Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
Onze Taal. Jaargang 80 (2011)

Informatie terzijde

Titelpagina van Onze Taal. Jaargang 80
Afbeelding van Onze Taal. Jaargang 80Toon afbeelding van titelpagina van Onze Taal. Jaargang 80

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

Scans (24.60 MB)

ebook (20.58 MB)

XML (1.85 MB)

tekstbestand






Genre

sec - taalkunde

Subgenre

tijdschrift / jaarboek


In samenwerking met:

(opent in nieuw venster)

© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

Onze Taal. Jaargang 80

(2011)– [tijdschrift] Onze Taal–rechtenstatus Auteursrechtelijk beschermd

Vorige Volgende
[pagina 176]
[p. 176]

Redactie Onze Taal
Tamtam

Nederlands spreken eis bijstand

Beheersing van de Nederlandse taal wordt een extra eis voor het krijgen van een bijstandsuitkering. Dat is een van de maatregelen die minister Kamp van Sociale Zaken en Werkgelegenheid (SZW) onlangs presenteerde als reactie op het toegenomen aantal arbeidsmigranten uit Midden- en Oost-Europa.

De strengere taaleis geldt niet alleen voor hen, maar voor iedereen: ‘Aan de bijstandsuitkering wordt voor een ieder de voorwaarde gekoppeld dat wie de Nederlandse taal niet spreekt, zo snel mogelijk een cursus Nederlands moet volgen en goed afronden. Niet voldoen aan die voorwaarde leidt tot verlagen of stoppen van de bijstandsuitkering’, aldus het ministerie van SZW.

De VVD pleit overigens al langer voor beheersing van het Nederlands als bijstandsvereiste. Begin vorig jaar diende de partij hiertoe nog een initiatiefwetsvoorstel in.

Actiegroep Duits opgericht

Vier toonaangevende Duitse organisaties in Nederland, waaronder het Goethe-Institut, zijn een actiegroep begonnen om de teruglopende kennis van het Duits onder Nederlandse jongeren een halt toe te roepen. Andere initiatiefnemers zijn het Duitsland Instituut Amsterdam, de Nederlands-Duitse Handelskamer en de Duitse ambassade in Den Haag.

De actiegroep waarschuwt voor de gevolgen die een verarming van de Duitse taalkennis met zich meebrengt. ‘Naast het culturele verlies dreigen er ook economische consequenties als het ons niet lukt om scholieren sterker voor de Duitse taal te interesseren’, aldus Ton Nijhuis, directeur van het Duitsland Instituut.

Met verschillende activiteiten, bijvoorbeeld een ‘Dag van de Duitse taal’, moeten leerlingen weer enthousiast gemaakt worden voor het Duits.



illustratie

Corrigeren taalfouten zinvol

Het is nuttig om taalfouten te corrigeren van middelbare scholieren voor wie het Nederlands niet de moedertaal is. Dat concludeert Catherine van Beuningen in een onderzoek waarop zij onlangs promoveerde aan de Universiteit van Amsterdam.

Aan het onderzoek deden 268 vmbo- en havo-leerlingen uit de Randstad mee. Zij schreven allemaal een tekst in hun tweede taal, het Nederlands. De leerlingen die feedback kregen, maakten in latere schrijfopdrachten minder fouten en schreven complexere teksten dan de leerlingen die het zonder feedback moesten doen.

De uitkomsten van het onderzoek zijn opvallend, omdat het nut van correctieve feedback omstreden is. (Zie voor deze kwestie ook ‘Hom of kuit’ op blz. 175.)

3½ woord per seconde overtuigt

Wilt u iemand overtuigen? Gebruik dan gemiddeld drie en een half woord per seconde, en neem elke minuut vier of vijf pauzes. Dat adviseren sociaal wetenschappers van de Universiteit van Michigan (Verenigde Staten). Voor hun onderzoek analyseerden zij 1400 telefoongesprekken die als doel hadden mensen deel te laten nemen aan een telefonische enquête. Wie sneller (of juist langzamer) sprak, minder pauzes (of juist meer) nam en erg enthousiast was, had bij deze opdracht aanzienlijk minder succes.

Inzet taalcoaches effectief

Het door het ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties in 2008 begonnen ‘Taalcoachproject’ is succesvol. Dat blijkt uit onderzoek van beleidsonderzoeksbureau Regioplan in opdracht van datzelfde ministerie.

Het Taalcoachproject wordt uitgevoerd in het kader van het ‘Deltaplan Inburgering’ van het vorige kabinet. Het koppelt een inburgeraar aan een taalcoach: een Nederlandssprekende vrijwilliger die de inburgeraar helpt bij het leren van de Nederlandse taal en hem of haar wegwijs maakt in de Nederlandse samenleving.

Alle partijen ervaren een verbetering van de taalvaardigheid, zo meldt Regioplan. Bovendien blijkt door de regelmatige ontmoetingen het zelfvertrouwen van de inburgeraar toe te nemen, waardoor die meer Nederlands durft te spreken en meer naar buiten durft te treden.

En verder:

Onderwijs Eén op de zes Vlaamse leerlingen heeft aan het einde van het voortgezet onderwijs niet de vereiste minimumdoelen voor het vak Nederlands gehaald. Dat blijkt uit een peiling in opdracht van de Vlaamse minister van Onderwijs onder bijna 4000 leerlingen.

Berode Op 26 april is op 79-jarige leeftijd Eugène Berode overleden. Berode was de eerste taaladviseur van de Vlaamse publieke omroep BRT, later VRT geheten. Bijna 25 jaar lang voorzag hij de omroepmedewerkers van taaladvies.

Typemachine De allerlaatste typemachinefabriek in de wereld heeft haar deuren gesloten. De fabriek in de Indiase stad Mumbai zag de vraag naar schrijfmachines sterk dalen, doordat moderne communicatiemiddelen ook derdewereldlanden hebben veroverd.

Debatteren De Godelindeschool uit Naarden heeft het landelijke Basisschool Debattoernooi 2011 gewonnen.

Chinees In augustus begint het Interfacultair Centrum voor Lerarenopleiding, Onderwijsontwikkeling en Nascholing van de Universiteit Leiden met de allereerste lerarenopleiding Chinees in Nederland. Al sinds 2004 wordt op middelbare scholen het vak Chinees aangeboden en sinds 2010 kunnen leerlingen er ook examen in doen.

Voor meer informatie zie www.onzetaal.nl/tamtam/enverder.php.


Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken