Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
Onze Taal. Jaargang 82 (2013)

Informatie terzijde

Titelpagina van Onze Taal. Jaargang 82
Afbeelding van Onze Taal. Jaargang 82Toon afbeelding van titelpagina van Onze Taal. Jaargang 82

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (8.12 MB)

Scans (47.94 MB)

ebook (23.14 MB)

XML (1.78 MB)

tekstbestand






Genre

sec - taalkunde

Subgenre

tijdschrift / jaarboek


In samenwerking met:

(opent in nieuw venster)

© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

Onze Taal. Jaargang 82

(2013)– [tijdschrift] Onze Taal–rechtenstatus Auteursrechtelijk beschermd

Vorige Volgende
[pagina 124]
[p. 124]

Redactie Onze Taal
Gaten in de taal
‘Net was-ie nog stuk!’

Hoe noem je je broers en zussen in één woord? Is er een woord voor het geluid van schaatsen op natuurijs? Denk mee en vul de gaten in de taal.

Ruim honderd mensen reageerden op onze oproep uit het novembernummer, waarin we u vroegen: wat zou een goede naam zijn voor een klacht die verdwijnt zodra er een deskundige naar gaat kijken? Dus: de verstopte gootsteen die net weer doorloopt zodra de loodgieter op de deurbel drukt. Of het vastgelopen computerprogramma dat opeens wél werkt als de systeembeheerder over je schouder meekijkt.

Dat het fenomeen her en der al erkend wordt in de medische wereld, blijkt wel uit de bijdrage van Wim van Ouwerkerk: ‘Als tandarts is dit voor mij een heel bekend verschijnsel en ik vergelijk dat tegenover mijn patiënten altijd met het “garagesyndroom”. Je gaat met een reutel in de auto naar de garage en als de monteur naast je zit, is de reutel als sneeuw voor de zon verdwenen.’ Anderen (de garagehouders wellicht) hadden het opvallend genoeg juist weer over het tandartseffect. Een scepticus zou kunnen opmerken dat je dan wel kunt verwijzen naar ieder dienstverlenend beroep. Misschien was een andere term toch geschikter? We zochten verder.

Niet alleen lichamelijke klachten verdwijnen met een deskundige in de buurt. Dat maakte voorgestelde termen als past minute pijn, verdwijnpijn en sneeuw-voor-de-zon-pijn minder geschikt. Ook inzendingen als overtover, kiekeboe-klacht, fantoomherstel, pleitepech, jomandaatje en Lourdes-moment vielen - hoe aardig soms ook - buiten de prijzen. Daarvoor vertelden ze toch te weinig over het precieze moment waarop de klachten verdwijnen, namelijk net als je die aan iemand wilt laten zien. Twee woorden voldeden wél aan dat criterium: (ver)toningseffect en demonstratie- effect.

Demonstratie-effect werd driemaal zo vaak ingestuurd als (ver)toningseffect, en wij vonden dat woord ook het prettigst in het gehoor liggen. Volgens Sjef Bosman, een van de lezers die dit woord instuurden, is dit effect ook breder toepasbaar dan alleen voor het verdwijnen van problemen met een expert in de buurt: ‘Je wilt iemand laten zien dat iets prima werkt en prompt gaat het helemaal mis; voorbeeld: Bill Gates die de nieuwste Windows-versie aan de wereld laat zien, die vrijwel direct crasht.’ In één klap nóg een gat gevuld dus - al met al een mooi, multi-inzetbaar woord, dit demonstratie-effect. Bosman verdient er een boekenbon van 25 euro mee.

Nieuwe oproep: Slechte slaap door elektronica

Het staat in ieder lijstje met tips tegen slaapproblemen: hou op tijd op met inspannende dingen, zoals werk of het voeren van lastige gesprekken. Tegenwoordig kun je er daar een aan toevoegen: leg voordat je naar bed gaat tijdig je laptop, tablet of smartphone weg. Wie dat niet doet, loopt het risico op een slechte nachtrust. Of het nu komt door de overvloed aan informatie, het blauwe licht of de onrust van mogelijke nachtelijke meldingen, het is lastig om in slaap te komen - en als dat eenmaal toch is gelukt: om in slaap te blijven.

Die kwalitatief minderwaardige slaap wordt in het Engels hier en daar ‘junk sleep’ genoemd, naar analogie van junk food - sinds jaar en dag natuurlijk de term voor minderwaardig voedsel. Zou iets als junkslaap hier ook kunnen inburgeren? Of zou dit herkenbare verschijnsel in Nederland toch beter een andere naam kunnen krijgen?

Laat het ons weten via gaten@onzetaal.nl en maak kans op een boekenbon van 25 euro.



illustratie
Beeldschermwerken in bed: slecht voor de nachtrust.
Foto: 123rf.com



Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken