Van Gerwen, Guido Vanheeswijck, Johan Vanhoutte

 

redactiesecretariaat

Geert Boeve, Erik Martens, Hans Willemse

Sanderusstraat 5, B-2018 Antwerpen

tel 03/237.97.94 / fax 03/238.92.80

 

contactadres nederland

Hobbemakade 51, NL-1071 XL Amsterdam

tel 020/679.82.07 / fax 020/676.43.30

 

abonnementen

Januari-december (11 nummers) incl. BTW:

België: BEF 1.770; Nederland: fl. 113;

andere landen: BEF 2.194.

Studenten: BEF 990 (B), fl. 71 (NL).

Abonnementen gaan in na betaling van het juiste abonnementsgeld op KB-rekening 409-8515871-91 (B) of Postbankrekening 4344657 (NL). Als mededeling noteert u de gewenste jaargang.

Abonnementen worden automatisch verlengd, tenzij u, ten laatste een maand voor het einde van de jaargang, schriftelijk uw opzeg meldt.

 

losse nummers

BEF 240 (B), fl. 15 (NL). Nummers van de lopende jaargang worden toegezonden na betaling op KB-rekening 409-8515871-91 (B) of Postbankrekening 4344657 (NL). Als mededeling noteert u het gewenste nummer (maand, jaar).

Oude nummers (verschenen voor januari 1995) kosten BEF 100 / fl. 6. Informeer eerst of ze nog voorradig zijn.

 

steun

Voor giften vanaf 1000 frank ontvangt u in januari 1997 een fiscaal kwijtschrift. Fiscale aftrekbaarheid geldt alleen voor schenkers onderworpen aan de Belgische personen-, vennoots- of niet-inwonersbelasting.

 

vormgeving

Erik Martens

 

verantwoordelijk uitgever

Jan Koenot,

Sanderusstraat 5, B-2018 Antwerpen

 

nadruk van artikelen

Verboden zonder verlof van de redactie

 

omslagillustratie

Cy Twombly, Zonder titel (Roman Note, no. 21), ± 1970, 69 × 87 cm.


[Deel april, pagina 289]

STREVEN

APRIL 1996


291 Mystiek en mystificatie. Zin en onzin van mystiek
Kick Bras
Op de religieuze markt doet ‘mystiek’ het goed. Rijp of groen, authentiek of dubieus, het verkoopt uitstekend. De vraag rijst dus onvermijdelijk naar criteria om ‘de geesten te onderscheiden’. Aan de hand van de bijbel, Jan van Ruusbroec en auteurs als Karl Rahner formuleert de auteur enkele criteria om zin en onzin van elkaar te onderscheiden.
300 Geen vragen, alleen dank. Over zin
Harry Hamersma
Filosofen en therapeuten houden zich met de zinsvraag bezig. In grenssituaties lijkt zin afwezig, en moet de mens schijnbaar zelf aan ervaringen en toestanden een zin geven. Maar het leven is er ‘om niet’. Zin wordt ons geschonken.
307 Welke ontwikkelingshulp voor Afrika?
Marcus Leroy
Terwijl de westerse wereld zelf begint te twijfelen aan de waarde van ongeremde economische groei en technologische vooruitgang, gaat ze ermee door dit maatschappijmodel op paternalistische wijze aan Afrika op te dringen. Marcus Leroy pleit voor een meer bescheiden ontwikkelingshulp die op de eerste plaats kennisoverdracht nastreeft.
318 Oriëntalistiek. Laatste bedrijf of nieuwe akte?
Johan de Wit
Eeuwenlang hebben westerse vooroordelen de wetenschappelijke studie van de oosterse wereld beïnvloed. In Oriëntalism beweert E. Said dat Europese mogendheden de bevindingen van de oriëntalistiek politiek hebben misbruikt. Is deze kritiek ook zelf ideologisch gekleurd? En bewijzen de Arabische taal en omgangsvormen niet dat er wel degelijk culturele verschillen zijn tussen Oost en West?
328 Stem(loos). Muziek zonder woorden en geslacht in de kunst
Jan Koenot
Zowel Lisa Gerrard als Tortoise beoefenen muziek als een weg van uitzuivering en verinnerlijking. Toch valt er een verschil op: de Australische zangeres laat op haar plaat nog een pure stem horen, terwijl de Amerikaanse groep instrumentale muziek brengt, zonder stem. Als kunst zich van het gewicht van woorden bevrijdt, wordt het onderscheid tussen de geslachten bijzonder relevant.

 


[Deel april, pagina 290]


336 Balzac: het gevecht met de woorden
Franc Schuerewegen
La Comédie humaine is Balzacs onvoltooide meesterwerk. De schrijver is er een leven lang mee bezig geweest. Toch heeft hij het niet afgekregen. Misschien is dat maar goed ook. Misschien is alles veel mooier omdat het er niet echt uitziet zoals Balzac wilde dat het eruit zou zien. Emile Zola en Marcel Proust hebben die veronderstelling geopperd.
343 Mixed-Media in de kunst
De artbox als postmoderne assemblage
Hans Willemse
In 1994 was op de reizende tentoonstelling Worlds in a Box werk van heel wat bekende namen te zien. De artbox is maar een van de vele soorten van assemblage-kunst, die in onze eeuw opgang hebben gemaakt. Met materiaal van gemengde oorsprong schept de kunstenaar een intrigerende wereld met een postmoderne meerduidigheid.
 
352 PODIUM
352 Op de schaal van de taal
‘Verbeelde boedel’ van Stefaan van den Bremt
Paul Demets
355 Beter goed slecht dan slecht goed
Seven, Heat, Kids
Erik Martens
361 Slauerhoff: de biografie
Manu Van Der Aa
 
364 FORUM
364 Multiculturalisme en liberalisme
Guido Vanheeswijck
369 Buitenlandse zaken
Jörgen Oosterwaal
 
372 BOEKEN
Oger, Jacques Derrida ♦ Lofts & Moyaert, La pensée de Jacques Lacan ♦ Arendt, Vita activa ♦ Edelman, The Triumph of Elohim ♦ Van Stegeren-Keizer e.a., Een kerk op zoek naar Israël ♦ Van Belle, Het Johannesevangelie ♦ Van den Brink, Van Koinè tot Canon ♦ Fokkelman, Vertelkunst in de bijbel ♦ Bulckens, Zoals eens op de weg naar Emmaüs ♦ Van der Meer, Sodoms zaad in Nederland ♦ The Low Countries ♦ Geeraerts, Goud ♦ Pessoa, Mijn droom is van mij ♦ Moormann & Uitterhoeve, Lexikon der antiken Gestalten ♦ Le Goff, Het oude Europa en het onze ♦ Waelkens, De kode van de kosmos ♦ Biesinger & Braun, Gott in Farben sehen

 


[Deel april,  achterplat]

STREVEN APRIL 1996


Kick Bras Mystiek en mystificatie
Harry Hamersma Geen vragen, alleen dank
Marcus Leroy Welke ontwikkelingshulp voor Afrika?
Johan de Wit Oriëntalistiek
Jan Koenot Stem(loos)
Franc Schuerewegen Balzac: het gevecht met de woorden
Hans Willemse Mixed-Media in de kunst
 
PODIUM
Paul Demets ‘Verbeelde boedel’ van Van den Bremt
Erik Martens Heat, Seven, Kids
Manu Van Der Aa Slauerhoff: de biografie
 
FORUM
Guido Vanheeswijck Multiculturalisme en liberalisme
Jörgen Oosterwaal Buitenlandse zaken

 

ISSN 0039-2324 afgiftekantoor Leuven X


[Deel mei,  voorplat]


 

STREVEN

CULTUREEL MAATSCHAPPELIJK MAANDBLAD

 

MEI 1996

 

In de ban van de ring
Gave, overgave, dankbaarheid
Spookstad Zoetermeer
Wat vrienden doen
Blaise Pascal
De Amerikaanse presidentsverkiezingen

 

Jaargang 63, nummer 5


[Deel mei,  binnenkant voorplat]

Streven, mei 1996

63E jaargang, nr. 5

 

redactie

Jan Koenot (hoofdredacteur), Erik Martens (redactiesecretaris), Ludo Abicht, Paul Begheyn, Ilse Bulhof, Wil Derkse, Georges De Schrijver, Joris Gerits, Ger Groot, Harry Hamersma, Eddy Kerckhof, Hugo Roeffaers, Frans Van Bladel, Toon Vandevelde, Jef Van Gerwen, Guido Vanheeswijck, Johan Vanhoutte

 

redactiesecretariaat

Geert Boeve, Erik Martens, Hans Willemse

Sanderusstraat 5, B-2018 Antwerpen

tel 03/237.97.94 / fax 03/238.92.80

 

contactadres nederland

Hobbemakade 51, NL-1071 XL Amsterdam

tel 020/679.82.07 / fax 020/676.43.30

 

abonnementen

Januari-december (11 nummers) incl. BTW:

België: BEF 1.770; Nederland: fl. 113;

andere landen: BEF 2.194.

Studenten: BEF 990 (B), fl. 71 (NL).

Abonnementen gaan in na betaling van het juiste abonnementsgeld op KB-rekening 409-8515871-91 (B) of Postbankrekening 4344657 (NL). Als mededeling noteert u de gewenste jaargang.

Abonnementen worden automatisch verlengd, tenzij u, ten laatste een maand voor het einde van de jaargang, schriftelijk uw opzeg meldt.

 

losse nummers

BEF 240 (B), fl. 15 (NL). Nummers van de lopende jaargang worden toegezonden na betaling op KB-rekening 409-8515871-91 (B) of Postbankrekening 4344657 (NL). Als mededeling noteert u het gewenste nummer (maand, jaar).

Oude nummers (verschenen voor januari 1995) kosten BEF 100 / fl. 6. Informeer eerst of ze nog voorradig zijn.

 

steun

Voor giften vanaf 1000 frank ontvangt u in januari 1997 een fiscaal kwijtschrift. Fiscale aftrekbaarheid geldt alleen voor schenkers onderworpen aan de Belgische personen-, vennoots- of niet-inwonersbelasting.

 

vormgeving

Erik Martens

 

verantwoordelijk uitgever

Jan Koenot,

Sanderusstraat 5, B-2018 Antwerpen

 

nadruk van artikelen

Verboden zonder verlof van de redactie

 

omslagillustratie

De schilder Raffaël beeldt zichzelf af samen met zijn leerling en vriend Polidoro Da Caraggio.


[Deel mei, pagina 385]

STREVEN

MEI 1996


387 In de ban van de ring
De postmoderne religieuze verscheidenheid
Lieven Boeve
De confrontatie met de andere godsdiensten nodigt christenen uit om over de eigen godsdienst en de claims die deze maakt, na te denken. Wat leert de situatie van religieuze verscheidenheid de christelijke godsdienst over zichzelf? Aan de hand van twee contrasterende parabels worden een aantal mogelijke antwoorden op deze vraag overwogen. De religieuze verscheidenheid kan een weg zijn om God vandaag op een gepaste wijze ter sprake te brengen.
397 Gave, overgave, dankbaarheid
Gerd Haeffner
‘Hartelijk dank’ is een alledaagse uitdrukking. Toch is zij niet vanzelfsprekend. Dankbaarheid veronderstelt een bepaalde manier van geven en van ontvangen. Dankbaar ben je altijd jegens iemand anders. Wie over de mogelijkheidsvoorwaarden en over de structuur van de dankbaarheid begint na te denken, ontdekt dat de dank zelf een bijzondere gave is.
411 Spookstad ‘Zoetermeer’ (I)
Virtuele moderniteit in de Nederlandse literatuur
Jeroen Overstijns
In augustus 1994 verschijnt het eerste nummer van het tijdschrift Zoetermeer: een nieuwe literaire generatie was geboren. Zoetermeer en ‘Generatie Nix’ hebben heel wat inkt doen vloeien. Maar volstaan een scherpe profilering in de media en een gewiekste marktstrategie om een literaire vernieuwing op gang te brengen? Leidt deze generatie meer dan een spookachtig bestaan?
419 Wat vrienden doen
Amicale relaties in Frankrijk (1700-1900)
Eric Hulsens
De Franse historica Anne Vincent-Buffault schreef een fascinerend boek over de vriendschap in Frankrijk in de achttiende en negentiende eeuw. Aan de hand van dagboeken, memoires en correspondenties van tientallen auteurs geeft zij een verrassend beeld van de intieme relaties in die tijd.

 


[Deel mei, pagina 386]


432 De Amerikaanse presidentsverkiezingen
Erik Faucompret
Op 5 november e.k. gaan de Amerikanen naar de stembus om een president te kiezen. Het ziet er naar uit dat het zal gaan tussen Bill Clinton en Bob Dole. Op de achtergrond spelen Newt Gingrich en Pat Buchanan een rol. De twee kandidaten bezitten een duidelijk ideologisch profiel, maar dit volstaat blijkbaar niet om de ontevreden kiezers te overtuigen.
447 Blaise Pascal. Een denker voor deze tijd?
Guido Vanheeswijck
Naast Descartes, de vader van het modern rationalisme, en Montaigne, de voorloper van het postmodern scepticisme, is er in wijsgerige kringen voor Pascal geen plaats. Jean Brun is een andere mening toegedaan. Omdat Pascal zowel de grootheid van de mens als zijn beperktheid erkent, en de rede een eigen domein toewijst, heeft deze denker ook vandaag nog iets te bieden.
 
453 PODIUM
453 Pleidooi voor de avant-garde
Joris Gerits
457 Het rijk van de peetvader
Erik Martens
464 De achtbaan van de zwaartekracht
‘Montagnes Russes’ door de Tijd
Paul Demets
 
468 FORUM
468 Project Open Jaar
Een andere manier om naar de universiteit te gaan
Hans Van Crombrugge
 
472 BOEKEN
Gaarder, Het geheim van de kaarten ♦ Delfgaauw, Kierkegaard ♦ Van Wolde, Verhalen over het begin ♦ Brinkman, Psalmen I ♦ Koole, Jesaja III ♦ Ankersmit e.a., Hermeneutiek en cultuur ♦ Van Bolhuis & Colom, Cyberspace reflections ♦ Mutsaers, Paardejam ♦ Roeygens, Sneeuw draagt geen vruchten ♦ Lenders, Vilain XIIII ♦ Vanhemelryck, Geschiedenis als verborgen verleidster

 


[Deel mei,  achterplat]

STREVEN MEI 1996


Lieven Boeve In de ban van de ring
Gerd Haeffner Gave, overgave, dankbaarheid
Jeroen Overstijns Spookstad ‘Zoetermeer’ (I)
Eric Hulsens Wat vrienden doen
Erik Faucompret De Amerikaanse presidentsverkiezingen
Guido Vanheeswijck Blaise Pascal
 
PODIUM
Joris Gerits Pleidooi voor de avant-garde
Erik Martens Het rijk van de peetvader
Paul Demets ‘Montagnes Russes’ door de Tijd
 
FORUM
Hans Van Crombrugge Project Open Jaar

 

ISSN 0039-2324 afgiftekantoor Leuven X


[Deel juni,  voorplat]


 

STREVEN

CULTUREEL MAATSCHAPPELIJK MAANDBLAD

 

JUNI 1996

 

Reïntegreren na de misdaad
EMU zonder emoties
Spookstad ‘Zoetermeer’ (II)
Ark-prijs voor Gie van den Berghe
De laatste zucht van de Moor
Het vredesproces in Israël en Palestina

 

Jaargang 63, nummer 6


[Deel juni,  binnenkant voorplat]

Streven, juni 1996

63E jaargang, nr. 6

 

redactie

Jan Koenot (hoofdredacteur), Erik Martens (redactiesecretaris), Ludo Abicht, Paul Begheyn, Ilse Bulhof, Wil Derkse, Georges De Schrijver, Joris Gerits, Ger Groot, Harry Hamersma, Eddy Kerckhof, Hugo Roeffaers, Frans Van Bladel, Toon Vandevelde, Jef Van Gerwen, Guido Vanheeswijck, Johan Vanhoutte

 

redactiesecretariaat

Geert Boeve, Erik Martens, Hans Willemse

Sanderusstraat 5, B-2018 Antwerpen

tel 03/237.97.94 / fax 03/238.92.80

 

contactadres nederland

Hobbemakade 51, NL-1071 XL Amsterdam

tel 020/679.82.07 / fax 020/676.43.30

 

abonnementen

Januari-december (11 nummers) incl. BTW:

België: BEF 1.770; Nederland: fl. 113;

andere landen: BEF 2.194.

Studenten: BEF 990 (B), fl. 71 (NL).

Abonnementen gaan in na betaling van het juiste abonnementsgeld op KB-rekening 409-8515871-91 (B) of Postbankrekening 4344657 (NL). Als mededeling noteert u de gewenste jaargang.

Abonnementen worden automatisch verlengd, tenzij u, ten laatste een maand voor het einde van de jaargang, schriftelijk uw opzeg meldt.

 

losse nummers

BEF 240 (B), fl. 15 (NL). Nummers van de lopende jaargang worden toegezonden na betaling op KB-rekening 409-8515871-91 (B) of Postbankrekening 4344657 (NL). Als mededeling noteert u het gewenste nummer (maand, jaar).

Oude nummers (verschenen voor januari 1995) kosten BEF 100 / fl. 6. Informeer eerst of ze nog voorradig zijn.

 

steun

Voor giften vanaf 1000 frank (B) / fl. 50 (NL) bovenop het abonnementsgeld ontvangt u in januari 1997 een fiscaal kwijtschrift.

 

vormgeving

Erik Martens

 

verantwoordelijk uitgever

Jan Koenot,

Sanderusstraat 5, B-2018 Antwerpen

 

nadruk van artikelen

Verboden zonder verlof van de redactie

 

omslagillustratie

De weg naar Jeruzalem, foto Maria Fialho.


 


[Deel juni, pagina 481]

STREVEN

JUNI 1996


483 Schaamte en verzoening
Reïntegreren na de misdaad
Frans Denkers
Gewoonlijk houdt het strafrechtelijk apparaat de daders en slachtoffers van een misdaad van elkaar gescheiden. Dit gaat in tegen de spontane menselijke gemeenschap die zij ongewild vormen. Juist binnen die wederzijdse betrokkenheid, waarin gevoelens van schaamte en woede meespelen, kan een proces van verzoening op gang komen. Geen enkele instantie kan vergeving en vrede opleggen. De betrokken partijen moeten die waarden zelf realiseren.
496 EMU zonder emoties
André Van Poeck
Een Economische en Monetaire Unie (EMU) gaat met kosten en baten gepaard. Voor de Europese EMU geldt dit niet minder. Overtreffen de baten de kosten? Komen alle EU-lidstaten evenzeer in aanmerking voor deelname aan de EMU en wat zijn de gevolgen van niet-deelname? Heeft Duitsland iets te winnen met een Europese Unie? Wat is de zin en de onzin van de Maastricht-normen en wat zijn de slaagkansen van de EMU?
506 Spookstad ‘Zoetermeer’ (II)
Virtuele moderniteit in de Nederlandse literatuur
Jeroen Overstijns
De schrijvers van de Generatie Nix vormen met hun tijdschrift Zoetermeer de zoveelste schakel in het verhaal van de eigentijdse cultuur. Er zijn aanknopingspunten met het postmodernisme, de Maximalen, punk en cult heroes. Maar als produkt van de media en van een behoefte aan categorisering lijdt Generatie Nix niet veel meer dan een schijnbestaan. Het spookt in Zoetermeer.
515 De prijs van vrijheid
Gie Van Den Berghe
Wetenschap verstoort de orde. Zij vervangt de zekerheid van de mythes door de onzekerheid van de kennis. Maar in de huidige context laat het wetenschappelijk onderzoek zich te makkelijk aan banden leggen. Rendementsdenken en informatiesnelwegen wekken jammerlijke illusies. Wie voor vrijheid kiest, moet de prijs betalen.

 


[Deel juni, pagina 482]


525 De laatste zucht van de moor
Paul Pelckmans
Na The Satanic Verses (1988) was Salman Rushdie nog niet uitgepraat. Geen ayatollah kon zijn creativiteit bedwingen. In zijn jongste roman, The Moors Last Sigh, speelt hij met klassieke thema's: eenheid en veelheid, liefde en bedrog, godsdienstigheid en ongeloof, genialiteit en abnormaliteit. In het hart van ieder mens schuilt een neiging tot geweld. Niemand gaat vrijuit.
538 De lange tocht door de woestijn
Het vredesproces in Israël en Palestina
Ludo Abicht
Het vredesproces tussen Israël en de Palestijnen betekent een keerpunt in een lange geschiedenis. De uitvoering van de akkoorden van Oslo wordt door terroristische acties langs beide zijden bedreigd. Toch moet de vrede er komen: er rest de Israëli's geen andere keuze.
 
549 PODIUM
549 Van Ostaijen (her)lezen vanuit de beginnershouding
Joris Gerits
553 Tussen grappig en triviaal
Ontgoochelingen bij het werk van Guillaume Bijl
Hans Willemse
556 Digitale speelfilms voor jong en oud?
Erik Martens
 
562 FORUM
562 Roomsch in alles. Het rijke roomse leven 1900-1950
Arno Fafié
566 Perverse relaties
Jörgen Oosterwaal
 
569 BOEKEN
Bartels, De geschiedenis van het subject. Hegel, Nietzsche ♦ Held, Trefpunt Plato ♦ Begheyn, Bibliography on the History of the Jesuits ♦ Ter Herkenning. Tijdschrift voor christenen en joden ♦ Thalien & de Wit-Tak, De oorsprong van de Griekse bijbel. De Brief van Aristeas over het ontstaan van de Septuagint ♦ Verhoeven, Een register ♦ Van Hemert, In het licht van Omega ♦ Van der Hoeven, Nuange en andere gedichten ♦ Brants, Een plasje bloed in het zand. Literaire getuigenissen van de Grote Oorlog ♦ Brants, Velden van weleer: reisgids naar de Eerste Wereldoorlog ♦ De Vos, Veldslagen in de Lage Landen

 


[Deel juni,  achterplat]

STREVEN JUNI 1996


Frans Denkers Schaamte en verzoening
André Van Poeck EMU zonder emoties
Jeroen Overstijns Spookstad ‘Zoetermeer’ (II)
Gie Van Den Berghe De prijs van vrijheid
Paul Pelckmans De laatste zucht van de moor
Ludo Abicht De lange tocht door de woestijn
 
PODIUM
Joris Gerits Van Ostaijen (her)lezen
Hans Willemse Guillaume Bijl: grappig of triviaal?
Erik Martens Digitale speelfilms voor kinderen
 
FORUM
Arno Fafié Roomsch in alles
Jörgen Oosterwaal Perverse relaties

 

ISSN 0039-2324 afgiftekantoor Leuven X


[Deel juli-augustus,  voorplat]


 

STREVEN

CULTUREEL MAATSCHAPPELIJK MAANDBLAD

 

JULI-AUGUSTUS 1996

 

Authenticiteit in de politiek
De oude dag van Gerard Reve
De parallax Joyce, Lichtenberg, Sterne
Hoe lang gaat een bijbelvertaling mee?
Sicilië, een eiland

 

Jaargang 63, nummer 7


[Deel juli-augustus,  binnenkant voorplat]

Streven, juli-augustus 1996

63E jaargang, nr. 7

 

redactie

Jan Koenot (hoofdredacteur), Erik Martens (redactiesecretaris), Ludo Abicht, Paul Begheyn, Ilse Bulhof, Wil Derkse, Georges De Schrijver, Joris Gerits, Ger Groot, Harry Hamersma, Eddy Kerckhof, Hugo Roeffaers, Frans Van Bladel, Toon Vandevelde, Jef Van Gerwen, Guido Vanheeswijck, Johan Vanhoutte

 

redactiesecretariaat

Geert Boeve, Erik Martens, Hans Willemse

Sanderusstraat 5, B-2018 Antwerpen

tel 03/237.97.94 / fax 03/238.92.80

 

contactadres nederland

Hobbemakade 51, NL-1071 XL Amsterdam

tel 020/679.82.07 / fax 020/676.43.30

 

abonnementen

Januari-december (11 nummers) incl. BTW:

België: BEF 1.770; Nederland: fl. 113;

andere landen: BEF 2.194.

Studenten: BEF 990 (B), fl. 71 (NL).

Abonnementen gaan in na betaling van het juiste abonnementsgeld op KB-rekening 409-8515871-91 (B) of Postbankrekening 4344657 (NL). Als mededeling noteert u de gewenste jaargang.

Abonnementen worden automatisch verlengd, tenzij u, ten laatste een maand voor het einde van de jaargang, schriftelijk uw opzeg meldt.

 

losse nummers

BEF 240 (B), fl. 15 (NL). Nummers van de lopende jaargang worden toegezonden na betaling op KB-rekening 409-8515871-91 (B) of Postbankrekening 4344657 (NL). Als mededeling noteert u het gewenste nummer (maand, jaar).

Oude nummers (verschenen voor januari 1995) kosten BEF 100 / fl. 6. Informeer eerst of ze nog voorradig zijn.

 

steun

Voor giften vanaf 1000 frank (B) / fl. 50 (NL) bovenop het abonnementsgeld ontvangt u in januari 1997 een fiscaal kwijtschrift.

 

vormgeving

Erik Martens

 

verantwoordelijk uitgever

Jan Koenot,

Sanderusstraat 5, B-2018 Antwerpen

 

nadruk van artikelen

Verboden zonder verlof van de redactie

 

omslagillustratie

Een foto van Gerard Reve, een karikatuur van Georg Christoph Lichtenberg en een grafische voorstelling van de structuur van de roman Tristram Shandy volgens zijn auteur Laurence Sterne.


 


[Deel juli-augustus, pagina 577]

STREVEN

JULI-AUGUSTUS 1996


579 Authenticiteit in de politiek
J.M.M. de Valk
Er zijn beroepen waarbij men niet voor schade aan de ziel hoeft te vrezen: herder, visser, timmerman, tentenmaker. Maar beroepen die met geld te maken hebben (belastingambtenaar, bankier, koopman...), worden in de bijbel steevast met argwaan bekijken. Ook het beroep van politicus is niet vrij van verdenking. Tal van morele gevaren belagen de politicus. Maar er zijn ook deugden in de politiek.
588 De oude dag van Gerard Reve
Vincent Hunink
Begin 1996 verscheen de nieuwe roman van Gerard Reve, getiteld Het boek van Violet en Dood. Het is het eerste serieuze prozawerk van Reve sinds 1988. Hoewel het niet het ultieme boek is dat de titel suggereert, is de roman serieuze aandacht waard. De schijnbaar ordeloze structuur en losse stijl verbergen een diepere eenheid, waarin Reve terugkeert naar zijn verste verleden.
598 De parallax Joyce, Lichtenberg, Sterne
De moderniteit van Georg Christoph Lichtenberg
Dirk Van Hulle
De eindeloze discussie onder letterkundigen over de grenzen en de wortels van het modernisme neemt wel eens astronomische proporties aan. Om toch naar de diepte van die wortels te peilen leek er daarom niet veel anders op te zitten dan de beproefde letterkundige methoden even te laten voor wat ze zijn en te kiezen voor een werkwijze uit de astronomie: een methode om de afstand van een ver afgelegen ster tot de aarde te meten. Hoe ver staat een tamelijk onbekende ster als Georg C. Lichtenberg af van twee grootheden uit het literair modernisme, James Joyce en Laurence Sterne? De afstand lijkt best mee te vallen.
612 Hoe lang gaat een moderne bijbelvertaling mee?
Revisie van de Wilibrordvertaling voltooid
Panc Beentjes
In 1975 werden de nieuwste vertalingen van het Oude en Nieuwe Testament samengebracht in één boekdeel, dat bekend werd onder de naam ‘Willibrordvertaling’. Vorig jaar werd een ‘geheel herziene uitgave’ uitgebracht, want langer dan twintig jaar is een moderne bijbelvertaling niet bestand tegen de zich snel veranderende taal.

 


[Deel juli-augustus, pagina 578]


622 Sicilië, een eiland
Bestaat het of bestaat het niet?
Luc Devoldere
Sicilië lijdt aan te veel identiteit. Het is een eiland in meervoud. Misschien is Sicilië alleen te vatten in tegenstellingen, in oxymora. Die hebben iets gemakkelijks, omdat ze verblinden. Het zijn de listige verleiders uit de retorische handboeken, afdeling stilistiek, en zijn die handboeken niet voor het eerst geschreven op Sicilië? Sinds Goethes Italienische Reise heeft de Europeaan op zoek naar Europa de weg naar het eiland gevonden. Alleen heeft de moderne en postmoderne reiziger Goethes onschuld niet meer, en Sicilië evenmin.
 
635 PODIUM
635 Gedichten zijn altijd hermetisch
Joris Gerits
638 Manic Street Preachers
Jan Koenot
643 De negentiende eeuw. Het verlangen en het verbod
Erik Martens
 
648 FORUM
648 Consulent of ziener?
De maatschappelijke betekenis van medische ethiek
Walter Van Reusel
651 Helpt de televisie de literatuur?
Roland Duhamel
655 Naar een Ministerie van Tijd
Walter Weyns
 
659 BOEKEN
Arendt, De crisis in de cultuur ♦ Levinas, Transcendentie en intelligibiliteit ♦ Evers, Erfgenaam der Aartsvaders ♦ Oberforcher, Das Buch Micha ♦ Arts, Waarom geloven in God? ♦ Augustinus, Als licht in het hart ♦ P. Matthäus Rader s.j. Band I: 1595-1612 ♦ Art at Work ♦ Vuyk, De treurnis blijft ♦ Binkert, Melancholie ♦ Goossens, Ontstaan en groei van het Vlaams parlement ♦ Bernlef, Cellojaren ♦ Dorrestein, Verborgen gebreken ♦ Yehoshua, De minnaar ♦ De Veer, Om de Noord ♦ Moorehead, De verloren schatten van Troje ♦ Knox, De oudste dode blanke Europeanen ♦ Schmitt, Bijgeloof in de middeleeuwen ♦ Haffner, Kanttekeningen bij Hitler en Churchill

 


[Deel juli-augustus,  achterplat]

STREVEN JULI-AUGUSTUS 1996


J.M.M. de Valk Authenticiteit in de politiek
Vincent Hunink De oude dag van Gerard Reve
Dirk Van Hulle De parallax Joyce, Lichtenberg, Sterne
Panc Beentjes Hoe lang gaat een bijbelvertaling mee?
Luc Devoldere Sicilië, een eiland
 
PODIUM
Joris Gerits Gedichten zijn altijd hermetisch
Jan Koenot Manic Street Preachers
Erik Martens Drie negentiende-eeuwse romans verfilmd
 
FORUM
Walter Van Reusel Medisch ethicus: consulent of ziener?
Roland Duhamel Helpt de televisie de literatuur?
Walter Weyns Naar een Ministerie van Tijd

 

ISSN 0039-2324 afgiftekantoor Leuven X


[Deel september,  voorplat]


 

STREVEN

CULTUREEL MAATSCHAPPELIJK MAANDBLAD

 

SEPTEMBER 1996

 

Hoe erg is de nieuwe spelling?
Kleine filosofie van het leiderschap
Het werk van Herman De Dijn
Drugs en aids in Nederland
Lieve Joris, reizigster
Francis Bacon

 

Jaargang 63, nummer 8


[Deel september,  binnenkant voorplat]

Streven, september 1996

63E jaargang, nr. 8

 

redactie

Jan Koenot (hoofdredacteur), Erik Martens (redactiesecretaris), Ludo Abicht, Paul Begheyn, Ilse Bulhof, Wil Derkse, Georges De Schrijver, Joris Gerits, Ger Groot, Harry Hamersma, Eddy Kerckhof, Hugo Roeffaers, Frans Van Bladel, Toon Vandevelde, Jef Van Gerwen, Guido Vanheeswijck, Johan Vanhoutte

 

redactiesecretariaat

Geert Boeve, Erik Martens, Hans Willemse

Sanderusstraat 5, B-2018 Antwerpen

tel 03/237.97.94 / fax 03/238.92.80

 

contactadres nederland

Hobbemakade 51, NL-1071 XL Amsterdam

tel 020/679.82.07 / fax 020/676.43.30

 

abonnementen

Januari-december (11 nummers) incl. BTW:

België: BEF 1.770; Nederland: fl. 113;

andere landen: BEF 2.194.

Studenten: BEF 990 (B), fl. 71 (NL).

Abonnementen gaan in na betaling van het juiste abonnementsgeld op KB-rekening 409-8515871-91 (B) of Postbankrekening 4344657 (NL). Als mededeling noteert u de gewenste jaargang.

Abonnementen worden automatisch verlengd, tenzij u, ten laatste een maand voor het einde van de jaargang, schriftelijk uw opzeg meldt.

 

losse nummers

BEF 240 (B), fl. 15 (NL). Nummers van de lopende jaargang worden toegezonden na betaling op KB-rekening 409-8515871-91 (B) of Postbankrekening 4344657 (NL). Als mededeling noteert u het gewenste nummer (maand, jaar).

Oude nummers (verschenen voor januari 1995) kosten BEF 100 / fl. 6. Informeer eerst of ze nog voorradig zijn.

 

steun

Voor giften vanaf 1000 frank (B) / fl. 50 (NL) bovenop het abonnementsgeld ontvangt u in januari 1997 een fiscaal kwijtschrift.

 

vormgeving

Erik Martens

 

verantwoordelijk uitgever

Jan Koenot,

Sanderusstraat 5, B-2018 Antwerpen

 

nadruk van artikelen

Verboden zonder verlof van de redactie

 

omslagillustratie

Francis Bacon, Liggende figuur nr. 3, 1953 (detail) en Schrijvend personage, gereflecteerd in een spiegel, 1976, (detail).


 


[Deel september, pagina 673]

STREVEN

SEPTEMBER 1996

 


675 Hoe erg is de nieuwe spelling?
Boris Mets
Vanaf dit nummer volgt Streven de nieuwe spelling. Veel zal de lezer er wellicht niet van merken. De voorgeschreven spellingwijzigingen betreffen niet de meest courante woorden. Het huidig spellingdebat roept daarom - naast terechte verontwaardiging over onrijpe besluiten en over marketingstrategieën - ook vragen op m.b.t. onze houding tegenover spelling en taalnormen.
683 Kleine filosofie van het leiderschap
Jef Van Gerwen
Sinds de politieke en financiële schandalen van de jaren zeventig wordt van managers verwacht dat zij ook leiding zouden geven. Maar leiderschap is meer dan een managementmethode die men aanleert. Management is op efficiëntie gericht, leiderschap viseert hogere maatschappelijke waarden en doelen.
694 Over de wending in het denken van Herman De Dijn
Wil Derkse
In de publicaties van Herman De Dijn is een verschuiving te zien van wetenschappelijke studies naar essayistische opstellen over de morele kwaliteit van de hedendaagse cultuur. Zijn cultuurkritische essays roepen gemengde gevoelens op. Maar misschien is zijn denken na zijn ‘wende’ juist filosofischer geworden, voor zover het de huidige vanzelfsprekendheden kritisch onderzoekt.
707 Dubbel getroffen, dubbel gestraft
Drugs en aids in Nederland
Joos van Vugt
Seropositieve drugsgebruikers worden door het dubbele stigma van aids en drugs tot isolement veroordeeld. Te midden van alle publiciteit over ‘drugsoverlast’ is er bitter weinig belangstelling voor hun lot. De auteur geeft een overzicht van hun situatie en bepleit een zakelijke herbezinning op de war on drugs, die naar zijn oordeel de hoofdoorzaak is van hun ellende.

 


[Deel september, pagina 674]


722 Blikwisselingen. Lieve Joris, reizigster op weg naar Neerpelt
Sigrid Bousset
De reisverhalen van Lieve Joris zijn de neerslag van haar zoektocht naar wat er leeft in andere culturen (Zaïre, Oost-Europa, de Arabische wereld). Maar vanuit andere beschavingen kijkt zij ook voortdurend terug naar de onze. Op reis in verre landen blijft ze op weg naar Neerpelt.
731 Francis Bacon
Jan Koenot
Bacons doeken worden wel eens voorgesteld als de illustratie van een somber mensbeeld en van een nihilistisch wereldbeeld. De kunstenaar zelf zag het anders. Slechts onconventionele beelden, die op een geheimzinnige wijze ontstaan, zijn thans nog in staat de mysterieuze verschijning van de mens op te roepen.
 
742 PODIUM
742 Alice Nahon anders gelezen
Joris Gerits
745 Een woord is een moord. Over Needcompany's Macbeth
Paul Demets
748 Hollywood aan de Noordzee
Erik Martens
 
754 FORUM
754 Experimenteren met verloren portefeuilles
Tom De Herdt
 
758 BOEKEN
Rijntjes, Zoeken naar het mensbeeld ♦ Baumgartner, Kants ‘Kritik der reinen Vernunft’ ♦ Derrida, Geweld en metafysica ♦ Asclepius, De volkomen openbaring van Hermes Trismegistus ♦ Corpus Hermeticum ♦ De Jonge, Johannes ♦ Knoll, Glaube und Kultur bei Romano Guardini ♦ Van Leeuwen, Habakuk ♦ Deurloo e.a., Amsterdamse Cahiers voor exegese en bijbelse theologie ♦ Demeulemeester, De kruisweg ♦ Leonardo da Vinci, Paragone ♦ Stallaert, Etnisch nationalisme in Spanje ♦ Clara e.a., Palliatieve hulpverlening ♦ Palliatieve thuiszorg ♦ Ploutarchos, Laconieke zeden en gezegden ♦ Pelckmans, Isabelle de Charrière ♦ Verhuyck, De binnendienst

 


[Deel september,  achterplat]

STREVEN SEPTEMBER 1996


Boris Mets Hoe erg is de nieuwe spelling?
Jef Van Gerwen Kleine filosofie van het leiderschap
Wil Derkse Het denken van Herman De Dijn
Joos van Vugt Drugs en aids in Nederland
Sigrid Bousset Lieve Joris, reizigster
Jan Koenot Francis Bacon
 
PODIUM
Joris Gerits Alice Nahon anders gelezen
Paul Demets Needcompany's Macbeth
Erik Martens Hollywood aan de Noordzee
 
FORUM
Tom De Herdt Verloren portefeuilles

 

ISSN 0039-2324 afgiftekantoor Leuven X


[Deel oktober,  voorplat]


 

STREVEN

CULTUREEL MAATSCHAPPELIJK MAANDBLAD

 

OKTOBER 1996

 

Nederland als religieuze proeftuin
De terugkeer van Plato
De zwervende geest van Aby Warburg
Het engagement van Jorge Semprun
Waarheen met de Europese Unie?

 

Jaargang 63, nummer 9


[Deel oktober,  binnenkant voorplat]

Streven, oktober 1996

63E jaargang, nr. 9

 

redactie

Jan Koenot (hoofdredacteur), Erik Martens (redactiesecretaris), Ludo Abicht, Paul Begheyn, Ilse Bulhof, Wil Derkse, Georges De Schrijver, Joris Gerits, Ger Groot, Harry Hamersma, Eddy Kerckhof, Hugo Roeffaers, Frans Van Bladel, Toon Vandevelde, Jef Van Gerwen, Guido Vanheeswijck, Johan Vanhoutte

 

redactiesecretariaat

Geert Boeve, Erik Martens, Hans Willemse

Sanderusstraat 5, B-2018 Antwerpen

tel 03/237.97.94 / fax 03/238.92.80

 

contactadres nederland

Hobbemakade 51, NL-1071 XL Amsterdam

tel 020/679.82.07 / fax 020/676.43.30

 

abonnementen

Januari-december (11 nummers) incl. BTW:

België: BEF 1.850; Nederland: fl. 113;

andere landen in Europa: BEF 2.253;

landen buiten Europa: BEF 2.571.

Studenten: BEF 990 (B), fl. 65 (NL).

Abonnementen gaan in na betaling van het juiste abonnementsgeld op KB-rekening 409-8515871-91 (B) of Postbankrekening 4344657 (NL). Als mededeling noteert u de gewenste jaargang.

Abonnementen worden automatisch verlengd, tenzij u, ten laatste een maand voor het einde van de jaargang, schriftelijk uw opzeg meldt.

 

losse nummers

BEF 240 (B), fl. 15 (NL). Nummers van de lopende jaargang worden toegezonden na betaling op KB-rekening 409-8515871-91 (B) of Postbankrekening 4344657 (NL). Als mededeling noteert u het gewenste nummer (maand, jaar).

Oude nummers (verschenen voor januari 1995) kosten BEF 100 / fl. 6. Informeer eerst of ze nog voorradig zijn.

 

steun

Voor giften vanaf 1000 frank (B) / fl. 50 (NL) bovenop het abonnementsgeld ontvangt u in januari 1997 een fiscaal kwijtschrift.

 

vormgeving

Erik Martens

 

verantwoordelijk uitgever

Jan Koenot,

Sanderusstraat 5, B-2018 Antwerpen

 

nadruk van artikelen

Verboden zonder verlof van de redactie

 

omslagillustratie

Tony Cragg, Sunder, 1993, foto Middelheim (detail).


 


[Deel oktober, pagina 769]

STREVEN

OKTOBER 1996


771 Nederland als religieuze proeftuin
Jacques Janssen
Nederland is in religieus opzicht een opmerkelijk land. Alle varianten van traditionele en eigentijdse gelovigheid en ongelovigheid zijn er in ruime mate aanwezig. Dat stelt het land voor nieuwe vragen en problemen, maar biedt ook nieuwe kansen en mogelijkheden om te blijven zoeken naar de kern van de religie. Nederland is een proeftuin voor de religie van de toekomst.
786 De terugkeer van Plato
Guido Vanheeswijck
De opkomst van het nominalisme en de ontwikkeling van het autonome, kritische denken hebben eeuwenlang de invloed van Plato op de westerse cultuur overschaduwd. Thans lijkt het tij te keren: romanschrijvers en filosofen worstelen met de grenzen van het (post)moderne denken en zoeken opnieuw bij Plato inspiratie.
798 De zwervende geest van Aby Warburg
Notities bij een kunsthistorische nostalgie
Barbara Baert
De laatste jaren wordt het kunsthistorisch debat gekenmerkt door een herwaardering voor de figuur van Aby Warburg (+ 1929). De ‘peetvader’ van de kunsthistorische methode schijnt op de huidige onderzoekers vooral een nostalgische uitwerking te hebben. De analyse van de mechanismen die tot dit type van reveil hebben geleid, geeft een doorsnede van de belangrijkste ontwikkelingen in de geschiedenis van de kunstgeschiedenis.
804 Voorbij het engagement: Jorge Semprun
Luc Rasson
Spaans republikein, Frans verzetsstrijder, communist en ten slotte minister in de jonge Spaanse democratie: Jorge Sempruns carrière staat model voor de evolutie die de intellectueel in de loop van deze eeuw heeft gekend. In zijn literair werk staan de thema's van de kampervaring, de ironie van de geschiedenis en de illusie van het engagement centraal.

 


[Deel oktober, pagina 770]


816 Waarheen met de Europese Unie?
Erik Faucompret
Op 20 maart j.l. startte in Turijn een Intergouvernementele Conferentie die moet leiden tot een herziening van het verdrag van Maastricht. De context van de discussies wordt bepaald door een aantal nieuwe ontwikkelingen, zoals de uitbreiding van de Europese Unie. De herziening slaat zowel op het sociaal-economische als het buitenland- en veiligheidsbeleid en het beleid op het domein van justitie en binnenlandse zaken. Echte vooruitgang zal maar mogelijk zijn indien wordt geopteerd voor een Europa met twee snelheden.
 
829 PODIUM
829 Juiste eenvoud in het complexe
Poëzie van Huub Beurskens
Joris Gerits
833 Tony Cragg
Jan Koenot
838 Psychopaten toegelaten
Erik Martens
 
844 FORUM
844 De blinde vlek van het liberalisme
Kees Klop
847 Over Vlaanderen en zijn identiteit
Eddy Boutmans
851 De radicale ‘cosmovision’ van de Zapatisten
Ludo Abicht
 
855 BOEKEN
Verschaffel, Figuren ♦ Raymaekers e.a., Een nieuw wereldbeeld voor de mens? ♦ Maeijer, Klein en fijn. Twaalf kleine profeten ♦ Verdeyen, Jan van Ruusbroec ♦ Klijn, Het ontstaan van een Nieuw Testament ♦ Van Segbroeck, Het Nieuwe Testament leren lezen ♦ Verhaeghe, Tussen hysterie en vrouw ♦ Aler, De waarheid van de kunst ♦ Van Wiemeersch, Nieuw internationaal lexicon beeldende kunst van de 20e eeuw ♦ Kissinger, Die Vernunft der Nationen ♦ Büch, Geestgrond ♦ Rabelais, Gargantua en Pantagruel ♦ Nolens, De vrek van Missenburg ♦ Reve, Zondagmorgen zonder zorgen

 


[Deel oktober,  achterplat]

STREVEN OKTOBER 1996


Jacques Janssen Nederland als religieuze proeftuin
Guido Vanheeswijck De terugkeer van Plato
Barbara Baert De zwervende geest van Aby Warburg
Luc Rasson Voorbij het engagement: Jorge Semprun
Erik Faucompret Waarheen met de Europese Unie?
 
PODIUM
 
Joris Gerits Juiste eenvoud in het complexe
Jan Koenot Tony Cragg
Erik Martens Psychopaten toegelaten
 
FORUM
 
Kees Klop De blinde vlek van het liberalisme
Eddy Boutmans Over Vlaanderen en zijn identiteit
Ludo Abicht De ‘cosmovision’ van de Zapatisten

 

ISSN 0039-2324 afgiftekantoor Leuven X


[Deel november,  voorplat]


 

STREVEN

CULTUREEL MAATSCHAPPELIJK MAANDBLAD

 

NOVEMBER 1996

 

Migratie en multiculturalisme
Onze-Lieve-Heer-in-de-kelder
Zelfregulering van druggebruik
Economie, ethiek en energie
Henricus Bate: Wijsgeer, wetenschapper, wichelaar

 

Jaargang 63, nummer 10


[Deel november,  binnenkant voorplat]

Streven, november 1996

63E jaargang, nr. 10

 

redactie

Jan Koenot (hoofdredacteur), Erik Martens (redactiesecretaris), Ludo Abicht, Paul Begheyn, Ilse Bulhof, Wil Derkse, Georges De Schrijver, Joris Gerits, Ger Groot, Harry Hamersma, Vincent Hunink, Eddy Kerckhof, Frans Van Bladel, Toon Vandevelde, Jef Van Gerwen, Guido Vanheeswijck, Johan Vanhoutte

 

redactiesecretariaat

Geert Boeve, Erik Martens, Hans Willemse

Sanderusstraat 5, B-2018 Antwerpen

tel 03/237.97.94 / fax 03/238.92.80

 

contactadres nederland

Hobbemakade 51, NL-1071 XL Amsterdam

tel 020/679.82.07 / fax 020/676.43.30

 

abonnementen

Januari-december (11 nummers) incl. BTW:

België: BEF 1.850; Nederland: fl. 113;

andere landen in Europa: BEF 2.253;

landen buiten Europa: BEF 2.571.

Studenten: BEF 990 (B), fl. 65 (NL).

Abonnementen gaan in na betaling van het juiste abonnementsgeld op KB-rekening 409-8515871-91 (B) of Postbankrekening 4344657 (NL). Als mededeling noteert u de gewenste jaargang.

Abonnementen worden automatisch verlengd, tenzij u, ten laatste een maand voor het einde van de jaargang, schriftelijk uw opzeg meldt.

 

losse nummers

BEF 240 (B), fl. 15 (NL). Nummers van de lopende jaargang worden toegezonden na betaling op KB-rekening 409-8515871-91 (B) of Postbankrekening 4344657 (NL). Als mededeling noteert u het gewenste nummer (maand, jaar).

Oude nummers (verschenen voor januari 1995) kosten BEF 100 / fl. 6. Informeer eerst of ze nog voorradig zijn.

 

steun

Voor giften vanaf 1000 frank (B) / fl. 50 (NL) bovenop het abonnementsgeld ontvangt u in januari 1997 een fiscaal kwijtschrift.

 

vormgeving

Erik Martens

 

verantwoordelijk uitgever

Jan Koenot,

Sanderusstraat 5, B-2018 Antwerpen

 

nadruk van artikelen

Verboden zonder verlof van de redactie

 

omslagillustratie

Uit Roemer Visschers Sinnepoppen, 1614.


 


[Deel november, pagina 865]

STREVEN

NOVEMBER 1996


867 Migratie en de opkomst van het multiculturalisme
Pieter Pekelharing
In het vroegere Europa konden migranten met hun culturele eigenheid naast andere, van elkaar gescheiden bevolkingsgroepen bestaan. Thans is de Europese samenleving homogeen geworden. Maar door de communicatiemedia kunnen de nieuwe migrantengemeenschappen de band met hun moederland dagelijks onderhouden en zo hun identiteit affirmeren. In een multiculturele samenleving worden overdreven culturele verschillen echter een hindernis voor cultuur.
879 Onze-Lieve-Heer-in-de-kelder
Harry Hamersma
De officiële cijfers van het kerkbezoek in Amsterdam liggen aan de lage kant. Maar in ondergrondse parkeergarages stromen gelovigen samen om liturgie te vieren. De aanwezigheid van talrijke bloeiende migrantenparochies in de grootstad roept vragen op. Bijvoorbeeld over de zogenaamde afwezigheid van God in de hedendaagse maatschappij, en over multiculturele diversiteit in de ene geloofsgemeenschap.
886 De informele zelfregulering van illegaal druggebruik
Tom Decorte
De gangbare benaderingswijzen en reguleringsregimes van het illegaal druggebruik zijn niet zo vanzelfsprekend. Een analyse van wetenschappelijke literatuur toont aan dat het gebruik van illegale drugs niet automatisch tot controleverlies leidt. Vanuit die vaststelling worden een aantal fundamentele bedenkingen bij het huidige drugbeleid geformuleerd.
900 Economie, ethiek en energie
Toon Vandevelde
Ook in economische verhoudingen spelen ethische waarden een rol. Rationele overwegingen kunnen tot eerlijk handelen aanzetten. Een belangrijke sector als de energievoorziening doet vragen rijzen m.b.t. economische groei en energieverbruik. Een quasi-monopoliepositie van elektriciteitsproducenten biedt, vanuit het standpunt van de economische ethiek, misschien wel voordelen.

 


[Deel november, pagina 866]


911 Henricus Bate. Wijsgeer, wetenschapper, wichelaar
Guy Guldentops
Bates Speculum is gewijd aan allerlei natuurwetenschappelijke en metafysische kwesties. In dialoog met een lange traditie tekent de dertiende-eeuwse encyclopedist zijn platonisch-aristotelisch wereldbeeld. Wellicht kan zijn holisme ook het hedendaagse denken bevruchten.
 
921 PODIUM
921 Nescio, 't Dichtertje en de natuur
Joris Gerits
924 Marge Gunderson, Jerry Lundegaard, Fargo
Erik Martens
928 Job. Visies van twintig hedendaagse kunstenaars
Paul Begheyn
931 Literair werk van joodse auteurs
Panc Beentjes
934 De optelsommen van het ik
De keizer van het verlies & De wijze van zaal 7
Paul Demets
 
940 FORUM
940 De mythische Belg
Walter Weyns
943 Is er behoefte aan gemeenschapsdienst?
Erik De Smet
946 De gevoeligste man van de wetstraat
Jörgen Oosterwaal
 
947 BOEKEN
Brandsma & Kuiken, Denkers van deze tijd ♦ Gorgias, Het woord is een machtig heerser ♦ Derkse (red.), Denken van wat ons ontsnapt ♦ Duquesne, Jezus ♦ Tromp, Vruchten in overvloed ♦ Dyk, Give ear to my words ♦ Mcgrath, The Christian Theology Reader ♦ Dewachter, Tussen staat en maatschappij ♦ Van der Hulst, Het federale parlement ♦ Schipper, De boomstam en de krokodil ♦ Orwell, Dierenboerderij ♦ Bloem, Het onzegbare geheim ♦ Jacobson, De Godskinderen ♦ Weemoedt, Overal wat ♦ Hermans, Levenswerk ♦ Morelli, De grote mythen uit de geschiedenis van België ♦ De Baets, De figuranten van de geschiedenis

 


[Deel november,  achterplat]

STREVEN NOVEMBER 1996


Pieter Pekelharing De opkomst van het multiculturalisme
Harry Hamersma Onze-Lieve-Heer-in-de-kelder
Tom Decorte Zelfregulering van druggebruik
Toon Vandevelde Economie, ethiek en energie
Guy Guldentops Henricus Bate
 
PODIUM
Joris Gerits Nescio, 't Dichtertje en de natuur
Erik Martens De gebroeders Coen, Fargo
Paul Begheyn Visies van 20 kunstenaars op Job
Panc Beentjes Literair werk van joodse auteurs
Paul Demets De optelsommen van het ik
 
FORUM
Walter Weyns De mythische Belg
Erik De Smet Is er behoefte aan gemeenschapsdienst?
Jörgen Oosterwaal De gevoeligste man van de wetstraat

 

ISSN 0039-2324 afgiftekantoor Leuven X


[Deel december,  voorplat]


 

STREVEN

CULTUREEL MAATSCHAPPELIJK MAANDBLAD

 

DECEMBER 1996

 

Mensenrechten zijn algemeen en redelijk, maar hun toepassing is dat niet
Kun je over God iets verstandigs zeggen?
Rusland en de buitenwereld
Vele Mondriaans
Het boek in 1996

 

Jaargang 63, nummer 11


[Deel december,  binnenkant voorplat]

Streven, december 1996

63E jaargang, nr. 11

 

redactie

Jan Koenot (hoofdredacteur), Erik Martens (redactiesecretaris), Ludo Abicht, Paul Begheyn, Ilse Bulhof, Wil Derkse, Georges De Schrijver, Joris Gerits, Ger Groot, Harry Hamersma, Vincent Hunink, Eddy Kerckhof, Frans Van Bladel, Toon Vandevelde, Jef Van Gerwen, Guido Vanheeswijck, Johan Vanhoutte, Walter Weyns

 

redactiesecretariaat

Geert Boeve, Erik Martens, Hans Willemse

Sanderusstraat 5, B-2018 Antwerpen

tel 03/237.97.94 / fax 03/238.92.80

 

contactadres nederland

Hobbemakade 51, NL-1071 XL Amsterdam

tel 020/679.82.07 / fax 020/676.43.30

 

abonnementen

Januari-december (11 nummers) incl. BTW:

België: BEF 1.850; Nederland: fl. 113;

andere landen in Europa: BEF 2.253;

landen buiten Europa: BEF 2.571.

Studenten: BEF 990 (B), fl. 65 (NL).

Abonnementen gaan in na betaling van het juiste abonnementsgeld op KB-rekening 409-8515871-91 (B) of Postbankrekening 4344657 (NL). Als mededeling noteert u de gewenste jaargang.

Abonnementen worden automatisch verlengd, tenzij u, ten laatste een maand voor het einde van de jaargang, schriftelijk uw opzeg meldt.

 

losse nummers

BEF 240 (B), fl. 15 (NL). Nummers van de lopende jaargang worden toegezonden na betaling op KB-rekening 409-8515871-91 (B) of Postbankrekening 4344657 (NL). Als mededeling noteert u het gewenste nummer (maand, jaar).

Oude nummers (verschenen voor januari 1995) kosten BEF 100 / fl. 6. Informeer eerst of ze nog voorradig zijn.

 

steun

Voor giften vanaf 1000 frank (B) / fl. 50 (NL) bovenop het abonnementsgeld ontvangt u in januari 1997 een fiscaal kwijtschrift.

 

vormgeving

Erik Martens

 

verantwoordelijk uitgever

Jan Koenot,

Sanderusstraat 5, B-2018 Antwerpen

 

nadruk van artikelen

Verboden zonder verlof van de redactie

 

omslagillustratie

Piet Mondriaan, Ex-libris voor E.E. Seeligs Strebe zum Licht, lithografie, 86 X 117mm, coll. J.P. Smid.


 


[Deel december, pagina 961]

STREVEN

DECEMBER 1996


963 Mensenrechten zijn algemeen en redelijk, maar hun toepassing is dat niet
Ger Groot
In 1995 bestonden de Verenigde Naties vijftig jaar en dat heeft aanleiding gegeven tot nogal gemengd gestemde bedenkingen. Vooral de situatie van de mensenrechten is nog altijd weinig rooskleurig. Wat moeten de Verenigde Naties doen en wat kúnnen zij doen? En wat is het filosofisch statuut van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens in een steeds pluriformer wordende wereld?
978 Kun je over God iets verstandigs zeggen?
Wil Derkse
Ludwig Heyde heeft, met zijn boek Het gewicht van de eindigheid, de godsvraag opnieuw onder de aandacht van de filosofen gebracht. Na de kritiek van de Verlichting lijken de klassieke denkwegen naar God, van Anselmus van Canterbury en Thomas van Aquino, voorbijgestreefd. Verstandig spreken over God is onmogelijk, onwenselijk, ondenkbaar of ongepast geworden. Biedt Hegel een antwoord, of blijft de vraag naar God een echte vraag?
990 Rusland en de buitenwereld
Erik Faucompret
Gedurende de eerste twee jaren was Jeltsins buitenlands beleid uitgesproken pro-westers. Na oktober 1993 is er een ommekeer: het Russisch buitenlands beleid wordt nationalistischer. Rusland wil opnieuw een supermacht worden, vooral in relatie tot het nabije buitenland en Azië. De band met het Westen zal in de toekomst wellicht losser worden. Of een nieuwe Oost-West-confrontatie zal kunnen worden vermeden, is de vraag.
1001 Vele Mondriaans
Charo Crego
In 1944 overleed Piet Mondriaan in New York in relatieve onbekendheid. Bij de vijftigste herdenking van zijn sterfdag is een vloed van literatuur losgekomen die zijn kunst en zijn persoon opnieuw trachten te duiden. Maar Mondriaan is een man met vele gezichten en de betekenis van zijn werk lijkt onuitputtelijk.

 


[Deel december, pagina 962]


1015 Het boek in 1996. Een gesprek met Christian Bourgois
Louis Seguin
Het boek verliest als cultuurdrager dag na dag aan prestige en zijn marktaandeel in de communicatiemaatschappij slinkt zienderogen. Terzelfder tijd beleven de elektronische media een ongekende euforie. Christian Bourgois wijst op de precaire financiële situatie van het traditionele uitgevershuis, dat bedreigd wordt door het succes van de nieuwe media en door de ongecontroleerde toename van het fotokopiëren. Tegenover de eigentijdse mythe van een wereldwijde communicatie via Internet verdedigt hij het lezen van een boek als een intieme bezigheid die iemands leven ondersteboven kan keren.
1023 Niet het boek, maar de lezer
Marcel Janssens
Marcel Janssens vat de gedachten samen van Alfred Grypdonck, die misschien wel afscheid neemt van het boek, maar niet van het lezen. De nieuwe media zijn immers slechts andere dragers, waarvan de boodschap ook gelezen moet worden, op een kundige en kritische wijze. Ook al sturen de elektronische kanalen aan op een nieuwe vorm van ‘geletterdheid’, leescompetentie blijft een allerbelangrijkste sociaal-culturele vereiste.
1027 PODIUM
1027 Laconieke poëzie van Peter van Lier
Joris Gerits
1030 Have a nice cup of tea, it will make you feel better
Erik Martens
1037 Jeugd, rock en cultuur. Recente publicaties
Jan Koenot
1042 Aeschylus' Oresteia. Vrouwonvriendelijk, maar geen soap
Jef Ector
1047 FORUM
1047 Justitia, met en zonder blinddoek
Kees Klop
1051 Boekhistorisch onderzoek in Nederland (II)
Paul Begheyn
1055 Fin de siècle, fin du Grec?
Marc Vercruysse
1061 BOEKEN
1075 INHOUDSOPGAVE JAARGANG 63 (1996)

 


[Deel december,  achterplat]

STREVEN DECEMBER 1996


Ger Groot Mensenrechten zijn algemeen en redelijk...
Wil Derkse Kun je over God iets verstandigs zeggen?
Erik Faucompret Rusland en de buitenwereld
Charo Crego Vele Mondriaans
Christian Bourgois Het boek in 1996
Marcel Janssens Niet het boek, maar de lezer
 
PODIUM
Joris Gerits Laconieke poëzie van Peter van Lier
Erik Martens Have a nice cup of tea...
Jan Koenot Jeugd, rock en cultuur
Jef Ector Aeschylus' Oresteia
 
FORUM
Kees Klop Justitia, met en zonder blinddoek
Paul Begheyn Boekhistorisch onderzoek in Nederland
Marc Vercruysse Fin de siècle, fin du Grec?

 


Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken